تصویر روز ناسا: معروف ترین سیاهچاله جهان

به گزارش تینار، در مرکز کهکشان بیضوی درخشان مسیه 87 (M87)، سیاهچاله بسیار پرجرمی لانه کرده است که تلسکوپ افق رویداد در سال 2017، آن را به عنوان اولین تصویر از یک سیاهچاله ثبت کرد. این کهکشان غول که بزرگ ترین عضو خوشه کهکشانی سنبله است، حدود 55 میلیون سال نوری با ما فاصله دارد و در این تصویر فروسرخ از تلسکوپ فضایی اسپیتزر با رنگ آبی نمایش داده شده است.

هرچند M87 عمدتاً بدون ویژگی خاصی و مانند لکه ای بیضی شکل به نظر می رسد، اما تصویر اسپیتزر جزییات فوران های نسبیتی را که از ناحیه مرکزی کهکشان برآمده اند، نشان داده است.

جت های ماده که در تصویر بالا- راست با نمای بزرگ شده به نمایش درآمده اند، هزاران سال نوری را در بر می گیرند. جت پرنورتری که در سمت راست دیده می شود در حال نزدیک شدن است و به خط دید ما نزدیک است؛ در سوی مقابل، ضربه حاصل از برخورد جت دورشونده و غیرقابل مشاهده با مواد اطراف، قوسی از مواد کم فروغ را روشن کرده است.

تصویر روز ناسا: معروف ترین سیاهچاله جهان

در تصویر بزرگ شده پایین-راست، تصویر تاریخی اولین سیاهچاله را می بینید که بین فواره های نسبیتی در مرکز کهکشان غول پیکر واقع شده است. این سیاهچاله عظیم که نشان مستقیمی از آن در تصویر اسپیتزر دیده نمی شود، با مواد در حال سقوط احاطه شده و منبع انرژی عظیمی است که جت های نسبیتی را از مرکز کهکشان فعال M87 به فضای میان کهکشانی پرتاب می کند.

شایان ذکر است که تصویر تلسکوپ افق رویداد از M87 پردازش شده است تا نمای واضح تری از سیاه چاله ابرپرجرم معروف را نشان دهد.

اعتبار تصویر: ناسا، JPL-Caltech، همکاری تلسکوپ افق رویداد. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تصویر روز ناسا: معروف ترین سیاهچاله جهان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تصویر روز ناسا: معروف ترین سیاهچاله جهان"، کلیک کنید.