الاخبار جزییات طرح عربی-آمریکایی برای اداره غزه بعد از جنگ را منتشر کرد

الاخبار جزییات طرح عربی-آمریکایی برای اداره غزه بعد از جنگ را منتشر کرد

آمریکا و برخی کشورهای عربی مشغول بررسی طرحی برای اداره نوار غزه بعد از جنگ هستند که شامل بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه و عادی سازی روابط میان عربستان و رژیم صهیونیستی است.

به گزارش تینار، از زمان آغاز جنگ غزه در حدود هشت ماه پیش واشنگتن به هم پیمانانش در تل آویو نسبت به ورود به جنگی بدون داشتن هدف و طرح سیاسی واضحی برای بعد از پایان آن، هشدار داد. آمریکایی ها با توجه به تجارب خود از ویتنام گرفته تا افغانستان و عراق معتقدند جنگ هایی که هدف آن تنها اشغال و سیطره است و جایگزین های سیاسی ندارد و راه هایی برای موفقیت و تثبیت آن وجود ندارد به جنگ های فرسایشی طولانی مدت علیه گروه های مسلح محلی تبدیل می شود که با بهایی سنگین و شکستی سخت برای اشغالگران به پایان می رسد.

آمریکایی ها همچنان همین نظر را دارند و حتی با سپری شدن این چند ماه از عمر جنگ و شکست دشمن اسراییلی در تحقق اهداف خود و افزایش بهای سیاسی برای جو بایدن، رییس جمهور آمریکا و آسیب هایی که ممکن است به منافع آمریکا در منطقه در صورت وقوع جنگ گسترده وارد شود، بیشتر به این رویکرد چسبیده اند. با توجه به این مساله نشستی رسمی در ریاض در حاشیه فعالیت های همایش جهانی اقتصاد در 29 آوریل بین وزرای خارجه و نمایندگان عربستان، اردن، مصر، امارات، قطر و تشکیلات خودگردان فلسطین و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا برگزار شد و محور آن بررسی موضوع روز بعد از جنگ غزه و تلاش برای رسیدن به یک چشم انداز یکپارچه درباره آینده نوار غزه بود.

قبل از این نشست نیز چندین دیدار و تماس بین کشورهای عربی برگزار شد که رهبری بخش بزرگی از آن را قاهره بر عهده داشت و هدف آن رسیدن به یک رویکرد عربی یکپارچه درباره آینده غزه بود که نتایج آن در اختیار آمریکایی ها قرار گرفت. بر اساس سندی که روزنامه الاخبار لبنان به آن دست یافته است چشم اندازی که کشورهای عربی با بلینکن درباره آن توافق کردند به 2 مرحله تقسیم می شود که بدون تحقق اهداف مرحله اول تحقق اهداف مرحله دوم ممکن نخواهد بود. بر اساس این سند مرحله اول شامل موارد زیر است:

-آتش بس در غزه

-تحقق مقدمات به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی جامعه بین المللی

-قبول بازگشت تشکیلات خودگردان فلسطین به غزه از سوی اسراییل

-آزادی اسرای صهیونیست و اسرای فلسطینی با کمک دولت آمریکا (معامله تبادل)

-تشکیل دولت اصلاحگرای وابسته به تشکیلات خودگردان فلسطین (تکنوکرات) در کنار یک کمیته تکنوکرات برای بازسازی نوار غزه با کمک کشورهای عربی.

کشورهای عربی چه در نشست های خود در سطح اتحادیه عرب و چه در سطح سازمان همکاری اسلامی همواره خواهان آتش بس در غزه شده اند. آمریکایی ها نیز خواهان همین مساله شده اند. اگرچه قبلا اصطلاح آتش بس موقت را به کار می بردند اما اکنون اصطلاح آتش بس پایدار را بر اساس معامله تبادل اسرا بین مقاومت فلسطین و دشمن اسراییلی به کار می برند؛ معامله ای که با نظارت آمریکا در حال انجام بود و به نظر می رسید به پایان مثبتی رسیده است اما دشمن مخالفت خود را با پیشنهاد میانجی ها در این خصوص اعلام کرد. این پیشنهاد مورد استقبال جنبش حماس قرار گرفت، اما به خاطر مخالفت اسراییل و لجاجت آن مذاکرات تا به امروز متوقف شده است.

محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین بر تشکیل دولت تکنوکرات فلسطین به ریاست محمد مصطفی در راستای طرح عربی-آمریکایی نظارت کرد تا برای بر عهده گرفتن ماموریت های جدید در نوار غزه آماده باشد. آمریکایی ها به شکل ویژه ای به اهداف مرحله دوم توجه دارند و با چشم انداز اعلام شده آنها برای حل سیاسی نزاع فلسطین و اسراییل سازگار است. این مرحله شامل توافق عادی سازی روابط بین رژیم اشغالگر و عربستان است که آمریکایی ها قبل از جنگ برای آن تلاش زیادی کردند و همچنان بر آن پافشاری می کنند هرچند که بهای آن بزرگتر و پیچیدگی های آن بیشتر شده است.

دولت کنونی آمریکا معتقد است پایان جنگ و تحقق یک توافق عادی سازی روابط به منزله دستاورد استراتژیکی برای واشنگتن و یک گنج انتخاباتی بزرگ است که جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در کمپین انتخاباتی خود نیاز شدیدی به آن دارد. همچنین دولت آمریکا طی مرحله گذشته تلاش کرد دولت اسراییل را متقاعد کند که عادی سازی روابط با عربستان یک «جایزه تسلی بخش» مناسب در مقابل شکست اسراییل در تحقق اهداف جنگ است و این مساله به اسراییل اجازه خواهد داد تا بار شکست را در مقابل مردم خود تحمل کند. در نتیجه مرحله دوم بر 2 پایه و اساس استوار است؛ یکی آغاز روند عادی سازی روابط و دوم فعال سازی روند مذاکرات در چارچوب راه حل تشکیل 2 دولت. بر اساس این سند اهداف مرحله دوم به این صورت است:

-آغاز روند صلح از جمله عادی سازی روابط با عربستان.

-بازسازی غزه.

-بازگشت به مذاکرات درباره وضعیت نهایی (آوارگان، قدس، شهرک ها و دولت).

-فعال سازی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) و آشتی داخلی فلسطین که شامل خلع سلاح و ادغام نیروهای حماس است.

بند چهارم در مرحله دوم به صورت واضح به انحلال جنبش حماس با جناح سیاسی و نظامی آن و تغییر حکومت آن در نوار غزه به حکومت تشکیلات خودگردان فلسطین و ادغام آن در سازمان آزادی بخش فلسطین و انحلال جناح نظامی حماس و ادغام نیروهای آن در کارمندان تشکیلات خودگردان فلسطین در نوار غزه اشاره دارد. این مساله در صورتجلسه نشست های مقدماتی توافق اسلو در سال 1993 بین سازمان ساف و رژیم صهیونیستی ذکر شده بود. در آن زمان با اجرای آن در کرانه باختری از طریق انحلال جناح های نظامی گروه های فلسطینی به ویژه جنبش فتح و ادغام نیروهای مسلح در دستگاه های امنیتی رسمی توافق شد.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "الاخبار جزییات طرح عربی-آمریکایی برای اداره غزه بعد از جنگ را منتشر کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "الاخبار جزییات طرح عربی-آمریکایی برای اداره غزه بعد از جنگ را منتشر کرد"، کلیک کنید.