فرجی راد: عضویت سوید در ناتو برای روسیه خطرناک است/ مرزهای روسیه به مرز ناتو تبدیل شد

مهسا مژدهی: روز جمعه سوید رسما به عضوی از ناتو تبدیل شد تا پازل کشورهای هم مرز روسیه که با ناتو همکاری می کنند کامل تر از قبل شود. این کشور که با مخالفت ترکیه جهت عضویت در ناتو روبه رو بود، توانست با ایجاد قول و قرارهایی با آنکارا دل اردوغان را به دست آورده و در نهایت به یک پیروزی امنیتی بزرگ دست پیدا کند. فنلاند هم به تازگی عضوی از ناتو شده و این دو کشور حالا در نزدیکی روسیه، احتمالا مسکو را خشمگین کرده اند. اما برای ناتو عضویت سوید می تواند به معنای پول بیشتر و امنیت بیشتر در اروپا باشد. از آنجایی که سوید جزو کشورهای مهم این ناحیه است، حضورش در ناتو برای این پیمان اهمیت زیادی خواهد داشت.

درخبرآنلاین با عبدالرضا فرجی راد کارشناس مسایل بین الملل و سفیر اسبق ایران در نروژ و مجارستان در خصوص عضویت سوید در ناتو به گفتگو نشستیم:

پیوستن سوید به ناتو برای اروپایی ها چه معنایی دارد؟ آیا این اتفاق به معنای آن است که اروپا گامی به سمت جلو برای تامین امنیت خود برداشته یا اینکه تنها حالت صوری دارد؟

صوری نیست و واقعیتش این است که پیوستن سوید به ناتو بسیار مهم است. جنگ اوکراین شروع شد چون روسیه مدعی بود اوکراین می خواهد عضو ناتو شود و ناتو هم به همسایه روسیه تبدیل شود و از نظر امنیتی چنین شرایطی بسیار خطرناک بود و مسکو نمی توانست آن را هضم کرده و بپذیرد. حالا هم سوید و هم فنلاند که هر دو عضو ناتو شده اند مرز مشترکی با روسیه دارند و مرز فنلاند با روسیه بسیار طولانی است و وقتی این دو کشور عضو ناتو می شوند علاوه بر اینکه ناتو بزرگ تر و گسترده تر می شود، در واقع از نظر استراتژیکی برای روسیه بسیار خطرناک است. جنگ هم که تمام شود، طبیعتا اوکراین عضو ناتو نمی شود. حتما یکی از شرایط روسیه برای آتش بس و پایان جنگ همین خواهد بود و در حال حاضر اروپایی ها به اوکراین قول می دهند که عضو اتحادیه می شود، چون روسیه این را کم خطرتر می داند.

ما اکنون می بینیم دو کشور مهم در شمال اروپا با مرزهای طولانی عضو ناتو شده اند و این موضوع قطعی شده است. ضمن اینکه کشور سوید کشور مهمی است و می تواند تبدیل به انبار تسلیحاتی ناتو هم شود. لذا روس ها در این قضیه از نظر استراتژیک بسیار ضرر کرده اند. سود حضور سوید در ناتو نه فقط برای اروپا بلکه برای کانادا و امریکا هم هست.

فرجی راد: عضویت سوید در ناتو برای روسیه خطرناک است/ مرزهای روسیه به مرز ناتو تبدیل شد

سوید رسماً سی و دومین عضو ناتو شد

هشدار روسیه درباره آماده شدن ناتو برای ورود به جنگ های جدید

رزمایش عظیم ناتو با حضور سوید، فنلاند و نروژ آغاز شد

آورده حضور سوید در ناتو برای این پیمان چیست؟

سوید کشوری نسبتا ثروتمند در اروپا است که درصد دو تا چهار درصدی خود را به ناتو از بودجه کشور پرداخت خواهد کرد. بعد از حمله روسیه به اوکراین کشورهای همسایه روسیه همگی احساس خطر کردند و تصور می کردند که روسیه یک روز هم سراغ آنها می آید. با عضویت سوید و فنلاند آینده خود را از نظر امنیتی تضمین کرده اند. همچنان که کشورهای کوچکی که زمانی جزو جمهوری های شوروی سابق بوده اند عضو ناتو شده اند و با این که کوچک هستند و به روسیه چسبیده اند احساس امنیت بیشتری می کنند. سوید و فنلاند هم خیالشان راحت است که یک پشتوانه عظیم نظامی و جهانی را در پشت سر خود دارند. روسیه از این پس حتما احتیاط لازم را در برخورد با سوید خواهد کرد.

عکس العمل روسیه را در مورد عضویت سوید در ناتو چگونه ارزیابی می کنید؟

حتما روسیه ناراحت است. روس ها به جنگ اوکراین به دلیل حرف هایی که در مورد عضویت اوکراین در ناتو زده می شد وارد شدند. وقتی دو کشور مهم مثل فنلاند و سوید عضو ناتو شوند و هزاران کیلومتر مرز ناتو در کنار مرز روسیه بیاید، این برای مسکو خطرناک است و ایالات متحده می خواهد هرچه بیشتر روسیه را در یک کنجی قرار دهد و با این کار از نظر استراتژیک موفق شد.

جنگ اوکراین سه بعد دارد. یک بعدش استراتژیک، یک بعدش نظامی و یک بعدش اقتصادی است. در این جنگ دو ساله روس ها بعد استراتژیک را باخته اند و مرزهای روسیه مرز ناتو شده و ورق را هم نمی شود برگرداند و کاری نمی شود کرد. بعد اقتصادی هم بعدی است که روسیه باخته است. بیشترین تحریم های اقتصادی درحال حاضر روی روسیه است. این تحریم ها باعث شده صنایع روسیه که عمدتا با کمک اروپایی ها و بعد از فروپاشی شوروی شکل گرفته بود، تحریم شده و در وضعیت بدی قرار بگیرند. البته چینی ها توانستند در بعضی از بخش های صنعتی مانند اتومبیل سازی و … جای اروپا را پر کنند. اما روسیه به عنوان یک قدرت جهانی خودش به قدرت جهانی دیگر در همسایگی خود وابسته شده و مسکو باید خیلی امتیازات به چین بدهد. در حال حاضر نفت و گاز روسیه بیشتر به چین با قیمت پایین صادر می شود و حتی گاهی با قیمت 40 درصد کمتر از قیمت نفت جهانی فروخته می شود. ضمن اینکه غرب و اروپا و آمریکا و کانادا و استرالیا و… به عنوان متحدین ناتو، بعد از جنگ هم به راحتی روسیه را رها نکرده و سرمایه قبلی را به سمت بازار روسیه نمی فرستند. چون سیاست این است که روسیه در کنجی قرار گرفته و تضعیف شود. این کشورها با مدیریت ایالات متحده امریکا کار می کنند و استراتژی آمریکا این است که یک روسیه منزوی داشته باشد. بنابراین اقتصاد روسیه با پایان جنگ هم به حالت قبل برنمی گردد. بیشتر نفت و گاز روسیه به عنوان بزرگ ترین صادر کننده به اروپا می رفته و اکنون کشورهای دیگر جای روسیه را گرفته اند.

یک نگرانی در کشورهای عضو ناتو وجود دارد که اگر ترامپ انتخابات 2024 را ببرد، این پیمان دچار ضعف شود. آیا روس ها می توانند روی این احتمال حساب کنند؟

ترامپ در دوره قبل هم تلاش کرد که ناتو را به نحوی تضعیف کند. این تضعیف ترامپ به این معنا نیست که او دنبال این باشد که ناتو را منحل کند. قدرت در امریکا چنین اجازه ای را به ترامپ نمی دهد و اروپا به آمریکا وابسته بوده و واشنگتن هم به متحدین خود در اروپا نیاز دارد. بنابراین بحثی که ترامپ در دوره اول مطرح می کرد بیشتر مساله مادی بود. او می گفت بیشتر بودجه ناتو را امریکا می دهد و سهم بودجه اروپایی ها برای ناتو باید چهار درصد بودجه ملی خودتان در سال شود. لذا ترامپ به دنبال این نیست که ناتو را از بین ببرد. ترامپ در آن زمان می خواست چراغ سبزی هم به پوتین نشان بدهد. با توجه به اتفاقی که در اوکراین افتاده و با توجه به خطرهای امنیتی که اروپا احساس می کند، ناتو در سراشیبی نیست که از بین ببرد و آنها در پی تقویت خود هستند. ممکن است در صورت امدن ترامپ تغییرات و گفتگوهایی در مورد میزان بودجه ای که اروپایی ها پرداخت می کنند انجام شود. اروپایی ها همچنین صدها میلیارد یورو به اوکراین کمک کردند. با توجه به چنین مسایلی من فکر نمی کنم ترامپ بتواند لطمه ای به ناتو وارد کند.

سخنرانی بیش از یک ساعته روز پنجشنبه که بایدن در کنگره امریکا بدون یادداشت به عمل آورد، نشان داد که فرضیه ها در مورد حواس پرتی بایدن و اینکه بیماری اجازه نمی دهد موفق عمل کند، چندان دقیق نیست و بایدن شانس کمی برای انتخاب مجدد در انتخابات 2024 امریکا ندارد. ما بهتر است این آماری که بیرون می آید و می گوید ترامپ از بایدن جلو است را تمام شده فرض نکنیم. چند ماه آخر مهم است که ببینیم کدام حزب می تواند فعالیت بهتری کند و مردم را چطور فانع کرده و وضعیت اقتصادی آمریکا در ماه های آخر چطور باشد. من مساله را پنجاه پنجاه می بینم و خیلی نمی شود فکر کرد که آمدن ترامپ حتمی است.

311312

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرجی راد: عضویت سوید در ناتو برای روسیه خطرناک است/ مرزهای روسیه به مرز ناتو تبدیل شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرجی راد: عضویت سوید در ناتو برای روسیه خطرناک است/ مرزهای روسیه به مرز ناتو تبدیل شد"، کلیک کنید.