بریتانیا در باتلاق دریای سرخ/ وقتی شکست به ایتلاف آمریکا تحمیل می شود

رسول سلیمی: حسین العزی، معاون وزیر امور خارجه یمن در پستی در X (توییتر سابق) گفت: “یمن به غرق کردن کشتی های بریتانیایی بیشتر ادامه خواهد داد و هر گونه عواقب یا خسارات دیگر به لایحه بریتانیا اضافه خواهد شد.”

این توییت پس از آن منتشر شد که ارتش امریکا تایید کرد که یک کشتی متعلق به بریتانیا با نام روبی مار پس از برخورد با یک موشک بالستیک ضد کشتی که توسط انصارالله یمن در 18 فوریه شلیک شده بود، غرق شده است. در 18 فوریه، فرماندهی مرکزی ایالات متحده که بر عملیات نظامی امریکا در خاورمیانه نظارت دارد، در رسانه های اجتماعی تایید کرد که یک موشک بالستیک ضد کشتی که توسط حوثی ها پرتاب شده بود، روبی مار- MV Rubymar که یک «ناو فله بر» متعلق به بریتانیا با پرچم بلیز بوده را هدف قرار داده است. رسانه ها گزارش دادند که خدمه این کشتی با برقراری یک تماس اضطراری درخواست کمک کرده و یک “کشتی جنگی ایتلاف” و یک کشتی تجاری دیگر پاسخ آن را داده است. به گفته سنتکام، کشتی تجاری دیگر خدمه روبی مار را “به یک بندر نزدیک” منتقل کرد.

بریتانیا در باتلاق دریای سرخ/ وقتی شکست به ایتلاف آمریکا تحمیل می شود

در همین حال، دولت یمن با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که کشتی باری «روبی مار» متعلق به انگلستان که پیش تر هدف حمله شبه نظامیان حوثی قرار گرفته بود، غرق شد. در این اطلاعیه آمده است: کشتی روبی مار عصر جمعه به دلیل شرایط آب وهوایی و باد شدید در دریا غرق شد. دولت یمن همچنین درباره نتایج زیست محیطی غرق شدن این کشتی نیز هشدار داده است.

غرق شدن این کشتی تجاری از آنجا پراهمیت شد که هم زمان ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» در 18 فوریه اعلام کرد که کشتی «روبی مار» انگلیس حامل 41 هزار تن کود شیمیایی بوده و حدود 21،000 تن کود سولفات امونیوم فسفات را حمل می کرده است. از این رو خطرات زیست محیطی غرق شدن این کشتی در دریای سرخ، نگرانی ها را افزایش داده است. کارشناسان می گویند همزمان که این کشتی در حال غرق شدن است، خطرات قابل توجهی را برای سایر کشتی هایی که از خطوط حمل و نقل شلوغ آبراه عبور می کنند، ایجاد می کند.

حملات مداوم حوثی ها در حال حاضر ترافیک در آبراه حیاتی دریای سرخ را برای محموله ها و محموله های انرژی که از آسیا و خاورمیانه به اروپا منتقل می شود مختل کرده و توانسته از حرکت مستقیم کشتی ها به اسراییل جلوگیری کند. در حال حاضر بسیاری از کشتی ها از مسیر دور شده اند و غرق شدن روبی مار می تواند مسیرهای انحرافی بیشتر و نرخ بیمه بالاتری را برای کشتی هایی که در این آبراه قرار دارند ایجاد کند. ناظران سیاسی پیش بینی می کنند حملات حوثی ها به کشتی های تجاری به طور بالقوه تورم جهانی را افزایش می دهد و بر محموله های تجاری به خاورمیانه تاثیرگذار است. موضوعی که توانسته تا حد زیادی بر اقتصاد اسراییل اثرگذار شود.

در همین حال، با وجود بیش از یک ماه حملات هوایی به رهبری آمریکا به یمن، حوثی ها همچنان قادر به انجام حملات قابل توجهی هستند. این شامل حمله به روبیمار و سرنگون کردن یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی به ارزش ده ها میلیون دلار بوده است. حوثی ها می گویند که حملات آنها تا زمانی که اسراییل عملیات جنگی خود را در نوار غزه متوقف کند ادامه خواهد یافت. روبیمار اولین کشتی است که به طور کامل در دریای سرخ غرق شده است؛ اما پیش تر حوثی ها در ماه نوامبر کشتی های تجاری دیگری را نیز هدف قرار بودند که خسارات قابل توجهی به کشتی های وابسته به ایتلاف نظامی امریکا وارد شده بود. بااین حال، حملات حوثی ها در روزهای اخیر کاهش قابل توجهی یافته است. دلیل آن هنوز مشخص نیست. هم زمان وزارت دفاع ایتالیا اعلام کرد که یکی از کشتی های این کشور با نام ناوشکن کایو دویلیو، یک هواپیمای بدون سرنشین مظنون حوثی را در دفاع از خود که به نظر می رسد به سمت آن پرواز می کرده، سرنگون کرد.

کارشناسان پیش بینی می کنند حتی در صورت توافق حماس و اسراییل برای تبادل اسرا، حملات حوثی ها متوقف نخواهد شد. زیرا حوثی ها فرصت مناسبی را برای تقابل با آمریکا به دست آوردند و شکست ایتلاف امریکا در دریای سرخ، به تقویت قدرت سیاسی داخلی این گروه در یمن منجر خواهد شد.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بریتانیا در باتلاق دریای سرخ/ وقتی شکست به ایتلاف آمریکا تحمیل می شود" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بریتانیا در باتلاق دریای سرخ/ وقتی شکست به ایتلاف آمریکا تحمیل می شود"، کلیک کنید.