از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا

از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا

اگر شما یا آشنایانتان مراحل شیمی درمانی را پشت سر گذاشته باشید، ممکن است با عارضه جانبی که معمولا تحت عنوان «مغز شیمیایی» نامیده می شود، آشنا باشید. اکنون دانشمندان با استفاده از نورهای چشمک زن و اصواتی در فرکانس مشخص، راه ساده ای برای محافظت از سلول های مغز در برابر آسیب ایجاد کرده اند.

به گزارش تینار، شیمی درمانی یکی از بهترین درمان ها برای بسیاری از سرطان ها است، اما متاسفانه اثرات آن در سراسر بدن از جمله مغز احساس می شود.

به نقل از نیواطلس، بیماران اغلب عارضه «مه مغزی» را گزارش می کنند که بر حافظه، تمرکز و تصمیم گیری تاثیر می گذارد و برای آنها مشکل ایجاد می کند و بر تفکر و رفتار آنها تاثیر می گذارد.

در حالی که به طور معمول پس از پایان شیمی درمانی این عوارض از بین می رود، می تواند یک وقفه ناامید کننده در زندگی روزمره برای چندین ماه باشد.

اکنون یک مطالعه جدید توسط محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) ممکن است یک درمان نسبتا ساده را برای مقابله با این اثرات نامطلوب کشف کرده باشد و از همه بهتر، این درمان کمتر از خود شیمی درمانی تهاجمی است. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که به چند چراغ چشمک زن نگاه کنید و روزانه به برخی صداها گوش دهید.

مطالعات قبلی توسط محققان نشان داده است که نورهایی که با فرکانس 40 هرتز سوسو می زنند و صداهایی که با سرعت یکسان پخش می شوند، می توانند مغز را تحریک کنند تا نوسانات گامای بیشتری تولید کند. این امواج مغزی از 25 تا 80 هرتز متغیر هستند و زمانی رخ می دهند که شما بسیار هوشیار هستید و به مواردی مانند تمرکز کمک می کند.

از آنجایی که به نظر می رسد افراد مبتلا به بیماری آلزایمر با این امواج گاما مشکل دارند، محققان موسسه فناوری ماساچوست به این فکر افتادند که آیا این می تواند یک درمان ساده برای بهبود علایم آنها باشد و مطمینا، آزمایش ها روی موش ها کاهش التهاب، سطوح پایین تر پروتیین های سمی که تصور می شود به انحطاط عصبی کمک می کنند و بهبود در تست های شناختی پس از نور و صدا درمانی را نشان داد. در این مطالعه جدید، محققان موسسه فناوری ماساچوست توجه خود را به یک بیماری متفاوت معطوف کردند و آن مغز شیمیایی بود.

این گروه درمان را روی موش های دارای مغز شیمیایی با دادن داروی رایج شیمی درمانی سیس پلاتین به مدت پنج روز، سپس پنج روز بدون دارو و پنج روز مجددا با دارو با تقلید از رژیم دوز مصرفی انسان ها، آزمایش کردند.

برخی از آنها «گاماتراپی» دریافت کردند که شامل یک ساعت قرار گرفتن در معرض نور و صدای 40 هرتز در روز بود، در حالی که گروه شاهد فقط شیمی درمانی را به تنهایی دریافت کردند.

سه هفته بعد، موش های گروه شاهد بسیاری از اثرات مغزی شناخته شده شیمی درمانی، از جمله حجم کوچک تر مغز، آسیب دی ان ای، التهاب و آسیب به میلین را که پوشش محافظ اطراف نورون ها است، نشان دادند. جمعیت سلول های مغزی آنها که میلین تولید می کنند، به نام الیگودندروسیت (oligodendrocyte) نیز کاهش یافت.

با این حال، موش هایی که در طول مدت شیمی درمانی روزانه گامادرمانی دریافت کردند، کاهش قابل توجهی در همه این علایم نشان دادند. آنها همچنین در آزمایشاتی که حافظه و عملکرد اجرایی حیوانات را اندازه گیری می کنند، بسیار بهتر عمل کردند.

هنگامی که محققان بیان ژن را تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که ژن های مرتبط با التهاب و مرگ سلولی در موش هایی که تحت درمان با گاما درمانی قرار گرفته اند، سرکوب شده اند.

لی-هویی تسای (Li-Huei Tsai)، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: این درمان می تواند آسیب دی ان ای و التهاب را کاهش دهد و تعداد الیگودندروسیت ها را افزایش دهد. الیگودندروسیت ها سلول هایی هستند که میلین اطراف آکسون ها را تولید می کنند. ما همچنین دریافتیم که این درمان باعث بهبود یادگیری و حافظه و افزایش عملکرد اجرایی در حیوانات می شود.

مشخص شد که این مزایا، حداقل تا حدی، تا چهار ماه پس از درمان باقی می مانند و گامادرمانی اگر همزمان با شیمی درمانی به جای شروع پس از آن انجام شود، بسیار بهتر عمل می کند.

مطالعات بعدی اثرات مثبت مشابهی را در موش هایی که داروی شیمی درمانی متفاوتی به نام متوترکسات دریافت می کردند، نشان داد. در حالی که آزمایش روی موش ها شامل کاشت های مغزی برای رساندن مستقیم نور و صدا به نورون ها بود، آزمایش های انسانی قبلی برای آلزایمر نشان داده اند که مزایای مشابهی را می توان تنها با استفاده از یک صفحه نمایش هماهنگ و بلندگو به دست آورد. اگر این روش کارساز باشد، می تواند به بخشی استاندارد از شیمی درمانی برای بیماران تبدیل شود تا درمان نجات بخش کمتر برای آنها ناراحت کننده باشد.

این گروه همچنین قصد دارند گاماتراپی را در برابر سایر بیماری های عصبی مانند پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس به طور مخفف ام اس آزمایش کنند. آزمایش های بالینی روی بیماران مبتلا به آلزایمر نیز در حال انجام است.

این تحقیق در مجله «Science Translational Medicine» منتشر شده است.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از بین بردن یکی از عوارض آزاردهنده شیمی درمانی با نور و صدا"، کلیک کنید.