بیانیه شورای همکاری خلیج فارس درباره مسایل منطقه

بیانیه شورای همکاری خلیج فارس درباره مسایل منطقه

به گزارش تینار از تینار، وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس روز یکشنبه و در پایان نشست خود در دوحه، بیانیه ای صادر و تجاوزهای مستمر رژیم صهیونیستی به غزه را محکوم کردند و خواستار آتش بس کامل در این منطقه شدند.

در این بیانیه آمده است: از شورای امنیت می خواهیم که قطعنامه ای الزام آور صادر کند و پایبندی اسراییل به آتش بس فوری را تضمین کند.

وزرای خارجه کشورهای عضو در بخش دیگری از بیانیه خود خواستار تعامل مثبت با پیشنهاد «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا برای ایجاد آتش بس در غزه شد.

رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که رژیم صهیونیستی به حماس طرح سه مرحله ای جدیدی پیشنهاد کرده که دربردارنده نقشه راهی برای پایان دادن به درگیری ها در غزه و آزادی اسراست.

اولین مرحله شامل آتش بس کلی، خروج نظامیان رژیم اشغالگر از تمامی مناطق مسکونی و آزادی برخی اسرا در نزد حماس، از جمله سالخوردگان، مجروحان و زنان و آزادی زندانیان فلسطینی است. مرحله دوم آن شامل توقف نامحدود درگیری ها در ازای آزادی بقیه اسرا است. مرحله سوم نیز شامل برنامه ای برای آغاز بازسازی غزه است.

شورای همکاری خلیج فارس در ادامه بیانیه خود و در ادعایی تکراری، «مالکیت منابع طبیعی در منطقه دریایی مشترک میان عربستان و کویت از جمله میدان گازی آرش (الدره) را به طور کامل، تنها برای این 2 کشور» خوانده است.

پیش از این «محمد دهقان» معاون حقوقی رییس جمهوری اسلامی ایران نوشته بود:«جمهوری اسلامی ایران تحت هیچ شرایطی از “حق مکتسبه” خود در میدان مشترک گازی آرش عقب نشینی نخواهد کرد. هرچند ما معتقد به حل وفصل موضوع در قالب گفت وگوی دوجانبه با کشور کویت در مورد میدان هستیم اما به هیچ وجه به آن کشور و یا کشور دیگری اجازه اقدام خلاف موازین حقوقی بین المللی در برداشت یک جانبه و بدون لحاظ منافع کشورمان از این میدان مشترک را نخواهیم داد«.

در بیانیه امروز همچین از تمام طرف ها در لیبی نیز خواسته شده که برای حل اختلافات و حفظ وحدت این کشور گفت وگوهای سیاسی را به کار گیرند.

شورای همکاری خلیج فارس در بخش دیگری از این بیانیه تاکید کرد: از طرف های درگیری در سودان می خواهیم که در سایه «اعلان جده» به درگیری های خود پایان دهند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیانیه شورای همکاری خلیج فارس درباره مسایل منطقه" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیانیه شورای همکاری خلیج فارس درباره مسایل منطقه"، کلیک کنید.