درخواست بایدن از مصر و قطر درباره قرارداد تبادل اسیران میان تل آویو و حماس

درخواست بایدن از مصر و قطر درباره قرارداد تبادل اسیران میان تل آویو و حماس

آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد که جو بایدن، رییس جمهور آمریکا روز جمعه در پیام هایی به سران مصر و قطر از آنها خواست تا بر حماس برای انعقاد قرارداد تبادل اسیران با رژیم صهیونیستی فشار بیاورند.

به گزارش تینار، یک مقام آمریکایی گفت که بیل برنز، رییس سیا، ریاست هییت آمریکایی در مذاکرات قاهره را بر عهده خواهد داشت.

این مقام ارشد دولت بایدن گفت که رییس جمهور آمریکا 2 پیام به عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر و تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در خصوص مذاکرات تبادل اسیران ارسال کرده و از آنها خواسته است که از حماس تعهد بگیرند تا با توافق موافقت کرده و به آن پایبند باشند.

بایدن پنجشنبه نیز طی تماسی تلفنی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد بحث های جاری در خصوص اسیران و دور برنامه ریزی شده مذاکرات در قاهره گفت وگو کرد.

بر اساس آخرین پیشنهاد، اشغالگران و حماس در ازای آزادی اسیران بیمار، مسن و زخمی که در دست حماس هستند، با آتش بس 6 هفته ای موافقت خواهند کرد. البته پیشرفت به سوی انعقاد توافق برای هفته ها متوقف شده است.

این مقام ارشد دولت بایدن توپ را به زمین حماس انداخت و مدعی شد: «این حقیقت درست است. اگر حماس به سادگی با آزادی این گروه آسیب پذیر از اسیران، بیماران، مجروحان، سالمندان و زنان جوان موافقت می کرد، امروز در غزه آتش بس برقرار می شد.»

این مقام بدون اشاره به کارشکنی های اشغالگران در رنج ملت فلسطین مدعی شد: «مسوولیت آزادی اسیران و ارایه مواد کمکی به ساکنان غزه از طریق آتش بس طولانی بر عهده حماس است».

این مقام گفت که جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه با خانواده اسیران در کاخ سفید دیدار خواهد کرد.

جان کربی نیز گفت که کشورش قصد ندارد تحقیقات مستقلی درباره قتل هفت امدادگر در بنیاد جهانی آشپزخانه مرکزی در غزه انجام دهد.

در این راستا وبگاه آکسیوس به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جو بایدن اولتیماتوم قاطعانه ای به بنیامین نتانیاهو داده و او را تهدید به توقف کمک به اسراییل کرده است.

این وبگاه به نقل از سه منبع آگاه گزارش داد: «بایدن روز پنجشنبه طی یک تماس تلفنی به بنیامین نتانیاهو اولتیماتوم داد و در آن گفت که اگر اسراییل رویکرد خود را در غزه تغییر ندهد، ما به شما کمک نمی کنیم.»

بایدن دقیقاً منظورش از دست دادن حمایت آمریکا را مشخص نکرد و در این زمینه به احتمال توقف ارسال تسلیحات به اسراییل اشاره نکرد.

این منابع تاکید کردند که این گفت وگو «سخت ترین» بین بایدن و نتانیاهو «از نظر لحن و محتوا» از هفت اکتبر بوده است.

شبکه خبری ان بی سی آمریکا به نقل از مقامات آمریکایی روز جمعه گزارش داد که سه دلیل منجر به تغییر موضع رییس جمهور آمریکا در قبال اشغالگران شده است: کشتار امدادگران، درخواست روزانه همسر بایدن برای توقف جنگ و تحرک جامعه مسلمان آمریکا که منجر به تغییر موضع بایدن شد.

پس از این تماس، جان کربی، سخنگوی کاخ سفید گفت که اقداماتی که ایالات متحده از اسراییل انتظار دارد انجام دهد شامل «افزایش میزان کمک های ارسالی به غزه، بازگشایی گذرگاه های اضافی به سمت غزه، حرکت به سمت آتش بس و بهبود حفاظت از غیرنظامیان، بخش خصوصی است و امدادگران است».

کربی گفت: «اگر تغییری در سیاست آنها ایجاد نشود، باید در سیاست ما تغییراتی ایجاد شود.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "درخواست بایدن از مصر و قطر درباره قرارداد تبادل اسیران میان تل آویو و حماس" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "درخواست بایدن از مصر و قطر درباره قرارداد تبادل اسیران میان تل آویو و حماس"، کلیک کنید.