ثنای ایرانیان مقیم خارج – تینار

ثنای ایرانیان مقیم خارج - تینار

ایرانی را هر جا که بیابی بایستی بر صدر بنشانی و قدر بدانی. ثنای ایرانی تکلیف است بر حاکمیت و دولت؛ چه این که او قانون اساسی را پذیرفته و هر ایرانی که تابع قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است، شایسته ی ثنا و ستایش است و باید ازسوی دولت و حاکمیت، مورد حمایت همه جانبه قرار گیرد. و اما ثنا، سامانه ی ثبت نام الکترونیک است به نشانی sana.adliran.ir که متضمن ابلاغیه های قضایی و مانند آن است و از سال 1395 فعال شده است.

سال 1397 پس از هفته ی قوه قضاییه و با گذشت چند روز از هفتم تیرماه و دقیق تر، اوایل مردادماه همان سال، تقریباً کاری که می توانست زودتر از سوی مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه انجام شود، بالاخره انجام شد ولیکن معلوم نیست بنا به چه دلیل یا با چه رویکردی، به سرانجام نرسید و به نظر متوقف شده است. و آن، بارگزاری برخی فرم ها و کاربرگ ها و اطلاعات موردنیاز مردم و صاحبان پرونده های قضایی و مراجعان به مراجع دادگستری و مطالبه گران دادرسی است که در حال حاضر محدود و محصور است به؛ فرم استرداد هزینه تهران و توابع تهران، شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران، فرم استشهادیه اعسار از پرداخت محکوم به، فرم استشهادیه اعسار از پرداخت هزینه دادرسی، فرم استشهادیه تعدیل تقسیط محکوم ٌبه یا مهریه، نشانی و تلفن ادارات ثبت احوال استان تهران، فرم صورت برداری اموال (اعسار از پرداخت محکوم ٌبه)، نقشه محدوده صلاحیت مجتمع های خانواده، نقشه محدوده صلاحیت مجتمع های کیفری تهران، نقشه محدوده صلاحیت مجتمع های حقوقی تهران، نقشه محدوده صلاحیت نواحی دادسراهای تهران، مناطق ثبت احوال، نشانی شعب مرکزی بانک های ایران در تهران، فرمول محاسبه مبلغ ریالی مهریه به نرخ روز، فرم استرداد هزینه دادرسی (به غیر از شهر تهران)، خلاصه و مثال فرمول ارزش منطقه ای ملک، فرم ارزش منطقه ای ملک و نیز ارزش منطقه ای ملک که به رغم سپری شدن بیش از پنج سال از تاریخ بارگزاری، هنوز برخی از این خدمات قابل بهره برداری و استفاده ی مردم، وکلا و قضات و حقوق دانان و سایر ذی نفعان جامعه، نیست و فقط عنوان های یادشده، قابل ملاحظه و مشاهده است اما بعضاً باز نمی شود.

اکنون، هر ایرانی می تواند با ورود به سامانه خدمات قضایی من، از آخرین وضعیت قضایی و حقوقی خود باخبر شود. تمامی خدمات قابل ارایه به اشخاص حقیقی از قبیل ابلاغ الکترونیکی، اطلاع رسانی پرونده، نوبت دهی و درخواست ها از طریق سایت عدل ایران، قابل دسترس برای همگان است. و درصورتی که سامانه ی اصلی دچار اختلال، کندی و یا قطعی بود، می توانید از سامانه ی پشتیبان، استفاده کنید. هر ایرانی ولو آن که مقیم خارج از کشور باشد، وقتی ثنا دارد، یعنی در سامانه ثبت نام کرده است، باید بتواند از همان جا، خارج از کشور، هر لایحه و دادخواست و شکواییه و مانند آن را ازطریق سامانه ی ثنا یا سایت عدل ایران، ثبت کند و نیاز حقوقی خود را برطرف کند. وقتی شخص مقیم خارج از کشور یا مسافر، ثنا دارد، بایستی بتواند از خارج، لایحه و شکواییه و دادخواست و مانند آن را ثبت کند. اما این امکان، فراهم نیست. چرا؟

امید است که سازوکار انجام این مهم به زودی فراهم شود.

فراموش نکنیم که به روزرسانی دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی، یک ضرورت همیشگی و مستمر است.

………………………………………

*. مدرس دانشگاه و پژوهش گر مسایل حقوقی Tajgar.reza@gmail.com

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ثنای ایرانیان مقیم خارج – تینار" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ثنای ایرانیان مقیم خارج – تینار"، کلیک کنید.