اولین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای در اصفهان برگزار می شود

اولین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای در اصفهان برگزار می شود

تینار/اصفهان 30 امین  کنفرانس ملی هسته ای ایران و اولین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای 2024، در روزهای 17 الی 19 اردیبهشت ماه 1403 در اصفهان برگزار می شود.

جواد کریمی ثابت، رییس انجمن علمی هسته ای ایران و رییس این کنفرانس، با اعلام این خبر، اظهار کرد: اولین کنفرانس بین المللی انرژی هسته ای، از فردا، 17 اردیبهشت ماه 1403 به مدت سه روز در شهر اصفهان برگزار می شود. این کنفرانس نشانی از بلوغ فناوری هسته ای در کشور ما در طول این 50 سال است. انجمن هسته ای پس از 29 دوره کنفرانس ملی که برگزار کرده بود، فضا، محتوا و امکانات را برای برگزاری اولین کنفرانس بین المللی در حوزه علوم و فنون هسته ای مناسب دید، به همین دلیل، اولین کنفرانس بین المللی در حوزه علوم و فنون هسته ای نیز برگزار خواهد شد.

رییس انجمن علمی هسته ای ایران ادامه داد: سال گذشته در دیدار همکاران صنعت هسته ای با مقام معظم رهبری، ایشان به نکته ای در خصوص به اشتراک گذاری فناوری و دانش کسب شده با کشورهای همسو و نیز گسترش همکاری های بین المللی در حوزه هسته ای اشاره ای داشتند. از این رو، برگزاری این کنفرانس هم در انجمن هسته ای و هم در سازمان انرژی اتمی هدف گذاری شد.

کریمی ثابت به محورهای این کنفرانس اشاره و اظهار کرد: محورهای این کنفرانس شامل کاربرد پرتوها (صنعت، پزشکی و محیط زیست)، راکتورهای هسته ای، فیزیک هسته ای و شتاب دهنده های ذرات، اندازه گیری تشعشعات، انرژی همجوشی و پلاسما، چرخه سوخت هسته ای، ایزوتوپ های پایدار و رادیواکتیو، ایمنی و امنیت هسته ای، کشاورزی هسته ای، فناوری کوانتومی، آموزش هسته ای، حکمرانی هسته ای، تغییر اقلیم و نقش انرژی هسته ای، می شود.

وی با بیان اینکه استقبال از این کنفرانس، استقبال بسیار خوبی بوده است، اضافه کرد: بیش از 500 مقاله برای کنفرانس ارسال و حدود 420 مقاله برای ارایه در کنفرانس پذیرفته شده است. در فرایند داوری مقالات، بیش از 50 دانشگاه داخلی مشارکت داشته اند.

رییس انجمن علمی هسته ای ایران با بیان اینکه این کنفرانس بستری مناسب برای حضور از صنعت هسته ای و نیز آگاهی اساتید و دانشجویان کشور از آخرین دستاوردهای هسته ای کشور است، یادآور شد: در چهار بخش ما محتوای سیزده گانه را عرضه می کنیم؛ در یک بخش، 16 میزگرد فنی و تخصصی برای پوشش تمام ابعاد دستاوردها و فناوری هسته ای در این کنفرانس وجود دارد و در بخش دیگر، به عنوان سخنران های علمی، در حدود 100 سخنران از مقالات و بیش از 80 سخنران علمی در میزگردهای تخصصی را انتخاب کرده ایم که به صورت حضوری و مجازی حضور دارند.

وی همچنین تاکید کرد: افراد از هر پنج قاره در این کنفرانس شرکت می کنند و بیش از 50 نفر از تمام کشورهای خارجی مهمان یا سخنران علمی داریم. با توجه به مقاله های پذیرش شده، بحث کاربرد پرتوها و رادیوداروها بسیار مورد استقبال واقع شده است و در این حوزه ها، بیشترین مقاله ها پذیرفته شده است.

رییس انجمن علمی هسته ای ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار تینار مبنی بر یافتن راهکارهایی برای مقابله با مشکلات خطرات زیست محیطی انرژی هسته ای، پاسخ داد: معضلاتی که انرژی های فسیلی دارند بسیار بیشتر از  انرژی اتمی است. تمام دانش بشری  تا به امروز ثابت می کند که فناوری هسته ای نسبت به فناوری های دیگر برتری مطلق دارد. بر اساس آخرین جمع بندی در کوپ 28، کشورهای پیشرو حتی کشورهایی مانند آلمان که زمانی به انرژی هسته ای نه گفته بودند به این توافق رسیدند که باید تا 2050 حداقل تولید انرژی با فناوری هسته ای به سه برابر افزایش پیدا کند. در واقع، مفادی که ما در انرژی هسته ای داریم چالش های بسیار کمتری در مقایسه با انرژی های فسیلی دارد.

وی ادامه داد: یکی از حوزه های بسیار مهم این کنفرانس نیز  پسمانداری هسته ای است که برای پسماندهای هسته ای راهکارهای خوبی ارایه شده است.

به گزارش تینار، 30 امین  کنفرانس ملی هسته ای ایران و اولین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای 2024،   در روزهای 17، 18 و 19 اردیبهشت ماه 1403 در شهر اصفهان برگزار می شود.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اولین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای در اصفهان برگزار می شود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اولین کنفرانس بین المللی علوم و فنون هسته ای در اصفهان برگزار می شود"، کلیک کنید.