آکسیوس: بلینکن در گزارش خود از عملکرد اسراییل سفیدشویی خواهد کرد

آکسیوس: بلینکن در گزارش خود از عملکرد اسراییل سفیدشویی خواهد کرد

آکسیوس به نقل از سه مقام آمریکایی گزارش داد که انتظار می رود بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، گزارشی «بسیار حساس و انتقادی» درباره عملکرد رژیم صهیونیستی در غزه به کنگره ارایه کند،با این حال در این گزارش عنوان می شود که این رژیم «قوانین و شرایط استفاده از سلاح های آمریکایی را نقض نکرده است».

به گزارش تینار، مقام های آمریکایی گفتند که گزارشی که ارزیابی می کند آیا رژیم صهیونیستی از قوانین بین المللی تبعیت می کند و کمک های بشردوستانه به غزه را محدود می کند، جنجال برانگیزترین بحث داخلی را در وزارت خارجه از زمان حمله 7 اکتبر به راه انداخته است.

مقامات بهداشتی محلی گزارش می دهند که نزدیک به 35000 فلسطینی در غزه شهید شده اند و گزارش آوریل سازمان عفو بین الملل نشان می دهد که ارتش صهیونیستی از سلاح های آمریکایی علیه غیرنظامیان فلسطینی در این منطقه استفاده کرده است.

در ماه های اخیر، وزارت امور خارجه آمریکا درگیر یک فرآیند داخلی برای تهیه گزارش حساس سیاسی مورد نیاز بر اساس یادداشت جدید امنیت ملی که در ماه فوریه توسط رییس جمهور بایدن صادر شد، بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در حال بررسی استفاده از تسلیحات توسط ارتش صهیونیستی و شش کشور دیگر درگیر درگیری های مسلحانه مختلف است. اگر ثابت شود که در هر کدام از این درگیری ها قوانین بشردوستانه بین المللی نقض شده یا ممانعت از ارسال کمک های بشردوستانه مورد حمایت ایالات متحده رخ داده شده، می تواند به تعلیق کمک های نظامی ایالات متحده منجر شود.

وزارت امور خارجه آمریکا ضرب الاجل خود را برای ارایه گزارش این درگیری ها به کنگره تا 8 مه تعیین کرد، اما اوایل این هفته اعلام کرد که چند روز به تعویق خواهد افتاد. یک مقام آمریکایی گفت این تاخیر تا حد زیادی فنی بوده و به آماده نبودن هر هفت گزارش مربوط می شود.

برت مک گورک، مشاور ارشد کاخ سفید در خاورمیانه، روز پنجشنبه به گروهی از کارشناسان خاورمیانه از چندین اتاق فکر گفت که به گفته افرادی که در جلسه توجیهی شرکت کردند، این گزارش روز جمعه به کنگره ارایه خواهد شد.

یک مقام وزارت امور خارجه گفت که این یک احتمال است، اما اضافه کرد که هنوز ممکن است تغییر کند.

در هفته های اخیر، در داخل وزارت امور خارجه آمریکا بر سر محتوای گزارش درباره رژِم صهیونیستی و نتیجه گیری های آن، تنش هایی وجود داشته است. دفتر دموکراسی، حقوق بشر و کار و USAID توصیه کردند که بلینکن به این نتیجه برسد که اسراییل مفاد یادداشت امنیت ملی را نقض کرده است، اما بخش های دیگر این وزارتخانه بر بلینکن فشار آوردند تا تایید کند که این کار را نکرده است.

دو مقام آمریکایی که این یادداشت را خوانده اند به آکسیوس گفتند که جک لو، سفیر ایالات متحده در تل آویو و دیوید ساترفیلد، فرستاده خارج شده ایالات متحده در امور بشردوستانه غزه، طی هفته های اخیر یادداشتی را برای بلینکن ارسال کردند مبنی بر اینکه اسراییل قوانین بین المللی را در جنگ غزه نقض نمی کند.

دو مقام آمریکایی گفتند که لو و ساترفیلد به بلینکن توصیه کردند در این گزارش تایید کند که اسراییل مانع کمک های بشردوستانه نمی شود. این دو به صراحت گفتند که در حالی که اسراییل در گذشته کمک های بشردوستانه را محدود می کرد و موانعی برای رسیدن کمک ها به غزه ایجاد می کرد، از آوریل پس از ارایه اولتیماتوم رییس جمهور بایدن به نخست وزیر اسراییل، بنیامین نتانیاهو، سیاست خود را تغییر داد.

به گفته مقامات آمریکایی، لو و ساترفیلد گفتند که وضعیت امروز در مورد سیاست رژیم صهیونیستی در مورد کمک های بشردوستانه به طور قابل توجهی بهبود یافته است و اسراییل عمدا مانع کمک ها نمی شود.

 سه مقام آمریکایی گفتند که گزارش بلینکن مجموعه ای از حوادثی را که در طول جنگ غزه رخ داده است فهرست می کند و خاطرنشان می کند که آنها نگرانی های جدی در مورد نقض قوانین بین المللی توسط این رژیم ایجاد کرده اند. این مقامات گفتند که قرار است وضعیت را با «عبارات بسیار بحرانی» توصیف کند و یادآور شود که وزارت امور خارجه همچنان در حال بررسی چندین مورد از این حوادث است.

به گفته مقامات، در عین حال، بلینکن نخواهد گفت که ارتش صهیونیستی قوانین بین المللی را در چارچوب یادداشت امنیت ملی نقض کرده است. یک مقام ارشد آمریکایی گفت که گزارش بلینکن همچنین نتیجه گیری های لو و ساترفیلد را پذیرفته و تایید می کند که اسراییل در حال حاضر یادداشت امنیت ملی را در زمینه تسهیل ارسال کمک های بشردوستانه مورد حمایت ایالات متحده نقض نمی کند.

لو، ساترفیلد و وزارت امور خارجه از اظهار نظر خودداری کردند.

برخی از قانونگذاران جمهوری خواه از یادداشت امنیت ملی به عنوان «بروکراسی غیرضروری» انتقاد کرده اند که «به ناامیدی شرکا و متحدانی که روی کمک امنیتی ایالات متحده حساب می کنند کمک می کند.» اما 88 قانونگذار دموکرات هفته گذشته به رییس جمهور نامه نوشتند و گفتند «شواهد کافی» وجود دارد که نشان می دهد محدودیت های کمک های اسراییل ناقض قوانین ایالات متحده است که با انتقاد شدید سفیر این رژیم در آمریکا مواجه شد.

سناتور کریس ون هولن (D-Md.) که برای یادداشت امنیت ملی فشار آورد، گفت که گزارش وزارت امور خارجه باید بر اساس حقایق و قانون باشد و نه بر اساس آنچه که آنها آرزو دارند.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آکسیوس: بلینکن در گزارش خود از عملکرد اسراییل سفیدشویی خواهد کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آکسیوس: بلینکن در گزارش خود از عملکرد اسراییل سفیدشویی خواهد کرد"، کلیک کنید.