مشاوره قبل از بارداری برای شناسایی عوامل خطر و کاهش عوارض

یک متخصص زنان و زایمان توصیه کرد

مشاوره قبل از بارداری برای شناسایی عوامل خطر و کاهش عوارض

یک متخصص زنان و زایمان با تاکید بر این که هر بارداری چه مادر دچار بیماری زمینه ای باشد یا نباشد قطعا نیاز به مشورت با پزشک دارد توصیه کرد: مشورت با پزشک متخصص زنان می تواند به مادر و جنین کمک کند تا بارداری را با کمترین عارضه طی کنند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری تینار؛ نوشین امجدی اظهار کرد: برخی از زنان بدون این که از وضعیت سلامت خود آگاه باشند تصمیم به بارداری می گیرند و سلامت خود و جنین را در شرایط سخت و خطرناکی قرار می دهند.

وی با بیان اینکه ویزیت قبل از بارداری و مراقبت های قبل از تولد به زنان کمک می کند تا خطرات احتمالی بارداری به حداقل برسد، افزود: مشاوره و ویزیت قبل از بارداری برای شناسایی عوامل خطر و اقدام به موقع برای کنترل و کاهش عوارض ناشی از آن ضروری است.

امجدی یادآور شد: بارداری در سنین پایین و کمتر ازسن 18 سال می تواند عوارض جدی مانند کم خونی و یا زایمان زودرس به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: این مادران از نظر روانی و فیزیکی نیز آمادگی لازم راندارند و برای حاملگی سالم تروتجربه شیرین این دوران، بهتر است درسنین پایین باردارنشوند.

عضو هییت علمی دانشگاه در ادامه با بیان این که بارداری بعد از 35 سالگی نیزجزء حاملگی پرخطر محسوب می شود، اضافه کرد: بیماری های مزمن مادر در سن بالا مثل فشار خون ودیابت باعث بروزعوارضی مثل زایمان زودرس واختلال رشد جنین خواهد شد، ازطرفی احتمال اختلالات کروموزومی جنین نیز افزایش می یابد.

امجدی وزن بالای مادر را نیز زمینه ساز بروز برخی مشکلات عنوان کرد و افزود: مادرانی که چاق هستند و BMI بالای 30 دارند معمولا در معرض عوارضی مثل فشار خون بالا و دیابت و افزایش سزارین هستند.

این متخصص زنان و زایمان ادامه داد: مادران باردار بسیار کم وزن نیزدر ریسک زایمان زودرس و تولد نوزادان کم وزن قرار دارند. همچنین مصرف سیگار، الکل و مواد اعتیاد آور در دوران بارداری نیز ازعلل مهم بروز عوارض جنینی مادر است.

وی مشکلات زمینه ای مادر در دوران بارداری را ازدیگر عوامل خطر ساز در حاملگی عنوان کرد و افزود: بارداری در زنانی که مشکلات قلبی عروقی دارند مثلا تعویض دریچه قلبی داشته، دچار پرفشاری خون ویا افزایش فشار شریان ریوی هستند باعوارض مادری وجنینی همراه خواهد بود.

امجدی ادامه داد: مادرانی که علیرغم مصرف چندین دارو برای کنترل فشار خون همچنان فشار خون کنترل نشده دارند، زنانی که مبتلا به نارسایی کلیوی هستند و پروتیین دفع می کنند یا مبتلابه بیماری های ریوی مثل آسم، بیماری التهابی روده و اختلالات کبدی هستند نیز باید حتما پیش از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند تا در شرایط کنترل شده بارداری خود را شروع کنند.

این استاد دانشگاه گفت: بیماران مبتلا به بیماری های خونی، لوپوس، ارتریت روماتویید وکم کاری یا پرکاری تیرویید از دیگر بیمارانی هستند که در دوران بارداری نیاز به پیگیری و یژه دارند.

وی در ادامه با تاکید بر این که مبتلایان به اختلالات روان پزشکی نیزباید قبلا از اقدام به بارداری حتما با پزشک خود مشورت کنند توصیه کرد: به دلیل محدودیت هایی که در مصرف دارو های روان پزشکی در دوران بارداری وجود دارد توصیه می شود پیش از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند و به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به قطع مصرف دارو نکنند.

امجدی همچنین به بیماری های منتقله از راه جنسی اشاره کرد و افزود: بیماری هایی نظیر سوزاک، سیفلیس، هپاتیت B, هپاتیت C, ایدز می توانند باالوده کردن جنین در دوران حاملگی، طی زایمان و یا پس از ان در دوران شیردهی به نوزاد منتقل شوند و احتمال سقط، زایمان نوزاد نارس و وزن کم هنگام تولد را افزایش دهند.

وی با بیان این که بارداری در مادران مبتلا به ترومبوفیلی و یا سندرم آنتی فسفولیپید انتی بادی نیز می تواند خطرناک باشد توضیح داد: دراین سندرم لخته شدن غیرطبیعی خون در عروق وجود دارد که بخصوص در دوران بارداری که بطورطبیعی افزایش انعقادپذیری خون دیده می شود عوارضی، چون سقط مکرر، مرگ داخل رحمی، محدودیت رشد جنین و جداشدن پیش از موعد جفت در این بیماران بالا می رود که این خود پیشگیری از طریق مصرف دارو های ضدانعقاددردوران بارداری راتوجیه می کند، همچنین حاملگی هایی که به دنبال استفاده از روش های کمک باروری مثل IVF رخ می دهد و حاملگی های دو و یا جند قلویی نیز نیازمند پیگیری و توجه ویژه هستند.

این متخصص زنان و زایمان با تاکید بر این که بعضی از مشکلات درطی بارداری ایجادمی شوند توصیه کرد: مشورت با پزشک متخصص زنان می تواند به مادر و جنین کمک کند تا بارداری را با کمترین عارضه وبه سلامت به اتمام برسانند.

وی در ادامه سابقه بارداری های قبلی را نیز مورد توجه قرار داد و تاکیدکرد: مادرانی که سابقه زایمان زودرس یا مسمومیت حاملگی، دیابت و یا فشار خون بالا، محدودیت رشد داخل رحمی جنین، خونریزی های شدید بعد از زایمان، مرده زایی، سقط های مکرر، جفت سر راهی و یا جداشدگی پیش از موعد جفت، تولد نوزاد با اختلالات ژنتیکی و کروموزومی و یا نوزاد با وزن بیش از چهار کیلوگرم دارند نیز باید پیش از اقدام به بارداری با پزشک خود مشورت کنند.

امجدی در خاتمه یادآوری کرد: ویزیت قبل از بارداری و ویزیت های منظم دوران بارداری به مادران کمک می کند که حاملگی مطلوب باحداقل عوارض مادری و نوزادی را تجربه کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشاوره قبل از بارداری برای شناسایی عوامل خطر و کاهش عوارض" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشاوره قبل از بارداری برای شناسایی عوامل خطر و کاهش عوارض"، کلیک کنید.