ارمنستان عضویت در پیمان امنیت جمعی را تعلیق کرد/ پاشینیان: صلح با آذربایجان فعلا ممکن نیست

ارمنستان عضویت در پیمان امنیت جمعی را تعلیق کرد/ پاشینیان: صلح با آذربایجان فعلا ممکن نیست

به گزارش تینار، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان گفت: از نظر ما پیمان امنیت جمعی مخصوصاً در 2021 و 2022 در قبال ارمنستان اجرا نشده و ما نمی توانیم به این امر بی توجه باشیم. ما شرکت خود را در این پیمان تعلیق کردیم. تا ببینیم در آینده چه می شود.

طرح مبحث تنوع بخشی به روابط امنیتی و خودداری پاشینیان از حضور در نشست سازمان پیمان امنیت جمعی تازه ترین برگ در مجموعه وقایعی است که از سردشدن روابط روسیه و ارمنستان نشان دارد. پاشینیان پیش تر یک رزمایش برنامه ریزی شده سازمان پیمان امنیت جمعی در خاک خود را لغو کرد و در ماه اکتبر نیز از حضور در نشست «کشورهای مستقل همسود» خودداری کرد.

سازمان پیمان امنیت جمعی از کشورهای روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ارمنستان و بلاروس تشکیل شده است. از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در 1991، ایروان و مسکو متحدان نزدیکی بودند و ارمنستان میزبان یک پایگاه نظامی روسیه است. اما در یک سال گذشته و با مسلط شدن جمهوری آذربایجان بر قره باغ کوهستانی در حمله ای کوتاه و سریع، روابط مسکو و ایروان به تیرگی گراییده است.

«صلح با آذربایجان فعلا ممکن نیست»

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، پاشینیان همچنین گفت که در حال حاضر برقراری صلح میان ارمنستان جمهوری آذربایجان غیر ممکن به نظر می رسد.

ایروان و باکو با میانجی گری روسیه آمریکا و اتحادیه اروپا از سال 2022 در حال تلاش برای تدوین یک معاهده صلح هستند.

هفته گذشته وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد در حمله جمهوری آذربایجان به مواضع ارمنستان در مرز دو کشور، چهار سرباز ارمنستانی کشته و یک سرباز مجروح شد. باکو پیش تر مدعی شده بود که ارمنستان به مواضع آذربایجان حمله کرده است.

پاشینیان گفت: اگر اظهارات آذربایجان را بررسی کنیم، می بینیم که حمله ای تازه به ارمنستان بسیار محتمل است. در مورد حمله اخیر هم خواستار تحقیقات هستیم؛ اما با این وجود، آذربایجان از این وضعیت برای تشدید لفاظی های خود استفاده می کند. همه این ها باعث می شود که فکر کنیم آذربایجان در تدارک حمله ای جدیدی به ارمنستان است.

ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی درگیری طولانی مدت دارند. در سپتامبر 2023، آذربایجان کنترل این منطقه را به دست گرفت؛ منطقه ای که اکثر ساکنان آن ارمنی تبار هستند. در نتیجه این حمله، تقریباً همه ساکنان محلی به ارمنستان فرار کردند.

باکو در زمان آن حمله از آغاز عملیات «ضدتروریسم» در قره باغ خبر داد و مدعی شد که ارمنستان در حال تقویت نظامی در این منطقه است و عملیات «خرابکارانه» علیه نیروهای جمهوری آذربایجان انجام داده است. ایروان این اتهامات را رد کرد و مدعی شد که باکو قصد پاک سازی ارامنه از قره باغ را داشته است.

در نهایت وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای گفت که با میانجی گری فرماندهی نیروهای حافظ صلح روسیه، توافقی میان طرف آذربایجانی و نمایندگان قره باغ مبنی بر توقف کامل درگیری ها حاصل شد. با این حال، در نتیجه حمله نیروهای جمهوری آذربایجان دست کم 100 هزار تن از 120 هزار سکنه ارمنی آن به ارمنستان رفتند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارمنستان عضویت در پیمان امنیت جمعی را تعلیق کرد/ پاشینیان: صلح با آذربایجان فعلا ممکن نیست" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارمنستان عضویت در پیمان امنیت جمعی را تعلیق کرد/ پاشینیان: صلح با آذربایجان فعلا ممکن نیست"، کلیک کنید.