اقیانوس اطلس در حال فروپاشی است!

تینا مزدکی: تغییرات آب و هوایی در از زمان حضور بشر غیرقابل انکار و غیرقابل توقف است؛ نگاه اجمالی به آینده می تواند ظرفیتی را برای جهان فراهم کند برای آنچه در آینده پیش خواهد آمد، آماده شود. با این حال، این یک چشم انداز وحشتناک است. یکی از مهم ترین بخش های مطالعه جدید، یک سیستم هشدار اولیه است که توسط اقیانوس شناس دانشگاه اوترخت و همکارانش شناسایی شده است. بر اساس گزارشات آن ها توانستند یک سیگنال هشدار اولیه مبتنی بر فیزیک ایجاد کنیم که شامل حرکت آب شور در مرز جنوبی اقیانوس اطلس است.

گردش واژگونی نصف النهار اقیانوس اطلس (AMOC) یک سیستم بزرگ از جریان های اقیانوسی است که آب گرم شور را به شمال منتقل می کند. این آب در سفر پر پیچ و خم خود به سمت شمال خنک می شود و این سفر آن را متراکم تر می کند. با غرق شدن آب سرد، آب اقیانوس های دیگر به داخل کشیده می شود تا سطح را پر کند و سیستم گردش را دوباره به سمت جنوب هدایت می کند.

اقیانوس اطلس در حال فروپاشی است!

AMOC از اواسط دهه 1900 به طور چشمگیری کاهش یافته است. با افزایش سهم آب شیرین ناشی از ذوب یخچال ها و بارندگی بیشتر، غلظت نمک در آب دریا کاهش می یابد و آب شور کمتر متراکم می شود و روند را مختل می کند و کل چرخه را تضعیف می کند. اکنون، با مدل سازی این سیستم های اقیانوسی، این تیم راهی برای تشخیص نزدیک شدن به زمان نقطه اوج AMOC پیدا کرده اند، آن ها متوجه شدند که در این زمان روند کاهش آب شور در جنوبی ترین مرز اقیانوس اطلس کند می شود.

بر اساس گفته دانشمندان AMOC اگر به اوج برسد احتمالا یک تا چهار دهه در آن حالت قرار خواهد داشت اما مسیله این است که فقط از سال 2004 به طور مستقیم نظارت شده است. بنابراین برای درک مسیر کامل، روند کند شدن فعلی به اندازه کافی طولانی نبوده است. در نتیجه، دانشمندان فعلا مجبورند از شاخص های غیرمستقیم برای یافتن پاسخ سوالات خود استفاده کنند.

اقیانوس اطلس در حال فروپاشی است!
جریان های نزدیک تر به سطح اقیانوس که در سراسر اقیانوس اطلس در حال گردش هستند، بر اساس دمای سطح دریا به رنگ های متفاوتی نشان داده می شوند. (ناسا/مرکز پرواز فضایی گودارد)

بنابراین، این تیم هنوز نتوانسته تمام عوامل را برای پیش بینی دقیق زمان فروپاشی AMOC مطالعه کند، اما آنها معتقدند که لحظه فاجعه بسیار نزدیک تر از آن چیزی است که بسیاری از شبیه سازی های فعلی نشان می دهند. مدل سازی جدید به جای تلاش برای پیش بینی زمان بندی، نقطه اوج ناشی از آب شیرین را بررسی می کند. اما داده های به دست آمده نشان می دهد که AMOC نسبت به تغییراتی که اکثر مدل های آب و هوایی به آن اشاره کرده اند بسیار حساس تر است. با این حال پژوهش های اکنون تحقیقات گذشته را تایید می کنند.

منبع: sciencealert

227323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اقیانوس اطلس در حال فروپاشی است!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اقیانوس اطلس در حال فروپاشی است!"، کلیک کنید.