شکست تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ در آفریقا

شکست تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ در آفریقا

افسر اطلاعاتی بازنشسته سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درخواست اخیر دولت های چاد و نیجر برای خروج نیروهای عملیات ویژه آمریکایی از خاک این کشورها را یک شکست دیگر برای سیاست گسترش نفوذ آمریکا در قاره آفریقا می داند.

به گزارش تینار، رسانه ها اخیرا گزارش دادند نیروهای عملیات ویژه آمریکایی بعد از آنکه مقام های چاد حضور نظامیان آمریکایی در این کشور را غیرقانونی خواندند قرار است در روزهای آینده خاک این کشور آفریقایی را ترک کنند. این اتفاق بعد از آن می افتند که سربازان آمریکایی که در نیجر حضور داشتند نیز مجبور به خروج از این کشور شدند.

 به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، از مجموع 75 نیروی ویژه ارتش آمریکا که در شهر «انجامنا»، پایتخت چاد حضور داشتند، قرار است ده ها سرباز پیش از فرا رسیدن موعد انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ششم مه، خاک آنجا را ترک کنند.

رهبران چاد در ماه آوریل نامه ای را برای وابسته نظامی آمریکا در این کشور فرستاده و به او اطلاع دادند انجامنا به توافقش با واشنگتن که اجازه به حضور این نظامیان در چاد می داد موسوم به توافق وضعیت نیروها پایان می دهد. هنوز تعداد دقیق سربازان آمریکایی حاضر در این کشور آفریقایی مشخص نیست اما مقام های آمریکایی تاکید می کنند این تعداد بیشتر از 100 سرباز نیست. به گزارش مطبوعات آمریکا، پنتاگون همچنان امیدوار به مذاکرات بر سر توافق جدیدی با دولت چاد و بازگرداندن سربازانش به این کشور بعد از انتخابات ششم مه است.

لری جانسون، مامور کهنه کار سابق سازمان سیا معتقد است ارتش آمریکا در صورت خروج از چاد دیگر هرگز به آنجا باز نخواهد گشت.

لری جانسون که مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز بوده در واکنش به برنامه خروج نظامیان آمریکایی از نیجر و چاد گفت: «آسان ترین شکلی که می توان این مساله را بیان کرد این است که این روند دارد شکست می خورد.»

او ادامه داد: «ارتش آمریکا در هر دوی این کشورها پایگاه هایی نظامی دارد که برای تعقیب عوامل القاعده و تلاش برای از بین بردن آنها طراحی شده اند. اما به وضوح دولت های محلی دارند اجرای این سیاست از سوی آمریکا را رد می کنند. این واقعا یک رسوایی برای آمریکا از این نظر که کلیت نفوذش را از دست می دهد محسوب می شود و من فکر می کنم روسیه قرار است جای آن را بگیرد.»

کشور چاد از 1900 تا 1960 میلادی تحت حاکمیت استعمارگر فرانسوی ها قرار داشت. بعد از آنکه این کشور آفریقایی استقلال یافت فرانسوی ها باز هم در چند مقطع در دهه های 1960، 1970 و 1980 به بهانه حفاظت از دولت های حاکم در چاد سربازانشان را به این منطقه اعزام کردند. نیروهای فرانسوی در فاصله سالهای 1986 تا 2014 یک حضور دایم را در چارچوب «عملیات قرقی» در این کشور آفریقایی حفظ کردند. بهانه اجرای این عملیات نیز حفاظت کردن از چاد در مقابل شبه نظامیان و نیروهای لیبیایی اعلام شد. بعد از سال 2014 فرانسه عملیات موسوم به «عملیات برخان» را جایگزین آن کرد. هر چند پاریس این عملیات را یک عملیات ضد تروریسم گسترده در منطقه ساحل در آفریقا خواند اما اکثر دولت های این منطقه آن را به عنوان تلاشی شکست خورده محکوم کردند.

روزنامه واشنگتن پست در ماه مه 2014 گزارش کرد آمریکا حدود 80 سرباز را عازم چاد کرده تا از عملیات هواپیماهای شناسایی، اطلاعاتی و نظارتی برای ماموریت یافتن گروهی از دختران دانش آموز نیجریه ای ربوده شده توسط تروریست ها در شمال نیجریه حمایت کنند. کاخ سفید پس از آن اعلام کرده بود این نیروها «تا زمانی که دیگر نیازی به کمک آنها به حل وفصل این پرونده آدم ربایی نباشد» در چاد باقی خواهند ماند. پایگاه تام دیسپاچ در سال 2014 گزارش کرد که تحقیقات این پایگاه مشخص کرده آمریکا به شکلی بی سروصدا بعد از آنکه بمباران های ناتو، لیبی را به عصر حجر بازگرداند، مناطق نزدیک به آن را بی ثبات کرد و باعث جهش خشونت افراطگران و شبه نظامیان شد، حضور نظامی خود در چاد را افزایش داده است.

بعد از شکست عملیات برخان که هدفش قرار بود شکست دادن تروریست ها باشد کشورهای مالی، نیجر و بورکینافاسو به شکل پی در پی خواستار خروج سربازان فرانسوی از خاک این کشورها شدند. سربازان فرانسوی در بازه زمانی فوریه 2022 تا مارس 2023 خاک این سه کشور آفریقایی را ترک کردند و در این میان حدود 1000 سرباز فرانسوی به چاد منتقل شدند و تا همین امروز نیز در آنجا باقی مانده اند.

در این میان واشنگتن پست معتقد است ژنرال محمد ادریس دبی اتنو که از 2021 رهبر چاد بوده به زودی بعد از تکمیل خروج سربازان آمریکایی از خاک کشورش، سربازان فرانسوی را نیز وادار به خروج از چاد می کند. این روزنامه آمریکایی متذکر شد چاد به همراه مالی، نیجر و بورکینافاسو برای حل مسایل اقتصادی و امنیتی خود در حال گرایش به روسیه هستند.

چاد از مدتی پیش مشغول تقویت کردن روابطش با روسیه بوده است. مهمت ادریس دبی اتنو در ماه ژانویه سفری رسمی به روسیه داشت و در ماه ژوییه گذشته نیز وزیر امور خارجه چاد در اجلاس روسیه-آفریقا در سن پترزبورگ شرکت کرد.

جانسون خاطرنشان کرد: «این روسیه نیست که سابقه به بردگی کشیدن سیاهپوستان آفریقایی را داشته باشد. در درجه دوم نیز روسیه هیچ روابط نزدیکی با امپراتوری های استعمارگر نداشته است. این فرانسوی ها، انگلیسی ها، آلمانی ها، هلندی ها و بلژیکی ها هستند که سابقه طولانی در به استثمار کشیدن آفریقا و مردم  و منابعش داشته اند. بنابر این من صراحتا فکر می کنم هم روسیه و هم چین به عنوان واسطه هایی صادق دست کم خیلی صادق تر از آمریکا، توسط کشورهای منطقه در نظر گرفته می شوند.

این تحلیلگر سابق سازمان سیا نتیجه گیری کرد: «این اتفاقات را می توانیم بخشی از فروپاشی به اصطلاح نظم بین المللی قانون محور تحت رهبری آمریکا بخوانیم. تلاش های آمریکا برای سلطه یافتن بر جهان دارند خنثی می شوند. این تلاش ها به نوک قله خود رسیدند و حالا دارند از سراشیبی سقوط می کنند. بنابراین من هم فکر می کنم این یک نشانه دیگر از این است که سیاست های آمریکا دارند به بیراهه می روند.»

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شکست تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ در آفریقا" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شکست تلاش آمریکا برای گسترش نفوذ در آفریقا"، کلیک کنید.