باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد – خبرگزاری تینار | اخبار ایران و جهان

باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد - خبرگزاری تینار | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار تینار، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه سیاسی نماز جمعه این هفته که با حضور پرشور زایران و مجاوران در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به دیدار اخیر کارگزاران نظام با رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان اظهار کرد: در آن دیدار، رهبری تاکید کردند که در اقتصاد کشور واقعیت های تلخ و شیرینی وجود دارد که در بخش تلخ آن، بی ثباتی بازار و گرانی اجناس، فاصله طبقاتی و تنزل ارزش پول ملی تاثیرگذار است و فعالیت های وسیع اقتصادی، راه اندازی بیش از 8 هزار بنگاه نیمه تعطیل و تعطیل، رشد شرکت های دانش بنیان و حمایت از بنگاه های خرد و متوسط از سرفصل های بخش شیرین اقتصاد کشور محسوب می شود.

امام جمعه مشهد افزود: این یک تحلیل کامل در قالب یک بیان جامع بود که نسبت به وضع کنونی اقتصاد کشور ایراد شد و محور سخن ناظر بر آن است که اگر در زندگی مردم، یک تلخی به وجود بیاید، این تلخی باعث می شود حلاوت ها و شیرینی های زندگی هم از بین برود.

در عرصه اقتصاد، همه مسیولیت دارند

وی خاطرنشان کرد: انتظار مردم این است که تصمیمات، اقدامات و همه تدابیری که در مسایل اقتصادی اعمال می شود، ختم به ثمرات مطلوب و محسوس در زندگی مردم شود تا کار به جایی برسد که دیگر عناصر تلخ کننده اقتصاد، حلاوت های موجود را در کام مردم از بین نبرد.

وی ضمن واکاوی چالش های موجود در عرصه اقتصاد ادامه داد: این بی ثباتی بازار، گرانی اجناس، تنزل ارزش پول ملی و فاصله طبقاتی که موردتوجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفت، مسایلی است که همگی به هم ربط دارد. بی ثباتی معلولی است که تنزل ارزش پول ملی و افزایش فاصله طبقاتی، علت های آن هستند. برای حل آن هم باید همه احساس تکلیف کنند و هیچکس نباید بیکار بنشیند تا دولت بیاید تلخی را از سفره مردم بردارد.

بی انصافی سوداگران، دلیل بی ثباتی بازار

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اینکه یک آقای کاسب بخواهد صبحگاه پیش از آن که کرکره مغازه، حجره یا بنگاهش را بالا ببرد، نگاه به نرخ ارز و قیمت دلار داشته باشد تا اگر افزایش داشت، او هم چند هزار تومان کالاهایش را گران تر عرضه کند، این عین بی انصافی است. آقای رییس بانک مرکزی و شخص رییس جمهور در تلویزیون، پیش چشم همه مردم اعلام کردند برای کالای اساسی، ارز دولتی را به وفور فراهم کرده و هر نوع واردات در این عرصه با این ارز صورت می گیرد بنابراین قیمت ارزی که در بازار آزاد از این مبالغ بیشتر می رود، نباید تاثیری بر واردات داشته باشد اما حقیقت امروزه بازار متفاوت از این منطق است.

وی تاکید کرد: آن آقای دلال با آن آقای بی انصافی که برای سرکوبی تولید کشور، محصول خود را براساس افزایش حبابی نرخ ارز گران می کنند، این ها همان کسانی هستند که با وجود ثبات در نرخ ارز دولتی، می خواهند بازار را براساس نرخ آزاد ارز تنظیم کنند. سوداگران حتی در بعضی بخش ها کاری کرده اند که محصول تولید داخل و ایرانی هم با ارز آزاد راهی بازار شود. این که نمی شود. در رهگیری فساد حتی ثابت می شود کارخانجات و تولیدکنندگان ایرانی با همان قیمت معقول و متناسب با ارز دولتی، محصولشان را می فروشند اما دلال و سوداگر در این چرخه، سود سرشار به جیب می زند و کالا را گران به بازار می رساند.

مانور ثروت و تجمل، زمینه ساز نمود فاصله طبقاتی

امام جمعه مشهد با اشاره به دلایل شکل گیری فاصله طبقاتی و مظاهر نمود آن در بازار گفت: امروزه در کشور ما اقلیت مرفهی زندگی می کند که نظام زندگی و معیشت را در کشور بهم زده است. همان آقایی را می گویم که سوار بر خودروی شاسی بلند خود به مغازه میوه فروشی می آید، کارت را ارایه می دهد و رمز را هم می گوید تا میوه فروش با هر نرخی که بخواهد، میوه ها را حساب و کتاب کند و فقط طرز خرید طوری باشد که این آقای متمول حتی از خودرو پیاده نشود. البته کاری هم ندارد که در کل چه قدر از موجودی کارت برداشت شد و بیش از آن، ژست ثروت و رفاه است که برایش موردتوجه قرار دارد اما این طرز برخورد، تفاوت رفتاری را در بازار رقم می زند که در نهایت، دود آن به چشم کل جامعه می رود.

وی بیان کرد: عزیزان من، درست است فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مقام یک مرجع تقلید اعلام می شود اما بنده بارها تاکید کرده ام که این آقا، رهبر این کشور و پیشوای جهان اسلام است بنابراین اینطور نیست که گمان کنید همه این بیانات، تاکید اخلاقی و توصیه معنوی است و می توان به آن عمل نکرد. خیر، اینطور نیست! این بیانات، دستورالعمل حکومتی و توصیه به جامعه است و باید در دستورکار قرار بگیرد.

باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد

آیت الله علم الهدی با بیان اینکه باید در مقابل قاچاق و فساد اقتصادی ایستادگی کرد، گفت: امروزه می بینیم عده ای در رسانه های مختلف موضع گیری می کنند، ژست روشنفکری و تخصص به خود می گیرند و شعار می دهند که مدیریت اقتصاد با زور نمی شود. این حرف ها چیست؟ اقتدار حکومتی باید پای کار بیاید و کل جریان مدیریتی نظام به کار بیفتد تا با همه قدرت، این تلخی های موجود در اقتصاد کشور برای مردم به شیرینی تبدیل شود.

وی افزود: ما هم نمی خواهیم با زور اقتصاد را اداره کنیم اما باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد. یعنی واقعاً نمی شود جلوی آن آقایی را گرفت که همه درآمدش از خرید و فروش دلار است؟ نمی شود با زور جلوی آن دلال و سوداگری را گرفت که میوه و ارزاق مردم را از کشاورز ارزان می خرد و به بازار گران عرضه می کند تا به قیمت محروم ماندن مردم، خودش سود کند؟

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: جامعه نباید تلخ کام باشد. این تلخی ها نباید حلاوت پیشرفت های اقتصادی را از بین ببرد. مردم باید راحت زندگی کنند. شیرینی های پیشرفت وسیع زیرساخت ها را احساس کنند. این موفقیت ها زمانی برای مردم محسوس می شود که تلخی ها از سفره مردم برچیده شود. 8 هزار دستگاه تولیدی وارد چرخه تولید شده اند، بیکاری به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده و دانش بنیان ها در کار هستند. این ها دستاوردهایی است که اگر محصولش به سفره ملت برسد، خیلی از این چالش ها کمرنگ و بی تاثیر خواهد شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد – خبرگزاری تینار | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باید با زور در مقابل فساد و قاچاق ایستاد – خبرگزاری تینار | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.