خدایا گناهان ما را بدون عذاب و بلا ببخش

خدایا گناهان ما را بدون عذاب و بلا ببخش

روز چهاردهم ماه مبارک رمضان آمده است: «گناهان آدمی همان لغزش است و باید از خدا بخواهد که مواخذه نشود. خدا در اثر گناه به غضب می آید و سیل و زلزله و بلایای طبیعی همه آثار گناه است.

 روز چهاردهم ماه مبارک رمضان آمده است: «گناهان آدمی همان لغزش است و باید از خدا بخواهد که مواخذه نشود. خدا در اثر گناه به غضب می آید و سیل و زلزله و بلایای طبیعی همه آثار گناه است. مردم را توجه نمی دهند که غالب این اتفاقات و تصادفات به علت انجام گناه است. کسی با خدا باشد، هیچ کس نمی تواند علیه او توطیه کند، چون او خدا را دارد. خدایا «اقاله» کن و گناهان ما را بیامرز. در دعای کمیل هم این لفظ است که خدایا لغزش های ما را اقاله کن؛ یعنی ما را بدون هزینه ببخش.»

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ لاتواخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ ولاتَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ بعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین» 

«خدایا مواخذه نکن مرا در این روز به لغزش ها و درگذر از من در آن از خطاها و بیهودگی ها و قرار مده مرا در آن نشانه تیر بلاها و آفات، ای عزت دهنده مسلمانان.»

به گزارش تینار، آیت الله مجتهدی تهرانی در شرح «اللهمّ لاتواخِذْنی فیهِ بالعَثراتِ» می گوید: خدایا من را به لغزش ها مواخذه نکن. گاهی آدم می لغزد و ایمانش ضعیف می شود و تقوایش از بین می رود. گناهان آدمی همان لغزش است و باید از خدا بخواهد که مواخذه نشود.

وی تاکید دارد: خدا در اثر گناه به غضب می آید و سیل و زلزله و بلایای طبیعی همه آثار گناه است. مردم را توجه نمی دهند که غالب این اتفاقات و تصادفات به علت انجام گناه است.

کسی که نماز اول وقت نمی خواند و اتومبیل خود را در جاده می راند، مورد نفرین نماز قرار می گیرد و تصادف می کند. نماز اول وقت انسان را نفرین می کند و می گوید «خدا ضایع کند تو را که من را ضایع کردی!»

اگر مسلمانی اول وقت نماز بخواند، نماز او را دعا می کند و می گوید: «خدا حفظ کند تو را که من را حفظ کردی» و زندگی رو به روال می افتد.

اگر کسی با خدا باشد، هیچ کس نمی تواند علیه او توطیه کند، چون او خدا را دارد.

این استاد اخلاق در شرح فراز دوم دعا «واقِلْنی فیهِ من الخَطایا والهَفَواتِ» می گوید: خدایا «اقاله» کن و گناهان ما را بیامرز. در دعای کمیل هم این لفظ است که خدایا لغزش های ما را اقاله کن؛ یعنی ما را بدون هزینه ببخش. در مورد کسب و معامله نیز چنین لفظی در فقه وجود دارد. یعنی فروشنده و خریدار حق فسخ معامله را تا زمانی که با یکدیگر هستند، دارند. اما بعد از جدایی و بدون دلیل نیز اگر مشتری جنس را پس آورد، کاسب مستحب است آن را قبول کند. مثلاً شخصی یک ظرف ماست می خرد و به منزل می برد و متوجه می شود که پیش از وی ظرف ماست دیگری نیز خریداری شده است. در این حالت اگر ظرف ماست را به فروشنده باز گرداند، مستحب است وی آن را بپذیرد و پول آن را عیناً پس دهد.

وی در تشریح عبارت «ولاتَجْعَلْنی فیه غَرَضاً للبلایا والآفاتِ» اظهار می کند: خدایا من را تیر بلا قرار مده. سیل و رانش زمین یعنی همان تیر! هواپیما در آسمان پرواز می کند و ناگاه روی ساختمانی فرود می آید و همه ساکنان آن از بین می روند. این غرض و تیر بلاست که حاصل گناه و خطاهای ماست.

این استاد حوزه علمیه می گوید: تمام پیش آمدهایی که می شود همه نتیجه گناهان ماست، برای این گفته من مدرک وجود دارد و هم در قرآن آیه دارد و هم در این باره روایت و حدیث داریم.

وی با اشاره به آیه قرآن می گوید: «هر گرفتاری برای شما پیش می آید، دسترنج خودتان است.» هر چه بکاری همان را درو می کنی. از گندم، گندم و از جو، جو می روید. خداوند در قرآن می فرماید: «خدا برنامه های مردم را عوض نمی کند، آنها را گرفتار بلا نمی کند مگر اینکه خودشان را تغییر دهند.» مثل ماشین که انحراف به چپ پیدا کند، تصادف می کند، ما هم اگر انحراف به چپ داشته باشیم تصادف، عذاب خدا، می کنیم.

این مجتهد فقید در شرح فراز پایانی دعای روز چهاردهم بیان می کند: در پایان دعا می گویم: «بعِزّتِکَ یا عزّ المسْلمین» به عزت خودت، این دعاها را درباره ما مستجاب کن! ای کسی که عزت مسلمین با توست. ببینید الان مسلمین چه عزتی دارند! آمریکا غر می زند، مسلمانان مقابلش ایستاده اند و تمام دنیا علیه آن هستند.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خدایا گناهان ما را بدون عذاب و بلا ببخش" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خدایا گناهان ما را بدون عذاب و بلا ببخش"، کلیک کنید.