متهم پخش شدن «فسیل»؛ اتاق فرمان

متهم پخش شدن «فسیل»؛ اتاق فرمان

آفتاب نیوز :

این وضعیت گیشه در ماه آخر سال، پایان خوبی برای یک سال پررونق سینمای ایران نیست که البته با فروش تنها دو فیلم کمدی صدر جدولی به رونق رسید. چراکه در صورت ادامه اکران عمومی «فسیل» و «هتل»، گیشه سینما ها گرمای خود را حفظ می کرد تا نوبت به اکران فیلم های نوروزی برسد و بعد هم نمایش این فیلم ها در کنار آثار نوروزی می توانست همچنان رونق گیشه را تداوم بخشد.

ابراهیم عامریان، تهیه کننده «فسیل» درباره انتشار نسخه قاچاق این فیلم  می گوید: «تلاش ما این بود که در زمینه مجموع مخاطبان بتوانیم رکورد فیلم «عقاب ها» را هم بزنیم. البته منظور یک فیلم خاص نیست، ما تا چند قدمی شکستن این رکورد هم رفته بودیم، اما متاسفانه نگذاشتند که به آن برسیم. حالا چه عمدی بود و چه غیرعمدی، این اتفاق باعث شد که این رکورد را به دست نیاوریم».

سازندگی نوشت:این تهیه کننده درباره چگونگی انتشار این نسخه توضیح می دهد: «نسخه ای که از فیلم ما منتشر شده، دقیقاً نسخه ای است که در سینما های داخل کشور درحال اکران است و حتی تبلیغات ابتدایی هم در آن وجود دارد. این نسخه تنها در اختیار سینما ها بوده است و حتی لابراتوار ما هم نسخه بدون تبلیغات فیلم را در اختیار دارد! حتی نسخه موجود در شبکه شناسا هم نسخه دی سی پی بوده و بدون کی دی ام، قابل استفاده نبوده است. پیگیر سرمنشا این اتفاق هستیم و حدس هایی هم می زنیم، اما امیدواریم اشتباه کرده باشیم. اگر آنچه حدس می زنیم برای مان اثبات شود قطعاً باید گفت همه سینما در خطر است. این اتفاق بسیار بدی برای همه سینمای ایران است که شاید به تعطیلی کامل فرآیند اکران منتهی شود. حتما باید برخی از سرور های مربوط به اکران در سینمای ایران تعویض شود در غیر این صورت، من نوعی، قطعاً دیگر فیلمی را در سینمای ایران اکران نخواهم کرد».

تحقیقات درباره انتشار نسخه قاچاق «فسیل» ادامه دارد، اما به گفته عامریان، فیلم از اتاق فرمان سینما قاچاق شده است! «مساله ما این نیست که چه کسانی فیلم را منتشر کرده اند، حتی اگر از رقبای ما باشند، مساله ما این است که از چه طریقی نسخه باکیفیت در اختیار آن افراد قرار گرفته است؟ به خصوص که نسخه منتشر شده، پرده ای هم نیست. فیلم به طور کامل از یک منبع کپی شده، قطعاً این اتفاق در یک سینما و توسط یک سینمادار رخ داده است. «فسیل» توسط فیلمبرداری مخاطب از روی پرده کپی نشد بلکه از اتاق فرمان سینما، قاچاق شده است!»

با توجه به اینکه مدیر اداره نظارت بر نمایش فیلم های سازمان سینمایی چندی پیش اعلام کرد که اکران فیلم های روی پرده با آغاز نمایش فیلم های نوروزی به اتمام خواهد رسید، این گمانه زنی تقویت می شود که افرادی از درون سینما دست به قاچاق «فسیل» با ارزش سینمای ایران زدند تا از این راه نفعی برای خود ببرند.

با این وجود باید به سرعت روشن شود که چه کسانی به دنبال سود شخصی از قاچاق فیلم های پرفروش هستند. اگر چنین پیگیری ای صورت نگیرد، دیگر فیلم های پرفروش ازجمله «هتل» و حتی «تمساح خونی» هم در معرض این خطر هستند که با فرمان سازمان سینمایی مبنی بر پایان اکران آن ها نسخه قاچاق این فیلم ها هم توسط همین افراد سودجو منتشر شده و سود کلانی نصیب آن ها شود.

در این صورت ناامنی در فضای اکران حاکم می شود که نمی توان آن را به سرعت از میان برد و دوباره قاچاق فیلم های روی پرده، تبدیل به معضلی جدی برای سینمای ایران می شود که تهیه کنندگان مانند دو دهه پیش حاضر به اکران فیلم هایشان در شرایط ناامن نخواهند شد چراکه سرمایه خود را پیش از اکران برباد رفته خواهند دید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "متهم پخش شدن «فسیل»؛ اتاق فرمان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "متهم پخش شدن «فسیل»؛ اتاق فرمان"، کلیک کنید.