به صدا درآمدن زنگ خطر در انرژی های تجدیدپذیر

در نشست خبری مطرح شد؛

به صدا درآمدن زنگ خطر در انرژی های تجدیدپذیر

عضو هییت علمی دانشگاه شریف در پاسخ به این سوال که چگونه دانشگاه شریف با وجود تحریم ها توانست به برگزاری کنفرانس بین المللی تاب آوری انرژی و پایداری اقدام کند؟ اظهار کرد: این حرکت تحریم شکن است و به دنبال این هستیم که تحریم ها را دور را بزنیم و تاجایی که مطلع هستیم سازمان های بین المللی تحریم ها را دور نزده است.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری تینار، مجید عباس پور، رییس بخش علمی و اجرایی کنفرانس بین المللی تاب آوری انرژی و پایداری در نشست خبری که امروز (چهارشنبه، 23 اسفند 1402) برگزار شد، اظهار کرد: در سال 1993 میلادی برای اولین بار مسیله مواجهه با تغییر آب و هوا در دنیا مطرح شد؛ بر همین اساس اولین نشست جهانی له منظور حل این مسیله و تصمیم گیری های مرتبط در برزیل برگزاری شد.

وی افزود: در این راستا اختلافاتی بین کشور های تولید کننده نفت به وجود آمد و در این زمینه کشور ها به 2 دسته توسعه یافته و درحال توسعه یا جهان سومی تقسیم شدند و تمام کشور های تولید کننده در آن قرار گرفتند.

عباس پور تصریح کرد: در سال 1997، چون پیشرفتی حاصل نشد نشست بین المللی دیگری برای کمک رسانی کشور های توسعه یافته به درحال توسعه در راستای کاهش انتشارگاز های گلخانه ای با عنوان مکانیزم توسعه پاک در ژاپن برگزار شد.

رییس بخش علمی و اجرایی کنفرانس بین المللی تاب آوری انرژی و پایداری ادامه داد: ایران در سال 2002 میلادی رسما به این موضوع پیوست، اما تاکنون حتی یکبار هم از این فرصت استفاده نکردیم. در سال 2020 کشور های توسعه یافته دیگر رقبتی برای انتقال تکنولوژی به کشور های درحال توسعه نداشتند؛ بنابراین این قضیه ملغی و COP28 برگزار شد.

عباس پور گفت: تصمیم گیری شده تا در سال 2030 سهم انرژی های تجدید پذیر به 60 درصد برسد و هم اکنون سهم انرژی های تجدیدپذیر در ایران در تولید برق کمتر از یک درصد است؛ بنابراین در جایگاه آسیب پذیر در این حوزه قرار داریم.

وی اضافه کرد: در حال رایزنی برای برقراری ارتباطات بین المللی با کشور های مختلف هستیم تا در کنار جنبه های سیاسی و اجتماعی ارتباطات علمی قوی را در قالب برگزاری کنفرانس بین المللی تاب آوری انرژی و پایداری ایجاد کنیم.

عباس پور با طرح سوالی مبنی بر اینکه چرا عنوان کنفرانس تاب آوری نام گرفته شده است؟ تاکید کرد: تاب آوری به این معناست که بتوانیم مسایل را شناسایی کرده و راه حل های علمی را برای حل نیاز ها جایگزین کنیم.

وی افزود: صندوق ضرر و زیان را ایجاد کرده ایم؛ چرا که احتمال دادیم کشور های صنعتی مکانیسم محدودی را برای کشور های تولید کننده ایجاد کنند؛ در این زمینه کشور های فرانسه، ایتالیا، امارات، آلمان، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ایرلند، دانمارک، نروژ، اسپانیا، آمریکا، هلند، کانادا، ژاپن و فنلاند برای حمایت عضو هستند.

عضو هییت علمی دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: کشور های اروپایی ذکر کرده اند که تا سال 2030 سهم انرژی های تجدیدپذیر 3 برابر می شود در آمریکا به 23 درصد رسیده است و سالی 4 تا 5 درصد به آن اضافه می شود.

عباس پور تاکید کرد: برای برگزاری کنفرانس بین المللی تاب آوری انرژی و پایداری با کشور های عراق، ازبکستان، چین، هندوستان، عمان، پاکستان، اسپانیا و ترکیه ارتباط بین المللی برقرار کرده ایم و از ایران دانشگاه های تهران، شهیدبهشتی، اصفهان، فردوسی مشهد، تربیت مدرس، خواجه نصیرالدین طوسی و … حضور دارند.

وی گفت: با وجود اینکه کشور های اروپایی از انرژی های هسته ای روی برگردان بودند، اما هم اکنون به انرژی هسته ای روی آورده اند.

عباس پور در پاسخ به این سوال که چگونه دانشگاه شریف با وجود تحریم ها توانست به برگزاری کنفرانس بین المللی تاب آوری انرژی و پایداری اقدام کند؟ اظهار کرد: این حرکت تحریم شکن است و به دنبال این هستیم که تحریم ها را دور را بزنیم و تاجایی که مطلع هستیم سازمانهای بین الملل تحریم ها را دور نزده اند.

به گزارش تینار، کنفرانس بین المللی تاب آوری انرژی و پایداری در تاریخ های 30 و 31 فروردین و 1 و 2 اردیبهشت در کتابخانه ملی با حضور اشخاص و سرآمدان علمی ملی و بین المللی برگزار خواهد شد و در این کنفرانس قرار است حدود 35 مقاله بین المللی ارایه شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "به صدا درآمدن زنگ خطر در انرژی های تجدیدپذیر" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "به صدا درآمدن زنگ خطر در انرژی های تجدیدپذیر"، کلیک کنید.