تهران قدیم| درختی که با دستور رضا شاه ریشه کن شد

به گزارش تینار از همشهری آنلاین، چنار مشهور اوین یکی از نمادهای اصلی این محله به حساب می آید و قدیمی های محله با این درخت خاطره انگیز خاطرات مشترکی دارند. از چنار قدیمی اوین جز تنه ای خشکیده هیچ اثر دیگری باقی نمانده، اما هنوز به عنوان بخشی از هویت این محله به حساب می آید.

سید مهدی اعرابی، استاد دانشگاه و شمیران پژوه، می گوید: «این درخت آنقدر بزرگ و تنومند بوده که داخل آن برخی مشاغل مثل یخ فروشی و پینه دوزی انجام می شده و بسیاری از اهالی اوین برای تصمیم گیری در باره حوادث و اتفاقات مهم پای همین درخت جمع می شدند که به همین خاطر محدوده ای که این درخت در آن واقع شده بود به «پاچنار» معروف شد. بر اساس برخی یافته های محققان، عمر این درخت بالغ بر 1200 سال تخمین زده می شود و پژوهشگران بر این باورند که چنار قدیمی اوین به نوعی پایگاه اجتماعی این قریه بوده، اما به واسطه اختلاف کشاورزان اوینی و درباری ها در دوره پهلوی اول قطع می شود و داغ پنهانی بر دل مردم اوین گذاشته می شود.»

قدمت درخت چناری که در سال 1308 به دستور رضاشاه قطع شد از «13چنار» اوین که دست بر قضا آن هم شهرت و آوازه ای زیادی دارد بیشتر است و انس و الفتی که بین اهالی اوین با این درخت چنار وجود دارد ناگسستنی به نظر می رسد. اعرابی می گوید: «اوینی ها هنوز این درخت را نماد مقاومت در برابر جور و ظلم حکومت پهلوی اول می دانند و با همین رویکرد نام آن را حفظ کرده اند. این روزها اهالی اوین از مرکز اوین به عنوان پاچنار نام می برند، اما هرچه نگاه کنید اثری از چنار در این محدوده پیدا نخواهید کرد. حدود یک قرن از قطع چنار 1200 ساله اوین گذشته، اما مردم روی حفظ نام این درخت اصرار می ورزند و بسیاری از اسناد قدیمی با کلمه پاچنار عجین است.»

تهران قدیم| درختی که با دستور رضا شاه ریشه کن شد

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تهران قدیم| درختی که با دستور رضا شاه ریشه کن شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تهران قدیم| درختی که با دستور رضا شاه ریشه کن شد"، کلیک کنید.