بازسازی چهره امپراتور چین با استفاده از دی ان ای باستانی

بازسازی چهره امپراتور چین با استفاده از دی ان ای باستانی

به گزارش تینار، امپراتور «وو» از 560 تا 580 میلادی به عنوان بخشی از سلسله ژو شمالی بر چین حکومت کرد. او به خاطر متحد کردن بخش شمالی چین باستان در دوره ای به شدت آشفته و پر هرج و مرج، مشهور است.

بر اساس گزارش یورونیوز، باستان شناسان در سال 1996 آرامگاه او را در شمال غرب چین کشف کردند. محققان در مطالعه ای که روز پنجشنبه در مجله «کارنت بیولوژی» منتشر شد، مواد ژنتیکی به دست آمده از بقایای او، از جمله یک جمجمه تقریباً کامل را تجزیه و تحلیل کردند. آن ها از این طریق توانستند اطلاعاتی در مورد ظاهر، سلامتی و اصل و نسب او به دست آورند.

این امپراتور به گروه کوچ نشین کمترشناخته شده ای به نام شیان بی تعلق داشت که در منطقه ای زندگی می کردند که امروزه شامل مغولستان و شمال و شمال شرق چین می شود. تجزیه و تحلیل ژنوم توالی یافته از دی ان ای نشان داد که وو دارای چشمان قهوه ای، موهای سیاه و پوستی با رنگ نسبتا تیره بوده است.

شایوکینگ ون، همکار نویسنده این مطالعه و استاد دانشکده فودان در شانگهای گفت: «برخی از محققان معتقد بودند که گروه کوچ نشین شیان بی ظاهری عجیب و غریب مانند ریش پرپشت، بینی بلند و موهای زرد داشته اند. اما تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که امپراتور وو دارای ویژگی های چهره آسیای شرقی یا شمال شرقی بوده است.»

نویسندگان این مطالعه ابراز امیدواری کرده اند که دی ان ای باستانی بتواند علت مرگ وو را روشن کند. طبق این مطالعه، امپراتور در 36 سالگی به طور ناگهانی درگذشته است. توضیحاتی که در متون تاریخی برای مرگ او ارایه شده است شامل بیماری و مسمومیت عمدی می شود.

با این حال، تیم تحقیق نتوانست شواهد قاطعی برای علت مرگ او پیدا کند. با این وجود، محققان می گویند یک استعداد ژنتیکی برای سکته مغزی را کشف کرده اند که می تواند برخی از علایمی را که مورخان به وو نسبت داده اند از جمله افتادگی پلک، نابینایی و اختلال در راه رفتن، توضیح دهد.

باستان شناسان به طور فزاینده ای از تکنیک های دی ان ای باستانی برای به دست آوردن اطلاعات از استخوان ها، دندان ها، اشیاء باستانی و خاک غارها استفاده می کنند.

بازسازی صورت وو چطور پیش رفت؟

این تیم با استفاده از اطلاعات ژنتیکی به دست آمده از بقایا، از جمله جمجمه وو، سعی کرده اند تصویری از ظاهر احتمالی او بسازند و با بازسازی سه بعدی صورت، جان تازه ای به چهره این شخصیت کمترشناخته شده بدهند.

توبیاس هولتون، مدرس شناسایی جمجمه و تصویربرداری پزشکی قانونی در دانشگاه داندی که روی بازسازی صورت شخصیت های تاریخی کار کرده است، گفت: «این مطالعه … با ارایه یک تقریب متقاعدکننده و واقع گرایانه از چهره، بینش های جالبی در مورد شخصیت تاریخی امپراتور وو ارایه می دهد.»

هولتون گفت: «جزییات رنگ (پوست، مو و چشم) را به طور قابل توجهی تنها از بقایای اسکلتی نمی توان پیش بینی کرد و این موضوع تحلیل ژنتیکی را به ابزاری ارزشمند تبدیل می کند.»

با این حال، به گفته هولتون، این مطالعه جزییات کافی در مورد سایر متغیرهای مورفولوژیکی مانند ضخامت پوست، عضلات و چربی که استخوان های صورت را می پوشانند، قرارگیری و برآمدگی کره چشم، شکل ابرو، پهنای بینی و ارتفاع لب را ارایه نداده است. این در حالی است که این متغیرها می توانند در بازسازی صورت کمک کنند.

جونگ هونگ وون، استادیار دانشکده علوم زیستی دانشگاه ملی سیول، می گوید جالب تر از ظاهر امپراتور، تبار شیان بی اوست. جونگ بخشی از این تحقیق جدید نبوده، اما مردم شیونگ نو، امپراتوری کوچ نشین دیگری که چین را به ساختن دیوار بزرگ واداشته بود را مطالعه کرده است.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی نشان داد که امپراتور وو با چینی های «هان»، گروه قومی غالب چین در حال حاضر، ازدواج کرده بود.

جونگ همچنین گفت: «من فکر می کنم مهم تر از اینکه خود او را بشناسیم، درک گروه نخبگانی است که او به آن تعلق داشت، که از ادغام شیان بی و گروه های نخبگان محلی هان به وجود آمد. این گروه به ندرت از نظر ژنتیکی مورد مطالعه قرار گرفته اند و این مطالعه یکی از اولین موارد در این زمینه است.»

جونگ، شیان بی و شیونگ نو را با قبایل ژرمنی مانند فرانک ها و گوت ها مقایسه کرد که در زمان فروپاشی امپراتوری روم، بخش هایی از آن را اشغال کردند.

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بازسازی چهره امپراتور چین با استفاده از دی ان ای باستانی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بازسازی چهره امپراتور چین با استفاده از دی ان ای باستانی"، کلیک کنید.