شاید مهندس روباتیک – خبرگزاری تینار

چه کاره بشم 7؛

شاید مهندس روباتیک

بخش بزرگی از روبات های کاربردی جهان در کارخانه ها به کار می روند و اساسا طراحی و ساخت بسیاری از روبات ها در خدمت پیشرفت صنایع مختلف است.

خبرگزاری علم و فناوری تینار، مریم ملی؛ مهندسی روباتیک یکی از جالب ترین مهندسی هاست چرا که در آن هم ردپایی از مهندسی مکانیک وجود دارد و هم مهندسی برق و کامپیوتر ضمن اینکه ربات ها علاوه بر ایمن بودن، سرعت عمل و بازده بیشتری نیز دارند که باعث می شود بسیاری از صنایع به سمت استفاده بیشتر از آنها بروند. بنابراین رشته جذابی است برای کسانی که به همه این حوزه ها علاقه دارند و البته ماجراجو هستند و از کارهای فنی هم خوششان می آید. روباتیک از 10رشته مهمی است که در آینده جهان بسیار تاثیرگذار خواهد بود چون رواج هوش مصنوعی از یک طرف و پیشرفت های فضایی از سویی دیگر باعث می شود روبات ها هم در زندگی روزمره مان حضور پررنگ تری پیدا کنند و هم در لبه های فناوری به کار روند.

چرا روباتیک؟

مهندسی روباتیک در نگاه اول کمی فانتزی به نظر می رسد و ممکن است خیلی ها فکر کنند چنین رشته ای اصلا بازار کار ندارد و احتمالا خیلی هم کاربردی نیست اما واقعیت این است که بخش بزرگی از روبات های کاربردی جهان در کارخانه ها به کار می روند و اساسا طراحی و ساخت بسیاری از روبات ها در خدمت پیشرفت صنایع مختلف است به همین خاطر در سال های آینده می توان امیدوار بود که حوزه مهندسی روباتیک هم چنان بیش از پیش به سمت جلو حرکت کند و تحولات جدیدی را تجربه کند. از طرفی روباتیک در حوزه پزشکی و سلامت هم کاربردهای متنوعی دارد از جراحی های روباتیک بگیرید تا روبات های پرستار که احتمالا در چند سال آینده به طور رواج پیدا می کنند. بخش دیگری از کاربردهای روباتیک در صنعت فضا و طراحی کاوشگرهای تحقیقاتی است. کاوشگرهایی که برای آنالیز ترکیبات خاک، جو و  شاخص های فیزیکی و شیمیایی سیارات منظومه شمسی به فضا ارسال می شوند و یا ابزارهای متنوعی که باید برای ایستگاه فضایی بین المللی ساخته شود به تخصص مهندسان روباتیک نیاز دارد. بنابراین روباتیک را می توان حوزه میان رشته ای تلقی کرد که کاربردهای آن بسیار فراتر از آنچه در ظاهر به نظر می رسد است.

شاید مهندس روباتیک

به چه مهارت هایی نیاز داریم؟

غیر از پشتکار برای یادگیری ریاضیات در حد مهندسی شما برای تحصیل در رشته روباتیک نیاز دارید که کارگاه های عملی زیادی را با موفقیت پشت سر بگذارید. کارگاه های جوشکاری،ورق کاری، ماشین ابزار، الکترونیک و … قرار است شما را برای بخش عملی کارتان آماده کند و دروسی مثل مدارهای الکتریکی، تجزیه و تحلیل سیستم ها و مکانیک سیالات و دینامیک و استاتیک برای ارتقای دانش شما مورد نیازتان خواهد بود. این دروس در مقطع کارشناسی برای شما ارایه خواهد شد و در مقطع ارشد متناسب با گرایشتان برخی شان کمرنگ تر و برخی پررنگ تر ادامه خواهد یافت. به طور کلی اگر قصد ادامه تحصیل تا مقطع ارشد و دکترا را داشته باشید باید بدانید که دروس تخصصی متنوع دیگری هم در دوره کارشناسی ارایه می شود که می توانید با توجه به میزان علاقه تان به آنها گرایش و تخصص تان در ادامه راه را تشخیص دهید. البته یادتان نرود که داشتن تجسم قوی، شناخت یکی از زبان های برنامه نویسی کامپیوتری و خلاقیت بالا و صبر و حوصله هم از دیگر مهارت های مورد نیاز در این رشته است.

در کدام دانشگاه مهندسی روباتیک بخوانیم؟

برای تحصیل در این رشته راه معمول این است که در دبیرستان رشته ریاضی فیزیک بخوانید و در کنکور مهندسی روباتیک دانشگاه های مختلف را انتخاب کنید. بهترین دانشگاه های ایران در این رشته، صنعتی شریف، امیرکبیر، شاهرود، همدان، خواجه نصیرالدین طوسی تهران و دانشگاه صنعتی اصفهان هستند اما غیر از روش معمول که از دانشگاه می گذرد برخی از افراد از مسیر یادگیری و مهارت افزایی در دوره های خصوصی و کارگاهی یا برخی هنرستان ها خود را برای این حوزه آماده می کنند اما اگر برنامه ای برای تحصیلات تکمیلی داشته باشید قاعدتا بهترین راه تحصیل در دانشگاه و افزایش مهارت در دوره های عملی است.

شاید مهندس روباتیک

کجا کار پیدا کنیم؟  

با توجه به گستردگی کاربردهای روباتیک و اشباع نشدن تحصیل در این رشته، تقاضای بازار برای روباتیک مناسب و قابل قبول است بنابراین اگر مهارت های لازم را به خوبی فرا بگیرید و بتواند خلاقیت و پشتکار را هم با هم ترکیب کنید بازار کار خوبی خواهید داشت. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در صنایع مختلفی مانند خودروسازی، صنعت نفت و گاز، پزشکی و حتی فضا فعالیت کنند. هم چنین، با توجه به رشد روزافزون فناوری و نیاز به ربات های هوشمند در صنایع مختلف، فرصت های شغلی بسیار خوبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد. شما می توانید به عنوان مهندس رباتیک، برنامه نویس رباتیک، مهندس مکانیک رباتیک، توسعه دهنده الگوریتم هوش مصنوعی، مهندس بینایی ماشین و پردازش تصویر، مهندس کنترل و …مشغول به کار شوید چون این دانش این حوزه ها را هم دارید البته برای ارتقای مهارت تان پیشنهاد می کنیم حتما کارآموزی داشته باشید. اگر هم به حوزه پژوهشگری علاقه مند باشید با ادامه تحصیلات تکمیلی می توانید در دانشگاه ها و مراکز علمی فعالیت کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شاید مهندس روباتیک – خبرگزاری تینار" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شاید مهندس روباتیک – خبرگزاری تینار"، کلیک کنید.