برنامه آموزش و پرورش برای استخدام 72 هزار معلم جدید/امسال کتاب های پایه اول تغییر می کند

برنامه آموزش و پرورش برای استخدام 72 هزار معلم جدید امسال کتاب های پایه اول تغییر می کند

وزیر آموزش و پرورش 1402 را تاریخی ترین سال جذب در آموزش و پرورش دانست و گفت: 50 هزار معلم از طریق آزمون استخدامی و 25 هزار معلم از دانشگاه فرهنگیان به حیطه آموزش و پرورش ورود کردند و سال جدید نیز 72 هزار استخدام جدید خواهیم داشت.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری تینار، رضامراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مصوبه کاهش ضریب تاثیر کنکور و آزمون در آینده دانش آموزان در دو مجلس تصویب و در دو دولت ابلاغ شد؛ اما اجرایی نشد، گفت: این اتفاق دلایل درونی و بیرونی بسیاری دارد که در 1402 آن را اجرایی کردیم و آزمون نهایی در پایه دوازدهم با امنیت کامل برگزار شد.

وی به موضوع کیفیت بخشی در آموزش اشاره کرد که روی میز شخص رییس جمهور است و افزود: در اثر اجرای مصوبه، اتفاق عجیبی افتاده و 11 استان که سهمشان از 3 هزار صندلی برتر دانشگاه ها، بین 50 تا 150 درصد بیشتر از نسبت داوطلبانشان بوده به سهم منطقی دست یافته اند و این نشان می دهد که بسیاری از صندلی های خوب دانشگاه ها را دانش آموزان مناطق محروم به دست آورده اند. همچنین از 40 نفر برتر کنکور تعداد قابل توجهی از دانش آموزان در مناطق محروم بوده اند.

وزیر آموزش و پرورش عدالت آموزشی را یکی از پیامد های این مصوبه اعلام کرد و ادامه داد: اصل مصوبه «کیفیت آموزش»، «ارتقای مدارس دولتی» و «اجرای برنامه درسی ملی» است؛ برنامه ملی درسی یه بسته است که شش ساحت تربیت را در نظر می گیرد و امروز تمام شش ساحت تربیتی سند تحول ملی مهم است و در سطوح بالا مورد توجه است.

صحرایی با اشاره به اینکه کنکور تربیت معلم امسال برای نخستین بار برگزار می شود، گفت: در یکسال گذشته از اولویت های درجه یک وزارتخانه، «تربیت معلم» بوده است؛ زیرا تربیت معلم ادای یک امانت مهم است، بچه ها ارزشمندترین سرمایه خانواده خود و بزرگترین گنج آینده کشور هستند و باید دست کسی سپرده شوند که بتواند از این امانت استفاده کند.

وی به اتفاق تاریخی اردیبهشت 1401 اشاره و اظهار کرد: مصوبه «کیفیت بخشی به دانشگاه فرهنگیان» که در آن مصوبه 9 ماده و بیش از 18 حکم آمده، تماما ناظر بر ارتقای کیفیت تربیت معلم است و اولین نتیجه مصوبه «کنکور اختصاصی تربیت معلم» است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مصوبه «نظام تربیتی» تربیت معلم ما را اصلاح و نظام تامین فضای آموزشی را متحول کرده، گفت: تمام نظامات را به نفع دانشگاه فرهنگیان به گونه ای اصلاح کرده ایم که این دانشگاه یک دانشگاه ماموریت گرا با هدف تامین معلم مورد نیاز آینده از مسیر تربیت تمام ساحتی باشد.

صحرایی ادامه داد: سال گذشته 25 درصد ظرفیت دانشگاه فرهنگیان بالا رفت و در برنامه هفتم تصویب شد که هر سال 25 درصد ظرفیت این دانشگاه افزایش یابد؛ همچنین سال گذشته با دانشگاه های دیگر موضوع مدارک دوگانه را راه انداختیم؛ چرا که قانون می گوید هیچ کس به آموزش و پرورش راه پیدا نمی کند، مگر از طریق تربیت معلم یعنی «دانشگاه فرهنگیان» و «شهید رجایی» وارد شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه برای سال تحصیلی جدید 155 میلیون جلد کتاب باید چاپ شود، افزود: فرآیند تغییر کتب درسی زمان می برد؛ اما آنچه مهم است برنامه درسی است که تحول در برنامه درسی باید اتفاق بیفتد؛ امسال کتاب های پایه اول تحصیلی تغییر می کنند و تغییر محسوس تر در 1404 ایجاد می شود.

صحرایی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را سند تحول بنیادین تعلیم و تربیت کشور دانست و ادامه داد: روح این سند «اعتلاف ملی» برای «اعتلای تعلیم و تربیت و تمام ساحتی» است.

وی با اشاره به اینکه سند تحول به چهار نگاشت «نهادی سند»، «حقوقی سند»، «مدرسه ای سند» و «رسانه ای سند» تقسیم می شود، گفت: امروز سند تحول اولویت شماره یک دولت است و همه دستگاه ها باید نسبت به اجرای سند وظایف خود را انجام دهند.

وزیر آموزش و پرورش به بحث مدارس دولتی اشاره کرد و افزود: ابلاغ امسال رییس جمهور به وزارت آموزش و پرورش ارتقای کیفیت آموزش و تقویت مدارس دولتی و تصویب لایحه یا آیین نامه حمایت از مدارس دولتی است که کیفیت مدارس دولتی بالا رود و تنوع مدارس (دولتی و غیردولتی و شاهد و سمپاد و …) کاهش یابد؛ اما در داخل مدارس دولتی برای تقویت استعداد ها به مدارس سمپاد نیاز داریم.

صحرایی با اشاره به اینکه از آغاز دولت تا به امروز حدود 6 هزار و 900 مدرسه در 30 ماه تکمیل، تجهیز و ساخته شده ادامه داد: خیرین سال گذشته بیش از دو برابر تعهدشان پای کار آوردند و در سال 1403 در صورت تامین اعتبارات حدود 2800 مدرسه جدید را وارد نظام تعلیم و تربیت می کنیم.

وی سرانه فضای آموزشی را 5 متر و 40 سانت عنوان کرد که براساس سند تحول بنیادین باید به 8 متر برسد.

وزیر آموزش و پرورش که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت با بیان اینکه طبق سند تحول بنیادین برای ساخت مدرسه باید آینده 50 سال منطقه را درنظر گرفت، به ساخت 200 مدرسه بزرگ مقیاس اشاره کرد که کانون تربیت محله می شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برنامه آموزش و پرورش برای استخدام 72 هزار معلم جدید/امسال کتاب های پایه اول تغییر می کند" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برنامه آموزش و پرورش برای استخدام 72 هزار معلم جدید/امسال کتاب های پایه اول تغییر می کند"، کلیک کنید.