فناوری نانویی برای گیراندازی ویروس ایدز به کار گرفته شد

فناوری نانویی برای گیراندازی ویروس ایدز به کار گرفته شد

پژوهشگران آلمانی موفق شدند با استفاده از نوعی نانوالیاف و ذرات مغناطیسی ابزاری بسازند که ویروس ایدز را به دام می اندازد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تینار، محققان دانشگاه لایپزیگ و دانشگاه اولم روش جدیدی را برای جداسازی ویروس HIV از نمونه ها ارایه کردند که می تواند فرآیند تشخیص عفونت ویروسی را تسریع کند. در این روش محققان روی نانوالیاف پپتیدی (PNF) میکرو ذرات مغناطیسی قرار دادند و از این طریق یک دام نانویی برای گیراندازی ویروس ایدز ارایه کردند.

پروفسور برند آبل از دانشکده شیمی دانشگاه لایپزیگ توضیح داد: این روش ارایه شده باعث می شود ذرات ویروسی را به شکل موثر و در غلظت های بالا به دام انداخت. این روش ممکن است حساسیت ابزارهای تشخیصی موجود و آزمایش های تحلیلی را بهبود بخشد.

نانوالیاف مورد استفاده ساختارهای کوچک، سوزن مانند مبتنی بر پپتید EF-C دارند که برای اولین بار در سال 2013 توسط پروفسور جان مونچ از دانشگاه اولم و مرکز پزشکی دانشگاه اولم ارایه شد. EF-C یک پپتید متشکل از 12 اسید آمینه است که تقریباً هنگام حل شدن در حلال های قطبی، فیبرهای نانویی را تشکیل می دهد..

دکتر تورستن جان از محققان این پروژه توضیح داد: کار ما نشان می دهد که چگونه با استفاده از پپتید EF-C و ذرات مغناطیسی می توان کاربردهای تازه ای برای مقابله با ویروس ایدز ارایه کرد. این ساختار فیبریلی می تواند با حساسیت بالا به ویروس متصل شود.

پروفسور مونچ گفت: افزایش غلظت ویروس ها و جداسازی آن ها از نمونه ها برای افزایش حساسیت تشخیص عفونت ویروسی بسیار مهم است.

این گروه تحقیقاتی ساختاری برای جداسازی و گیرانداختن مقادیر قابل توجهی از ویروس ها ارایه کردند. آن ها در این تحقیق نشان دادند که چگونه می توان از PNF ها به طور موثر برای جدا کردن ذرات HIV از محلول ها بدون تکیه به سانتریفیوژ استفاده کرد.

این روش نوآورانه از میکروبیدهای مغناطیسی مخصوص برای اتصال و جدا کردن ذرات ویروس استفاده می کند در حالی که فعالیت و عفونت زایی ویروس ها همچنان حفظ می شود. چنین ویژگی برای فرآیندهای جدید مهندسی ژنتیک قابل استفاده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فناوری نانویی برای گیراندازی ویروس ایدز به کار گرفته شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فناوری نانویی برای گیراندازی ویروس ایدز به کار گرفته شد"، کلیک کنید.