جهان بین: جهش تولید جز با مشارکت مردم رخ نمی دهد

جهان بین: جهش تولید جز با مشارکت مردم رخ نمی دهد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رهبر انقلاب، امسال را سال«جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری کردند و این بدین معناست که جهش تولید با مشارکت مردم می تواند رخ دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری تینار، فرزاد جهان بین، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در سومین اجلاسیه اتحادیه شمالغرب دانشگاه آزاد اسلامی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه برگزار شد، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی، امسال را سال«جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری کردند و در اینجا جهش تولید و مشارکت مردم نیست؛ بلکه در این نامگذاری جهش تولید با مشارکت مردم است این بدین معناست که جهش تولید با مشارکت مردم می تواند رخ دهد.

وی بیان کرد:جهش به معنای پریدن و با توجه به معنای موتاسیون، همراه با تغییرات زیستی ماندگار است. به عبارتی باید تغییری جدی که تاثیرات جدی ماندگار در طینت نظام اقتصادی می شود صورت بگیرد و اساسا مشارکت مردم جزء لاینفک اقتصاد شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: اکنون سهم دولت در اقتصاد کشور 80 درصد، سهم بخش خصوصی واقعی13 درصد و سهم تعاونی ها 7 درصد بوده این در حالی است که در چین شرکت های خصوصی 60٪ تولید ناخالص داخلی و 80٪ اشتغال شهری را تشکیل می دهند و ثروت خصوصی نیز 70٪ از سرمایه گذاری را تامین می کند.

جهان بین افزایش سهم مردم در اقتصاد را معیار واضحی برای میزان جهش تولید دانست و بیان کرد: اگر به عنوان نمونه80 درصد سهم دولتی به 50 درصد و 20 درصد سهم خصوصی واقعی و تعاونی به 50 درصد برسد می توانیم بگوییم جهش رخ داده است.

وی در تشریح عوامل موثر بر جهش تولید با مشارکت مردم مطرح کرد: یکی از این عوامل، عامل سیاسی است بدین معنا که حکومت می باید بستر مشارکت واقعی مردم را فراهم کند. در اینجا نگاه سیستمی به جای نگاه شخصی و مردم گرایی صوری و رانتی می باید حاکم شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: حکومت باید شرایطی فراهم کند که هر کس می تواند نقش آفرینی کند، میدان را باز ببیند و اگر قدرت وجودی از خود نشان داد، قدرت حکومت نیز به حمایت از او بیاید و جمع این دو قدرت، اینها را میدان دار کند. حمایت ها به تعبیر امیرالمومنین (ع) در نامه 53، نباید «محاباه» و «اثره» باشد؛ بلکه بر اساس قابلیت های اثبات شده در مسیر آزمایش واقعی صورت گیرد.

جهان بین با اشاره به یکی دیگر از عوامل عامل علمی گفت: در این لایه دو اتفاق باید بیفتد. خطای بزرگی که در آموزش عالی در لوزی کردن آموزش عالی اتفاق افتاد باید اصلاح شود. یعنی تجمیع گرایش ها در کارشناسی و باز کردن آن در ارشد و مجددا تجمیع در دکتری. این اتفاق باعث شد که به عنوان نمونه در مکانیک هفت گرایش داشتیم دارای یک رشته مکانیک شویم؛ بنابراین کارایی فارغ التحصیلان، کمتر و کمتر هم شد. باید بر اساس آمایش، رشته ها در عین اشتراک در خدمت رشد تولید مناطق کشور قرار گیرد.

وی تعلیم و تربیت مهارتی، تعلیم و تربیت اجتماعی، تعلیم و تربیت تخصصی و تعلیم و تربیت هویتی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: باید این چهار مورد در آموزش عالی مورد توجه باشند و صرف تکیه به آموزش نمی توان نیروی مناسبی در دانشگاه برای جهش تولید تربیت کرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در تشریح عامل دیگر به موضوع زیرساخت توضیح داد: به نظر می رسد نگاه پلتفرمی است که می تواند زیرساخت مشارکت مردم را فراهم و جهش هم ایجاد کند. به عنوان نمونه، شرکت Airbnb با 10میلیارد دلار سرمایه، 10 میلیون کاربر، 500 هزار نقطه اقامتی با تعداد بسیار کمی نیرو اداره می شود و در سال 2020، حدود چهار میلیارد دلار سود داشته است.

جهان بین مطرح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی با تحلیلی درست سراغ پلتفرم ها رفته و پلتفرم«ست» در همین زمینه قابل ارزیابی است. در رویکرد پلتفرمی، مفهوم تولید بدون کارخانه و به عبارت دیگر کار در کنار خانه مطرح می شود و امکان مشارکت گسترده مردم در امر تولید فراهم می شود.

وی با بیان اینکه حوزه فرهنگ هم از جمله حوزه های بسیار موثر در این زمینه بوده؛ بیان کرد: اصلاح فرهنگ اقتصادی (بینش ها، نگرش ها، ترجیحات و الگو های رفتاری اقتصادی مردم)، توجه به صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی و افزایش میل به مشارکت با افزایش امید، اعتماد و احساس نفع مادی ومعنوی در این زمینه بسیار مهم است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی توجه به صنایع خلاق را ضرورتی اجتناب ناپذیر عنوان کرده و ادامه داد: گردش مالی صنایع خلاق در ایران تقریباً صفر است؛ اما این رقم در کشور های توسعه یافته به میلیارد ها دلار می رسد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جهان بین: جهش تولید جز با مشارکت مردم رخ نمی دهد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جهان بین: جهش تولید جز با مشارکت مردم رخ نمی دهد"، کلیک کنید.