ارز ترجیحی؛ چالش حوزه تجهیزات پزشکی / تعدد سازمان های دخیل در این حوزه

ارز ترجیحی؛ چالش حوزه تجهیزات پزشکی / تعدد سازمان های دخیل در این حوزه

اهمیت حمایت از تولیدات داخلی تجهیزات پزشکی، نابرابری در ارز تخصیصی به تولید و واردات تجهیزات پزشکی، تعدد سازمان های دخیل در این حوزه، کیفیت بالای تجهیزات پزشکی ایرانی و … از جمله مباحثی بود که در نشست انجمن متخصصان تجهیزات پزشکی و اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی کشور مطرح شد.

به گزارش تینار، مهندس احمد مسلمی – رییس انجمن متخصصان تجهیزات پزشکی کشور در نشستی خبری گفت: این انجمن 5هزار عضو در 17 استان کشور دارد و کار اصلی آن نیز توانمندسازی نیروهای متخصص در بخش تولید، بازرگانی و رگولاتوری است.

وی افزود: 35هزار فارغ التحصیل مهندسی پزشکی در کشور داریم که بحث ساماندهی، توانمندسازی و اشتغالزایی آنها از وظایف انجمن متخصصان تجهیزات پزشکی است. در مجموع بحث حمایت از تولید و حل مشکلات و موانع تولید و نیروی انسانی از وظایف انجمن است.

مسلمی با بیان اینکه طی پنج سال اخیر تعداد شرکت های تولیدی تجهیزات پزشکی چهار برابر شده است، افزود: در حال حاضر حدود 2هزار شرکت تولیدی تجهیزات پزشکی داریم و در اوج تحریم ها و طی پنج سال گذشته، تولیدات تجهیزات پزشکی در کشور رشد چهار برابری داشته است. همچنین نزدیک به 50 درصد نیاز ملزومات مصرفی و دستگاه های تجهیزات پزشکی، از محل تولیدات داخلی رفع می شود.

وی در ادامه صحبت هایش با بیان اینکه حوزه تجهیزات پزشکی تنها صنعتی است که بالای 99 درصد آن با بخش خصوصی است و این به معنای مشارکت مردم در این حوزه است، افزود: این درحالیست که بیش از 65 درصد صنعت دارو دولتی است.

مسلمی با بیان اینکه ایران در منطقه خاورمیانه یکی از قوی ترین کشورها در بحث تولید تجهیزات پزشکی است و شاید تنها رقیب مان در این زمینه ترکیه باشد، افزود: البته باز هم تنوع و تعداد تولیدات مان از ترکیه بالاتر است اما ترکیه صادرات بیشتری دارد.

وی در توضیح توانمندی های تولیدات داخلی تجهیزات پزشکی افزود: از جدیدترین محصولات دستگاه های الکتروشوک، دستگاه های بیهوشی و شتاب دهنده های خطی و ایمپلنت های ارتوپدی و … که تعداد کمی از کمپانی های دنیا آن را تولید می کنند، در ایران نیز تولید می شود و توانمندی آن وجود دارد وهمین موضوع باعث افتخار کشور در حوزه تجهیزات پزشکی است.

رییس انجمن متخصصان تجهیزات پزشکی کشور در ادامه به چالش های این حوزه اشاره کرد و گفت: تعدد اداره جات و سازمان های دخیل در حوزه تجهیزات پزشکی به ویژه در خود وزارت بهداشت مشکلاتی و ناهماهنگی هایی را به دنبال دارد؛ به طوری که در وزارت بهداشت، معاونت های درمان و غذا و دارو، امور بازرگانی و هیات امنای ارزی متولی تجهیزات پزشکی هستند که در مواردی هم با یکدیگر هماهنگ نیستند و از طرف دیگر هم با بانک مرکزی، سازمان ملی استاندارد و … در ارتباط هستیم و یک تولیدکننده باید از همه این نهادها مجوز بگیرد که همین موضوع کار را سخت می کند و دود آن به چشم تولید کننده می رود. در سال 1384 به مدت حدود پنج سال مرکزی در وزارت بهداشت تشکیل شد که همه این بخش ها ذیل آن قرار گرفتند و لازم است این سازمان مجددا تشکیل شود.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با گلایه از آنچه که «کمترین میزان استفاده از ظرفیت بخش خصوصی از سوی وزارت بهداشت صورت می گیرد»، ادامه داد: به همین دلیل کار شرکت ها سخت تر شده است و به جای استقبال از برون سپاری فعالیت ها، کمترین میزان استفاده از ظرفیت بخش خصوصی صورت می گیرد.

مسلمی همچنین با بیان اینکه معمولا بهترین ها در حوزه تجهیزات پزشکی جذب شرکت ها و بیمارستان ها می شوند، به مبحث مهاجرت نخبگان اشاره و بر لزوم توجه و حمایت از این افراد در حوزه تجهیزات پزشکی تاکید کرد.

وی همچنین عدم گردش سرمایه را از دیگر چالش های حوزه تولید تجهیزات پزشکی خواند و گفت: طبیعتا تولیدکنندگان در چنین شرایطی متضرر می شوند.

رییس انچمن متخصصان تجهیزات پزشکی همچنین به برگزاری نمایشگاه ایران هلث در 29 اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: امسال استقبال خوبی از این نمایشگاه شده است و بیش از 6100 شرکت در 12 سالن نمایشگاه ثبت نام قطعی کرده اند که 40 درصد آن تولیدکننده هستند. پارک علم و فناوری امسال متولی برگزاری این نمایشگاه است و نمایشگاه امسال 600 رویداد جنبی دارد. همچنین قرار است 80 هیات خارجی در این نمایشگاه شرکت داشته باشند و 55 شرکت خارجی از 12 کشور از جمله چین، روسیه، امارات، سوییس، اتریش، ژاپن و … در نمایشگاه شرکت دارند.

نابرابری در ارز تخصیصی به تولید و واردات تجهیزات پزشکی

در ادامه این نشست نیز رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی از آنچه که «نابرابری میان ارز ترجیحی تخصیصی به تولید و واردات تجهیزات پزشکی» خواند، گلایه کرد و حذف ارز دولتی از حوزه تجهیزات پزشکی را خواستار شد.

مهندس عبدالرضا یعقوب زاده – رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان  تجهیزات پزشکی کشور، ضمن اشاره به آخرین دستاوردهای حوزه تجهیزات پزشکی و ارایه این دستاوردها در بیست و پنجمین نمایشگاه ایران هلث که از 29 اردیبهشت تا اول خردادماه برگزار می شود، در عین حال به چالش های اصلی حوزه تولید تجهیزات پزشکی در کشور اشاره کرد و گفت: باعث تاسف است که همچنان درگیر موضوعی هستیم که بسیار ابتدایی و قابل حل است و آن هم ارز سوبسیدی وارداتی در حوزه تجهیزات پزشکی است؛ چراکه تولیدکنندگان داخلی در میدان رقابت باید با تولیدکننده های خارجی بجنگند اما تولیدات باید با مواد اولیه ای صورت گیرد که با ارز آزاد است.

وی با بیان اینکه حدود دو سال است که ارز ترجیحی برای دارو حذف شده است اما همچنان برای تجهیزات پزشکی برقرار است، ادامه داد: باعث نگرانی است که به واردات محصولی که تولید داخلی دارد، سوبسید داده می شود. واردات اشکالی ندارد و جایی که تولید داخل نتواند نیاز را به صورت کامل برطرف کند، قاعدتا از طریق واردات جبران می شود، اما نابرابری ارز تخصیصی میان تولید کننده و واردکننده تجهیزات پزشکی اشکال دارد واین فاجعه ای برای تولید تجهیزات پزشکی است.

یعقوب زاده افزود: حوزه تولید تجهیزات پزشکی با جان افراد در ارتباط است و از طرفی هم با پزشکانی در ارتباط هستیم که بسیار سخت گیر هستند؛ در چنین شرایطی تولیدات تجهیزات پزشکی کشورمان از نظر کیفیت به جایی رسیده که پزشکان آن را قبول دارند و در مراکز مختلف درمانی به کار گرفته می شود و تولیدات داخلی با وجود ناملایمات توانسته همچنان ادامه دهد.

وی با بیان اینکه پتانسیل اصلی شرکت های تولیدی تجهیزات پزشکی در جذب نخبگان است، ادامه داد: با وجود سیاست های اعمالی در کاهش یا حذف ارز ترجیحی، نمی دانم چرا ارز تجهیزات پزشکی برداشته نمی شود.

ارز ترجیحی؛ ابرچالش حوزه تولید تجهیزات پزشکی

در ادامه نیز محمدرضا کمپانی – نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی پتانسیل های این حوزه را یادآور شد و گفت: تقریبا سالانه 9 الی 10 هزار تخت بیمارستانی به مجموعه تخت های بیمارستانی کشور اضافه می شود که بی تردید این تخت ها باید به تجهیزات مربوطه مجهز شوند. در حال حاضر تامین 90 درصد تجهیزات بیمارستانی از تولیدات داخلی است.

وی همچنین گفت: زمانی که نیازها تقسیم بندی و هدفمند شوند و تضمین خرید نیز ایجاد شود، در تولید نیز چه در کیفیت و چه در کمیت، اتفاقات خوبی رخ خواهد داد.

وی همچنین به میزان صادرات تجهیزات پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: هرچند رقم در این حوزه پایین است، اما قطعات و دستگاه های تولیدی ایران به 40 کشور دنیا صادر می شوند و این در شرایطی است که در تمام دنیا استانداردهای سخت گیرانه ای برای تجهیزات پزشکی اعمال می شود؛ بنابراین ما در بخش صادرات نیز راهی را رفته ایم که هر شرکت بزرگ یا کوچک دنیا نیز رفته است.

او به تشکیل اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی در کشور از سال 89 اشاره کرد و افزود: هم افزایی در بخش تجهیزات پزشکی کشور مثال زدنی است و در این حوزه نیروی انسانی با ایثار و از خودگذشتگی و علیرغم همه چالش ها، فعال است و پیش می رود و نخبگانی هستند که جذب بخش تجهیزات پزشکی می شوند.

وی ارز ترجیحی را به عنوان ابر چالش حوزه تولید تجهیزات پزشکی خواند و گفت: تنها جایی که می تواند این مشکل را حل کند، سازمان برنامه و بودجه است. مبحث دیگر نیز مربوط به صدور مجوز و پروانه های ساخت است؛ حضور همزمان  معاونت درمان و سازمان غذا و دارو در این زمینه باعث شده که صدور مجوزها کُند پیش رود و برای صدور مجوز مدت زیادی وقت لازم باشد؛ این درحالیست که این موضوع می تواند به صنعت لطمه وارد کند.

کمپانی در بخش دیگری از صحبت هایش به پیشرفت های حاصل شده در حوزه تولید تجهیزات پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه سرآمد هستیم.

گفتنی است؛ بیست و پنجمین نمایشگاه ایران هلث از 29 اردیبهشت تا اول خردادماه در کشور برگزار می شود.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارز ترجیحی؛ چالش حوزه تجهیزات پزشکی / تعدد سازمان های دخیل در این حوزه" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارز ترجیحی؛ چالش حوزه تجهیزات پزشکی / تعدد سازمان های دخیل در این حوزه"، کلیک کنید.