اعتراض روسیه به حمایت های ژاپن از ناتو در منطقه آسیا-اقیانوسیه

اعتراض روسیه به حمایت های ژاپن از ناتو در منطقه آسیا-اقیانوسیه

سفیر جدید روسیه در ژاپن گفت کشورهای عضو ناتو به دنبال ماندن در منطقه آسیا-اقیانوسیه هستند و ژاپن این مسیله را تسهیل می کند.

به گزارش تینار، «نیکولای نوزدروف» سفیر جدید روسیه در ژاپن پس از ورود به توکیو در جریان اولین مصاحبه خود به اسپوتنیک گفت: کشورهای ناتو در حال نشان دادن مشارکت فعال خود در امور منطقه آسیا-اقیانوسیه هستند و هم چنین در تلاشند تا حضوری قوی در اینجا داشته باشند. کشورهایی هم فعالانه در این امر مشارکت دارند و ژاپنی ها اولین کسانی هستند که آنها را دعوت می کنند.

سفیر جدید روسیه با انتقاد از موضع ژاپن افزود: ما به وضوح این تمایل را در آنها می بینیم. مساعدترین شرایط برای انواع آموزش ها و مانورها ایجاد می شوند و هم چنین یک چارچوب قانونی در حال شکل گیری است. به عبارتی، توافقنامه هایی برای اطمینان از دسترسی متقابل نیروهای مسلح به قلمرو یکدیگر منعقد می شود.

وی خاطر نشان کرد که این مسیله به کشورهای ناتو اجازه شرکت در انواع فعالیت های نظامی در ژاپن را می دهد.

این دیپلمات با اشاره به مسیله تاسیس دفتر نمایندگی ناتو در ژاپن گفت: مسیله تاسیس دفتر ناتو در ژاپن هنوز به طور کامل در دستورکار نیست. ظاهرا، آنها مجددا به این مسیله بازخواهند گشت.

در همین حال رسانه آمریکایی پالتیکو سه شنبه گزارش داد، کانادا و ژاپن ممکن است به آمریکا، انگلیس و استرالیا در معاهده امنیتی آکوس اضافه شوند. یک دیپلمات می گوید کانادا و ژاپن ممکن است به «ستون 2» این معاهده ملحق شوند که بر این اساس، آن ها با اعضای موسس برای توسعه فناوری نظامی پیشرفته مانند هوش مصنوعی و موشک های مافوق صوت همکاری خواهند کرد.

آکوس در سال 2021 ایجاد شد و تحت «ستون 1» آن، واشنگتن و لندن متعهد شده اند به کانبرا برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای کمک کنند. ستون 2 این معاهده یک توافق اشتراکی فناوری است که علاوه بر کانادا و ژاپن، کشورهای هند، نیوزیلند و کره جنوبی هم ممکن است به آن بپیوندند.

چین اما پیشبرد این معاهده را محکوم کرده و گفته این تلاشی برای ایجاد «نسخه آسیا-اقیانوسیه ای ناتو» است. روسیه هم به چین پیوسته و گفته این اقدام باعث تقابل در منطقه خواهد شد.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعتراض روسیه به حمایت های ژاپن از ناتو در منطقه آسیا-اقیانوسیه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعتراض روسیه به حمایت های ژاپن از ناتو در منطقه آسیا-اقیانوسیه"، کلیک کنید.