خسروپناه: نباید گرفتار تساهل گری در آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی شویم

با حضور در غرفه خبرگزاری علم و فناوری تینار؛

خسروپناه: نباید گرفتار تساهل گری در آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی شویم

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هییت علمی باید تسهیل گر باشد، اما تساهل خیر! چراکه رشد علمی برایمان مهم است.

عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در غرفه خبرگزاری علم و فناوری تینار در نمایشگاه رسانه های ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه این خبرگزاری، درباره بازنگری آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هییت علمی دانشگاه ها و موسسات آموزشی اظهار کرد: بر اساس نظر سنجی میدانی از نخبگان کشور و منویات مقام معظم رهبری به اصول 10 گانه ای رسیدیم، اصول 10 گانه راهبری و راهنمای تدوین آیین نامه ارتقا خواهد بود، البته این آیین نامه را وزارت علوم نوشته بود، اما تاکید کردیم که در ابتدا اصول حاکم بر تدوین آیین نامه ارتقا را نهایی کنیم تا ارتقا بر اساس اصول حاکم شود. 

وی افزود: مثلا 10 اصل در آیین نامه ارتقای اساتید مصوب شد که یکی از اصول توجه به خانواده محوری است، به هر حال اعضای هییت علمی نباید آنقدر غرق در مباحث علمی شوند که خانواده را رها کنند؛ چرا که خانواده مسیله مهمی است و این آیین نامه نباید به خانواده ها آسیب وارد کند. 

خسروپناه تصریح کرد: مثلا، رشته های علمی متنوع هستند و آیین نامه ارتقا نباید فقط به یک رشته محدود شود، تنوع در رشته های گوناگون در اصول 10 گانه آیین نامه ارتقای اساتید دیده شده است. 

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برخی از استادان آموزش محور یا پژوهش محور یا آموزش و پژوهش محور هستند، در صورتی که تنوع در آموزش و پژوهش اصل دیگری است که لحاظ شده است. 

خسروپناه اضافه کرد: توجه به ماموریت های هر دانشگاه در آیین نامه ارتقای اساتید ذکر شده است که بر اساس هر اصول تصویب خواهد شد.

وی درباره کاهش حق تویی مقاله نویسی در آیین نامه ارتقای مرتبه علمی اعضای هییت علمی گفت: اساتید از هر یک از ماده های آیین نامه ارتقا باید سطحی از نمره را کسب کنند، اما الزامی در بخش پژوهش برای نوشتن مقاله و کتاب نیست؛ چرا که باب پژوهش را باز گذاشته ایم و حواسمان هست گرفتار تساهل گری در ارتقا نباشیم. بین تسهیل گری با تساهل گری فرق دارد، باید آیین نامه ارتقا تسهیل گر باشد، اما تساهل خیر! چراکه ارتقای آیین نامه و رشد علمی برایمان مهم است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خسروپناه: نباید گرفتار تساهل گری در آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی شویم" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خسروپناه: نباید گرفتار تساهل گری در آیین نامه ارتقای اعضای هییت علمی شویم"، کلیک کنید.