ارمنستان: نهایت تلاش خود را برای عادی سازی روابط با باکو انجام می دهیم

ارمنستان: نهایت تلاش خود را برای عادی سازی روابط با باکو انجام می دهیم

وزیر امور خارجه ارمنستان همزمان با اظهار امیدواری الهام علی اف درباره نزدیک شدن باکو به صلح با ایروان، تاکید کرد، کشورش از هیچ تلاشی برای عادی کردن روابط با جمهوری آذربایجان و امضای معاهده صلحی در سریع ترین زمان ممکن، دریغ نمی کند.

به گزارش تینار، «آرارات میرزویان»، وزیر امور خارجه ارمنستان امروز (دوشنبه) در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «مراد نورتلو»، همتای قزاقستانی خود در شهر ایروان، اظهار کرد: «ارمنستان متعهد به دستورکاری صلح آمیز است و هرگونه تلاش سازنده ای را برای عادی ساختن روابطش با جمهوری آذربایجان و امضای یک معاهده (صلح) بر مبنای به رسمیت شناختن دوجانبه تمامیت ارضی در سریع ترین زمان و همین طور تعیین ساختن سرحدات مرزی انجام می دهد.»

این دیپلمات ارشد دولت ارمنستان تاکید کرد، اعلامیه سال 1991 «آلما – آتا» با موضوع به رسمیت شناختن دوجانبه مرزهای رسمی دو کشور از سوی یکدیگر طبق مرزهای اداری در داخل اتحاد شوروی سابق در این فرآیند نقشی اساسی ایفا خواهد کرد.

میرزویان خاطرنشان کرد: «حاکمیت و تمامیت ارضی، اصول اساسی محسوب می شوند و بر مبنای این اصول، ما صلح و هماهنگی را در جنوب قفقاز و کلیت منطقه در نظر می گیریم.»

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، ارمنستان و جمهوری آذربایجان اختلاف دیرینه ای بر سر منطقه جداافتاده ی قره باغ دارند. جمهوری آذربایجان در سپتامبر 2023 کنترل این منطقه را که عمدتا جمعیت آن را ارمنی ها تشکیل می دهند، به دست گرفت و در پی این رخداد، تقریبا همه ساکنان محلی این منطقه به ارمنستان گریختند.

«الهام علی اف»، رییس جمهور جمهوری آذربایجان نیز امروز دوشنبه پس از دیدار با «ینس استولتنبرگ»، دبیرکل ناتو در باکو، گفت، کشورش «بیش از هر زمان دیگری» به صلح با ارمنستان نزدیک شده است.

در ماه دسامبر، این همسایگان حوزه قفقاز جنوبی بیانیه مشترکی صادر کردند و گفتند که می خواهند به یک توافق صلح دست یابند و از آن زمان مذاکرات متعددی از جمله مذاکرات دو روزه در برلین در ماه فوریه انجام داده اند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان برای اولین بار بر سر منطقه جداشده ی قره باغ کوهستانی در سال 1988 وارد جنگ شدند. آذربایجان در ماه سپتامبر قره باغ را که از دهه 1990 تحت کنترل اکثریت ارمنی آن بود، بازپس گرفت.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارمنستان: نهایت تلاش خود را برای عادی سازی روابط با باکو انجام می دهیم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارمنستان: نهایت تلاش خود را برای عادی سازی روابط با باکو انجام می دهیم"، کلیک کنید.