ایران نوزدهمین اقتصاد دنیا است

ایران نوزدهمین اقتصاد دنیا است

آفتاب نیوز :

رییس سازمان برنامه و بودجه ضمن اعلام اینکه ایران نوزدهمین اقتصاد دنیاست، گفت: تولید ناخالص داخلی تا پنج سال آینده به 2.5 تریلیون دلار می رسد.

داوود منظور در توییتی اظهار کرد: ایران نوزدهمین اقتصاد دنیا با تولید ناخالص داخلی 1.81 تریلیون دلار (براساس شاخص قدرت خرید) است.

به گفته وی، برای پنج سال آینده افزایش تولید ناخالص داخلی به سطح 2.5 تریلیون دلار (براساس شاخص قدرت خرید) همزمان با 50 سالگی انقلاب اسلامی هدف گذاری شده است.

منظور گفت: این رتبه بندی توسط نهاد های بین المللی بر اساس نرخ ارز مرجع موسوم به نرخ برابری قدرت خرید صورت گرفته است. این نرخ ارز متفاوت از نرخ ارز اعلامی از سوی کشور ها است و توسط نهاد های بین المللی محاسبه می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: برای محاسبه این شاخص یک سبد کالای مشخص برحسب پول ملی دو کشور ارزش گذاری می شود. نسبت این دو ارزش به یکدیگر نرخ ارز بر حسب برابری قدرت خرید را نشان می دهد.

وی گفت: در کشور هایی مثل ایران که یارانه گسترده ای پرداخت می شود، این نرخ بسیار کمتر از نرخ ارز اعلامی توسط بانک مرکزی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران نوزدهمین اقتصاد دنیا است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران نوزدهمین اقتصاد دنیا است"، کلیک کنید.