برگزاری المپیک ورزشی محیط بانان در دستور کار محیط زیست

برگزاری المپیک ورزشی محیط بانان در دستور کار محیط زیست

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به نقش و جایگاه بی بدیل محیط بانان در حفاظت از این مناطق و لزوم ایجاد آمادگی و قوای جسمانی، برنامه ریزی و اقدامات لازم جهت برگزاری اولین المپیک ورزشی محیط بانان در سال آتی در حال انجام است.

به گزارش تینار نورالله مرادی در تشریح اقدامات معاونت آموزش و مشارکت مردمی در سال گذشته اظهارکرد: سیزدهمین دوره جایزه ملی محیط زیست در سال 1402 درحالی برگزار شد که این وظیفه از سال 1396 بر زمین مانده بود و با دریافت 393 پرونده از داوطلبان در گروه های مختلف، در این دوره شاهد رشدی بالغ بر 135 درصد نسبت به دوره قبل بودیم.

وی افزود: در راستای ارتقای فرهنگ عمومی در حوزه محیط زیست و طی پیگیری های به عمل آمده و هماهنگی های مستمر با شورای فرهنگ عمومی کشور، 11 پیشنهاد نامگذاری روزها و مناسبت های محیط زیستی را برای یادآوری اهمیت موضوعات محیط زیستی در تقویم رسمی کشور ارایه دادیم که خوشبختانه روز 15 اسفند ماه به نام «روز ملی آموزش همگانی حفظ محیط زیست» برای درج در تقویم رسمی کشور سال 1403 ثبت و برای اجرا ابلاغ شد.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در این راستا همچنین کلیات نامگذاری یک روز به نام «روز ملی جنگل و کوهستان» در متن تقویم رسمی کشور در شورای فرهنگ عمومی مورد تایید قرار گرفت که پس از تصویب نهایی در شورای فرهنگ عمومی و شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

مرادی اضافه کرد: در حوزه نهضت تولید محتوا، برنامه ریزی و اقدامات جدی انجام شده و تولید و انتشار دو عنوان نشریه محیط زیستی و یک عنوان نشریه دانش آموزی، هفت عنوان کتاب، دو مجموعه پویانمایی، 13 فیلم آموزشی، انجام مقدمات تولید یک فیلم سینمایی و راه اندازی مجدد شورای چاپ و نشر سازمان، تنها بخشی از فعالیت های مکتوب و رسانه ای معاونت در سال گذشته برای افزایش آگاهی و ارتقای دانش محیط زیستی علاقه مندان و مردم بوده است.
 
وی با اشاره به لزوم افزایش همکاری ها و تعاملات بین بخشی با وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای تاثیرگذار برای تحقق اصل 50 قانون اساسی همچنین عملیاتی شدن سیاست های کلی کشور شش تفاهمنامه همکاری منعقد شد.

مرادی درادامه گفت: با توجه به ارزش و اهمیت حفاظت از مناطق و زیستگاه های تحت مدیریت سازمان و نقش و جایگاه بی بدیل محیط بانان در حفاظت از این مناطق و لزوم ایجاد آمادگی و قوای جسمانی، برنامه ریزی و اقدامات لازم برای برگزاری اولین المپیک ورزشی محیط بانان در سال جاری در حال انجام است.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: در این خصوص، تدوین اساسنامه، تشکیل شورای سیاستگذاری و تایید نهایی شش رشته ورزشی بازی های جهانی محیط بانان انجام گرفته است که با حضور محیط بانانی از چندین کشور خارجی در سال 1403 برگزار خواهد شد.
 
مرادی ایجاد خانه های محیط زیست برای مردمی سازی در دولت انقلابی را یکی از اقدامات جدی اخیر معاونت آموزش و مشارکت های مردمی برشمرد و افزود: در سال جاری کیفی سازی این خانه های محیط زیستی را مورد توجه قرار داده ایم و در تلاشیم تا با تولید محتواهای مناسب و اثربخش برای مخاطبان آن، این خانه ها را به محلی برای فرهنگ سازی حفظ محیط زیست و ایجاد بستری برای کاهش مخاطرات محیط زیستی تبدیل کنیم.
 
وی همکاری با تشکل های مردمی محیط زیستی کشور را مهم دانست و افزود: پویش های بسیاری در سراسر کشور با همکاری تشکل های مردمی برنامه ریزی و اجرا شد همچنین تلاش شد تا با همکاری خیرین محیط زیستی، این سنت حسنه را در حوزه محیط زیست تقویت کنیم.
 
مرادی اجرای برنامه های آموزشی و مشارکت محور برای مخاطبان خاص مانند آموزش 145 هزار نفر از کارکنان شهرداری ها و 38 هزار نفر کارکنان دهیاری ها و همچنین آموزش مجازی برای 38 هزار عضو کانون مربیان فوتبال با ایجاد بخش آموزش محیط زیست را بخشی از اهداف اجرایی شده در حوزه آموزش مخاطبان خاص در سال 1402 ذکر کرد.
 
وی با اشاره به طرح پرچمداری برای ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها افزود: در این طرح هر استان پرچمدار برنامه ریزی و تمرکز بر یک اقدام محیط زیستی ملی شده است و ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های دیگر از محتواهای تولیدی و اقدامات عملی آن استان به نحو مطلوب بهره برداری خواهند کرد.

مرادی نگاه ویژه به حوزه آموزش و پرورش را یکی از مهمترین اهداف آموزشی معاونت آموزش دانست و گفت: باتوجه به اهمیت موضوع و سیل عظیم مخاطبان دانش آموز، برنامه های زیادی را در دست اجرا داریم که بررسی مفاهیم محیط زیستی در کتب درسی مقطع ابتدایی و متوسطه اول برای تدوین برنامه درسی ملی محیط زیست  همچنین بازنگری در طرح محیط یار از جمله مهمترین آنهاست.
 
معاون آموزش سازمان حفاظت محیط زیست برگزاری کارگاه های آموزشی اختصاصی محیط زیستی ویژه بازی سازان و تولیدکنندگان بازی های رایانه ای، آموزش جمعی از نخبگان با هدف آشنایی با برنامه ها و اهداف آموزشی سازمان حفاظت محیط زیست، توانمندسازی تشکل های محیط زیستی با مشارکت SGP (برنامه کمک های کوچک سازمان ملل) همچنین برگزاری دوره آموزشی مدیریت سبز و سازگاری در برابر تغییرات اقلیم برای مشاوران امور زنان و خانواده دستگاه های اجرایی را بخشی از آموزش های ارایه شده به افراد و گروه های موثر جامعه در سال جاری قلمداد کرد.
 
وی برگزاری 143 دوره آموزشی استانی و ملی معادل 726 هزار و 256 نفرساعت (شامل دوره های عمومی مشترک و اختصاصی، به صورت حضوری و غیرحضوری) با سرانه آموزش ضمن خدمت 97 ساعت و دو دوره محیط بانی بدو خدمت برای 137 نفر از محیط بانان را از اقدامات مهم آموزشی برای کارکنان سازمان برای توانمندتر شدن در حوزه های شغلیشان ارزیابی کرد.
 
مرادی بسترسازی برای گسترش به کارگیری فناوری های نوین و سازگار با محیط زیست برای حل چالش های محیط زیستی را یکی از برنامه های معاونت آموزش دانست و گفت: برای دستیابی به این مهم با تاسیس خانه فناور محیط زیست در 16 مرکز استان اقدام کردیم تا با شبکه سازی میان همه مراکز علمی و دانشگاهی، شرکت های دانش بنیان و بنیاد نخبگان استان به اهداف خود برای حل چالش های محیط زیستی دست یابیم.

وی گسترش پژوهش های کاربردی معطوف به فناوری ها، محصولات و خدمات دانش بنیان محیط زیست را جزو برنامه های سال 1402 دانست و گفت: در سال جاری 138 اولویت پژوهشی استانی و 31 اولویت دفاتر ستادی احصا و بررسی شد و 10عنوان طرح پژوهشی اولویت دار به تصویب رسید و برای حمایت از پایان نامه و رساله های دانشجویی، طرح های پسادکتری و فرصت های مطالعاتی اعضای هییت علمی در راستای استفاده از ظرفیت های علمی و تحقیقاتی به روز برای حل چالش های محیط زیست کشور بسترسازی شد.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، مرادی از اجرای طرح “ارزشگذاری اقتصادی خدمات اکوسیستمی” در استان سمنان در سال جاری خبر داد و اظهارکرد: این طرح در اردبیل نیز در فاز دوم در حال اجراست همچنین در هشت استان دیگر شامل سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی و اصفهان در دست اجرا است.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برگزاری المپیک ورزشی محیط بانان در دستور کار محیط زیست" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برگزاری المپیک ورزشی محیط بانان در دستور کار محیط زیست"، کلیک کنید.