ارث عمه به کی می رسه؟

ارث عمه به کی می رسه؟

ممکن است عمه یک خانواده فوت کند در حالی که فرزند، همسر و والدین ندارد در این صورت سوالی که مطرح می شود آن است که در این شرایط چه کسانی وراث عمه فوت شده هستند؟ اموال عمه به چه کسانی می رسد؟

به گزارش تینار، به نقل از دلگرم، بسیاری از اوقات و در متون قانونی مطالعه می کنیم که بعد از فوت، عده ای از افراد، به عنوان وراث، برای تقسیم ارث اقدام می کنند. شخص متوفی ممکن است هر یک از اعضای خانواده باشد. این احتمال وجود دارد که عمه یک خانواده فوت کند در حالی که اولاد و پدر و مادر برای دریافت سهم او حضور ندارند. در این صورت، سوالی تحقق می یابد: تقسیم ارث عمه بین چه کسانی انجام خواهد شد؟

در مطلب امروز تصمیم گرفتیم نحوه تقسیم ارث عمه را بررسی کنیم. همچنین به ورثه ای که احتمالا از اموال عمه سهم دارند، اشاره خواهیم کرد. در حقیقت اولاد برادر از اموال عمه خود سهم خواهند داشت. با این وجود، سهم بردن فرزندان برادر وابسته به شرایطی است و در نتیجه تقسیم ارث عمه ممکن است بین سایر وراث نیز انجام شود.

ابتدا به پرسشی که در بخش قبل نیز به آن اشاره کردیم، پاسخ خواهیم داد. به ورثه اشخاص، در متن ماده 862 قانون مدنی اشاره شده است. ورثه شخص فوت شده، به سه طبقه مختلف تقسیم می شوند. این طبقات به شرح زیر هستند.

طبقه اول وراث در تقسیم ارث عمه

افراد حاضر در درجه اول: ابوین متوفی، اولاد او
وراث درجه دوم: اولاد اولاد
ورثه درجه سوم: اولاد اولاد اولاد

طبقه دوم وراث در تقسیم ارث عمه

درجه اول: برادران و خواهران، جد و جده
درجه دوم: فرزندان برادران و خواهران

طبقه سوم وراث در تقسیم ارث عمه

درجه اول: عمو، عمه، خاله، دایی
درجه دوم: فرزندان آن ها

نکات مهم طبقات وراث

توجه داشته باشید که با حضور حداقل یک شخص در هر یک از طبقات، نوبت به سهم بردن سایر وراث نمی رسد. بنابراین در فرضی که در طبقه اول، اولاد حضور داشته باشند و شما نیز برای سهم بردن از اموال عمه، در طبقه دوم حضور دارید، به دلیل حضور وارث طبقه اول، سهمی به شما تعلق نمی گیرد.
حتی اگر وراث طبقه اول نیز حضور نداشته باشند، اولویت در سهم بردن با وارث حاضر در درجه اول از طبقه دوم است. بنابراین در فرضی که برادران و خواهران عمه حضور دارند، شما نمی توانید سهمی را از اموال او دریافت کنید. البته اگر پدر شما بعد از عمه فوت کرده است، به عنوان قایم مقام او، می توانید برای دریافت سهم، اقدام کنید.
در نظام حقوقی ما، اشخاص نمی توانند وراث خود را از ارث بردن محروم کنند.
شرط سهم بردن از اموال متوفی، زنده بودن در زمان فوت او است. افرادی که قبل از فوت متوفی از دنیا رفته اند، سهمی از اموال او نخواهند داشت.

قوانین حاکم بر نحوه تقسیم ارث عمه

در حال حاضر دو متن قانونی بیشتر از سایر قوانین، مباحث مربوط به ارث را شرح داده اند:

قانون مدنی ایران

قانون امور حسبی

اولین سند حقوقی اشاره شده (قانون مدنی)، مهم ترین قانونی است که در صد سال گذشته، در ایران به تصویب رسیده است. این قانون، مباحث متعددی را شامل می شود. احکام عقود، نکاح و طلاق، حجر، وقف و غیره از جمله موضوعاتی است که در این متن قانونی بررسی شده است. البته توجه داشته باشید که قوانین خاصی نیز در خصوص مواردی که اشاره کردیم، به تصویب رسیده اند.

به هر حال، نحوه تقسیم ارث عمه در این متن قانونی بررسی می شود. در این قانون مشاهده می کنیم که قانون گذار، به سهم هر یک از ورثه اشاره می کند. بنابراین حتی اگر ورثه نخواهند تقسیم ارث توافقی را برای دریافت سهم خود انتخاب کنند، می توانند سهام تعیین شده در این متن را مورد توجه قرار دهند.

نحوه تقسیم ارث عمه

ورثه حق دارند راه های متفاوتی را برای تقسیم ارث عمه خود انتخاب کنند. مراجعه به مراجع قضایی می تواند گزینه خوبی برای تقسیم سهام باشد. همچنین می توان تقسیم ارث قانونی را با استفاده از صلح نامه سهم الارث به انجام رساند. به هر حال، دو راه زیر برای دریافت سهم قانونی توسط ورثه، پیشنهاد می شود:

سهم ارث بعد از فوت عمه – نحوه تقسیم سهم عمه در قانون

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارث عمه به کی می رسه؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارث عمه به کی می رسه؟"، کلیک کنید.