این محله قدیمی تهران چه ارتباطی با قتل امیرکبیر دارد؟!

به گزارش تینار، محله احتسابیه که منتهی الیه شمال شرقی پایتخت واقع شده است، از مناطق خوش آب و هوای قدیم شهر محسوب می شد. از مالکین اولیه این محله، یعنی محمدتقی احتساب الملک، داستانی تلخ در دوره قاجاریه وجود دارد که مایه عبرت است.

همشهری آنلاین در گزارشی نوشت، محله احتسابیه در منتهی الیه شمال شرقی تهران، بین سوهانک و حدیقه و در منطقه یک شهرداری تهران واقع شده است. مردم محلی در قدیم به این منطقه «دره خرگوش نو» می گفتند و باغات زیادی با درختان گردو، سیب، به، گیلاس و بادام داشت.

نصرالله حدادی، تهران شناس، در مورد محله احتسابیه و نام آن می گوید: «احتسابیه با شهرک شهیدمحلاتی همجوار است و در گذشته جزء مناطق ییلاقی تهران مثل اوین و دربند و درکه بود. اراضی این منطقه در مالکیت محمدتقی احتساب الملک بود. در زمان ناصری این منطقه به عنوان صله (پاداش) به این فرد که در اداره احتسابیه بود، واگذار شد. احتساب الملک فرزند عبدالعلی خان ادیب الملک پسر فراشباشی (قاتل امیر کبیر) بود.»

پسران احتساب الملک محسن و حسن مقدم در مقطعی تصمیم به عوض کردن نام خانوادگی خود می گیرند. دلیل این کار وجود یک نامه معروف بود. نامه ای که عبدالعلی خان به پدرش فراشباشی می نویسد و در آن می گوید: «شما با کشتن امیرکبیر داغ ننگی را بر پیشانی این خاندان گذاشتید که تا ابد پاک نخواهدشد.» از این رو، آنها نام خانوادگی خود را به «مقدم» تغییر دادند. خاندان آنها از ایل مقدم مراغه بود.

حدادی می افزاید: «پسران محمدتقی احتساب الملک به فرنگ رفتند و بعد از اتمام تحصیلات به وطن بازگشتند. پسر بزرگتر به نام محسن مقدم استاد دانشگاه تهران و طراح سر در دانشگاه تهران بود. خانه او را که اکنون به نام موزه مقدم می شناسند، در خیابان امام خمینی از زیباترین خانه های تهران نام می برند. برادر دیگر یعنی حسن مقدم نمایشنامه نویس می شود که نمایشنامه معروف «جعفر خان از فرنگ برگشته» را نوشت، برای اولین بار در ایران از نام هنری استفاده کرد و نام هنری (علی نوروز) را برای خود انتخاب کرد. او در 27 سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت.»

اراضی احتسابیه بعد از مرگ محمدتقی خان به پسرش محسن مقدم رسید که بعداز او به تملک سهام السلطنه وزیر دربار پهلوی درآمد. سهام السلطنه زمین ها را تکه تکه کرد و به یهودی ها و چند بهایی فروخت. گفته می شود دیوارهایی که هم اکنون بخشی از آن نیز هنوز پابرجاست، برای ساختن عبادتگاه مخصوص بهاییان (حظیره القدس) در نظر داشتند.

بعد از توسعه تهران در زمان پهلوی دوم این منطقه جزء محلات تهران شد ولی عمده ساخت و سازها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در این محله اتفاق افتاد و هم اکنون از ممتازترین مناطق پایتخت به شمار می رود که با شکل و شمایل گذشته خود خیلی متفاوت دارد.

این محله قدیمی تهران چه ارتباطی با قتل امیرکبیر دارد؟!

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این محله قدیمی تهران چه ارتباطی با قتل امیرکبیر دارد؟!" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این محله قدیمی تهران چه ارتباطی با قتل امیرکبیر دارد؟!"، کلیک کنید.