فواید روزه داری از نظر پزشکی

فواید روزه داری از نظر پزشکی

مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: براساس شواهد علمی، اثرات مفید روزه داری بر سلامت در مطالعات متعددی کاملاً به اثبات رسیده است.

به گزارش تینار، دکتر احمد اسماعیل زاده درباره روزه داری گفت: براساس شواهد علمی، اثرات مفید روزه داری بر سلامت در مطالعات متعددی کاملاً به اثبات رسیده است. گفته می شود افرادی که مشکلات سلامتی مثل بیماری های گوارشی، سنگ کلیه و دیابت نیاز به مصرف انسولین، دارند، تحت نظر پزشک مجاز هستند که روزه نگیرند. اما افرادی که سالم هستند و مشکلی ندارند نه تنها روزه داری برای آنها بد نیست بلکه بسیار هم به سلامت آنها کمک می کند.

وی با بیان این که روزه داری باعث محدود شدن دریافت کالری می شود، گفت: دریافت کالری محدود موجب می شود مقداری از چربی بدن کم شود. وقتی که چربی بدن کمتر شد باعث کنترل فشار خون، پایین آمدن قند خون و کنترل چربی های خون می شود؛ مشکلاتی که امروزه به صورت مرتب در جامعه با آن مواجه هستیم و شیوع بسیار بالایی از این بیماری ها را داریم.

اسماعیل زاده افزود: با کاهش وزن در پی روزه داری، افرادی که مبتلا به کبد چرب هستند، کبدشان التیام پیدا می کند. روزه داری باعث استراحت لوله گوارش و بهبود عملکرد گوارشی ما شده و در طول زمان می تواند به بهبود عملکرد گوارش منجر شود.

به گفته مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مطالعات نشان داده اند که روزه داری آرامش روان بیشتری به ارمغان آورده و با کاهش التهاب در بدن همراه است لذا می تواند به حفظ و ارتقای سلامت افراد در طولانی مدت کمک کند.

اسماعیل زاده در ادامه به برخی بیماری ها و مشکلات سلامتی در افراد اشاره کرد و گفت: به افراد دارای مشکل رفلاکس  و نیز کسانی که به سنگ کلیه مبتلا هستند توصیه می شود که روزه نگیرند.

وی افزود: برخی از افراد مبتلا به دیابت هستند و انسولین تزریق می کنند و نیز افرادی که داروهای مکرر می خورند، نباید روزه بگیرند و در دین اسلام هم روزه داری برای افراد با شرایط خاص، محدود شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، اسماعیل زاده با بیان این که روزه داری می تواند به تداوم و ارتقای سلامت افراد سالم جامعه کمک و طول عمر آنها را بیشتر کند، در عین حال تصریح کرد: در دین اسلام همیشه تاکید بر سلامت است؛ یعنی اولویت اول به سلامت داده و گفته شده است که اگر پزشک شما و شرایط سلامتی تان اجازه می دهد، روزه بگیرید.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فواید روزه داری از نظر پزشکی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فواید روزه داری از نظر پزشکی"، کلیک کنید.