ماموریت فضایی سرنشین دار هند عملیاتی می شود

ماموریت فضایی سرنشین دار هند عملیاتی می شود

سازمان فضایی هند قصد دارد نخستین ماموریت سرنشین دار خود را تا سال 2025 انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری تینار به نقل از رویترز، سازمان فضایی هند قصد دارد نخستین ماموریت سرنشین دار خود را تا سال 2025 انجام دهد. این کشور در سال گذشته میلادی به نخستین کشوری تبدیل شد که توانسته فضاپیمای خود را در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آورد و به همین منظور، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، اسامی چهار فضانورد را برای نخستین ماموریت فضایی سرنشین دار این کشور اعلام کرده است.

ایالات متحده، روسیه و چین نیز پیش از این ماموریت های فضایی سرنشین دار را اجرا کرده اند. هند تصمیم دارد به چهارمین کشور جهان تبدیل شود که یک ماموریت خدمه به فضا را تنها چند ماه پس از فرود تاریخی در جنوب عملیاتی می کند. 

گاگانیان یا «سفینه آسمان» در فرهنگ هندی، نخستین ماموریت فضایی سرنشین دار برای هند است و حدود 90.23 میلیارد روپیه (1.1 میلیارد دلار) هزینه دارد. ماموریت تعریف شده شامل پرتاب یک کپسول فضایی قابل سکونت در طول سال آینده به مدار 400 کیلومتری (250 مایلی) و بازگشت آن از طریق فرود در اقیانوس هند است.

نارندرا مودی در نخستین حضور عمومی خدمه های این عملیات که ماه ها تحت آموزش سخت قرار داشتند، نشان «بال فضانورد» را در مرکز فضایی تیرووانانتاپورام در ایالت کرالا اعطا کرد.

مودی در شبکه اجتماعی ایکس و در بیانیه ای گفت که گاگانیان یک دستاورد تاریخی برای هند است، چهار دهه پس از آن که راکش شارما، افسر نیروی هوایی، اولین هندی شد که به فضا سفر کرد.

نخست وزیر هند در نشستی به دانشمندان فضایی توضیح داد: زمان از آن ماست و ما می توانیم در ماموریت های فضایی پیشروی کنیم.

انتخاب چهار فضانورد برای این ماموریت اهمیت زیادی دارد و نشان از پیشرفت فضایی کشور هند است. این ماموریت همچنین به هند امکان می دهد تا به لیست انجام ماموریت های فضایی سرنشین دار کشورهای دیگر اضافه شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماموریت فضایی سرنشین دار هند عملیاتی می شود" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماموریت فضایی سرنشین دار هند عملیاتی می شود"، کلیک کنید.