بهشتی: مراقب باشیم حادثه مسکو در ایران تکرار نشود/ افغانستان لانه داعش شده است

ماهان نوروزپور: بیش از صد کشته بر جای مانده تلفات حمله ی مسلحانه ی گروه تروریستی داعش به یک کنسرت در حومه ی شهر مسکو است. اگر چه داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است اما مقامات مسکو این فاجعه ی مرگبار را زیر سر اوکراینی ها می دانند. برخی کارشناسان معتقدند که داعش بعد از یک سکوت نسبی در حال تجدید نیرو و از سرگیری خرابکاری های خود است. حملات خنثی شده ی این گروه در اروپا و فاجعه ی انسانی حمله ی آن ها در مراسم سالگرد شهید سلیمانی در کرمان موید این نظر است که داعش خراسان در زیر سایه ی بی ثباتی افغانستان در حال تحرک است. اما چرا داعش باید به مسکو حمله کند؟ انگیزه ی این گروه برای ضربه زدن به کرملین نشینان چیست و چرا پوتین این حمله را از چشم غربی ها می بیند؟ آیا باید انتظار حملات دیگری را از سمت داعش بکشیم؟ در این باره با دکتر ابوالفضل بهشتی، عضو اتاق فکر اتحادیه اروپا گفتگو کرده ایم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

ارزیابی شما از حمله ی تروریستی داعش در مسکو چیست؟ و هدف اصلی از این اقدام چه بود؟

من قبل تر راجع به تحرک دوباره ی داعش هشدار داده ام. داعش یک گروه ساخته و پرداخته ی غربی ها و جعلی بود. قرار بود این گروه در برابر خط مقاومت ایران که از افغانستان شروع شد و به دریای مدیترانه می رفت قد علم کند و بتواند مقاومت را مهار کند. این گروه با همکاری آمریکا، انگلیس و فرانسه به صورت جعلی ساخته شد حتی لباس ابوبکر البغدادی سر کرده ی داعش هم شبیه روحانیون ما بود. اما همانطور که من قبلا هم به غربی ها و اتحادیه ی اروپا گفته بودم این گروه برای خود آن ها خطرآفرین خواهد شد و الان شده است. اما راجع به دلیل این اقدام داعش باید عرض کنم که در حال حاضر غرب دارد تسلط سابق خود را بر نظم جهانی از دست می دهد. اسراییل در غزه شکست خورده است. ناتو و آمریکا در دفاع از زلنسکی دچار مشکلات زیادی شده اند. از طرف دیگر بخاطر حکایت اتحادیه ی اروپا و آمریکا از زلنسکی، تورم روز افزون بر معشیت مردم فشار زیادی را تحمیل کرده است و قیمت بالای انرژی امان مردم اروپا را بریده است. این موضوع سبب نارضایتی عمومی در بین مردم مغرب زمین شده است. آن ها به دولت های غربی می گویند که پول ما را و مالیات های ما را در اوکراین هزینه می کنید اما توفیقی هم در آن نبرد پیدا نکرده اید. غربی ها هم از روسیه کینه گرفتند و سعی کردند با تشویق داعش به خرابکاری و عملیات های تروریستی روسیه را بی ثبات و نارضایتی عمومی ایجاد کنند.

اعضای داعش، مزدورانی فقیرند که برای پانصد دلار حاضرند دست به عملیات انتحاری بزنند تا چیزی به خانواده ی آن ها برسد. منتها مساله فقط روسیه نیست بلکه در چین و در ایران هم باید اعلام وضعیت قرمز شود. شما دیدید که در مراسم سالگرد شهید سلیمانی داعش دست به ترور مردم ما زد. من همان زمان هم عرض کردم که داعش توسط آمریکا، انگلیس و فرانسه بسیار تقویت شده است و آن ها می خواهند به کمک این گروه منطقه ی خاورمیانه و هر کشوری که منافع غرب را تهدید می کندد بی ثبات و نا امن کنند. منتها متوجه نیستند که این برای خودشان هم خطر آفرین خواهد شد.

بهشتی: مراقب باشیم حادثه مسکو در ایران تکرار نشود/ افغانستان لانه داعش شده است

من به اتحادیه ی اروپا هم گفته بودم که افغانستان لانه ی داعش شده است. موقعیت جغرافیایی افغانستان هم طوری است که نمی توان به سادگی داعش را در آنجا مهار کرد. من سال پیش در خانه ی مردم اروپا که بودم اتفاقی با یک خانم پشتون صحبت کردم. آن خانم که بخاطر دوره های محیط زیستی از ایتالیا آمده بود تا آموزش ببیند در حین صحبت هایش بی آنکه متوجه باشد گفت که پدرش، یک نظامی رده بالا در ارتش افغانستان، با فرماندهان آمریکایی در مزار شریف همکاری می کند. من وقتی ماجرا را پیگیری کردم و بیشتر در این مساله پژوهش کردم فهمیدم که حضور فرماندهان آمریکایی هنوز در افغانستان محسوس است.آن ها دارند داعش را بسیار تقویت می کنند تا بتوانند تهدیدات علیه منافع غرب را با ایجاد بی ثباتی دفع کنند. آن ها نه تنها می خواستند از روسیه انتقام بگیرند بلکه کشورهایی مثل ایران، چین، هند و پاکستان هم که در دفاع از منافع ملی و آسایش و ثبات منطقه ای می کوشند در خطر حملات تروریستی داعش هستند. همان فاجعه ی ترور مردم عزیز ما در کرمان در سالگرد شهید سلیمانی، خطری بود که ما از قبل گوشزد کرده بودیم. اما انگار در این ممکلت کسی گوشی برای شنیدن ندارد.

آیا خود اروپایی ها از حملات تروریستی داعش در امان اند؟

اتحادیه ی اروپا هم در امان نیست. من به آن ها هم گفته بودم که شما تمام توان خود را روی اوکراین گذاشتید و حواستان نیست که داعش در افغانستان سخت در حال تقویت شدن است. البته اتحادیه ی اروپا این هشدار را دریافت کرده است اما هسته ی مساله انتقام انگلیس، آمریکا و فرانسه با همکاری موساد بوده است تا بتوانند با ایجاد نارضایتی عمومی به روسیه و ایران ضربه بزنند. احتمالا چین هم از این خطر در امان نخواهد بود. داعش هر لحظه با همکاری دستگاه های جسوسی و امنیتی آمریکا، موساد، فرانسه و انگلیس و برخی کشورهای اتحادیه ی اروپا توان خطر آفرینی و فاجعه آفرینی در ایران را دارد. به ویژه الان که در عید نوروز هستیم و اماکن مذهبی و سیاحتی که مردم عزیز ما در آن جمع می شوند؛ می تواند مورد هدف داعش قرار بگیرد. ما به دستگاه های اطلاعاتی خودی هم راجع به داعش در ایران هشدار دادیم. به روس ها هم گفتیم که داعش در افغانستان در حال آموزش دیدن است.

چرا داعش خراسان اینقدر اهمیت پیدا کرده است؟

یک بخش موضوع بخاطر موقعیت جغرافیایی افغانستان است. غربی ها نمی خواهند افغانستان به ثبات برسد چرا که اگر این مهم محقق شود. چین می تواند از طریق افغانستان به توسعه و ثبات منطقه ی خاورمیانه کمک کند. من یکبار از وزیر دفاع بلژیک که در آن زمان فرمانده ی ناتو بود پرسیدم که چرا می خواهید به افغانستان بروید؟ به من گفت بخاطر ایجاد گفتمان بین اقوام افغانستان، دفاع از ارتش افغانستان و توسعه ی اقتصادی. من هم گفتم این بسیار خطرناک است. اما من می دانستم آن ها به چه نیتی می خواهند به افغانستان بروند. افغانستان منطقه ای است که غرب هر لحظه می خواهد این منطقه را بی ثبات کند.

آیا ممکن است روسیه هم به فکر انتقام از غرب بیافتد؟

انتقام گرفتن روسیه می تواند یک جنگ جهانی درست کند. ما در یکی از حساس ترین مواقع تاریخ جهان به سر می بریم. غرب دارد تسلط خود را از دست می دهد نظم جهانی در حال دگرگونی است. همین گروه شانگهای و اتحادیه ی بریکس می توانند تحولی در نظم جهانی ایجاد کنند. غربی ها چنین چیزی را نمی خواهند اما ما به خود غربی ها هم هشدار دادیم که شما خودتان قربانی خواهید شد.

311313

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهشتی: مراقب باشیم حادثه مسکو در ایران تکرار نشود/ افغانستان لانه داعش شده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهشتی: مراقب باشیم حادثه مسکو در ایران تکرار نشود/ افغانستان لانه داعش شده است"، کلیک کنید.