مشکل قدیمی اسناد مردم قشم حل شد

حل مشکل اسناد رفسنجان در جزیره قشم که سال ها بومیان این جزیره با آن درگیر بودند، با ورود قوه قضاییه کلید خورد و سندهای به روز شده در حال ارایه به مردم است.

به گزارش تینار، امید مهدوی مجد دادستان قشم در جمع خبرنگاران در ادامه هفتمین تور رسانه ای قوه قضاییه به روستای سهیلی قشم  گفت: سال 1351 فردی به نام سیدمحمود علم الهدی فرزند سید شفیع از دفترخانه اسناد رفسنجان به قشم می آید و بیش از 7هزار سند به میزان 2400 هکتار به مردم می دهد. سندهایی که مربوط به زمین های مسکونی، زراعی و نخلستان بوده اما وضعیت ثبتی و حدود اربعه مشخصی نداشته و این ماجرا اختلافات زیادی به وجود آورد. بعد از نیم قرن جلساتی برگزار شد و در نتیجه قرارگاهی به عنوان ساماندهی اسناد رفسنجان تشکیل شد.

مشکل قدیمی اسناد مردم قشم حل شد

وی با اشاره به ترکیب اعضای این قرارگاه گفت: دادگستری شهرستان، منطقه آزاد قشم، اداره ثبت اسناد، جهاد کشاورزی و منابع طبیعی، نمایندگانی در این قرارگاه داشتند. بعد از جلسات مختلف شرکت هایی برای بررسی دقیق این زمین ها انتخاب شدند و در نهایت کارشناسان دادگستری بعد از بررسی و مشخص کردن حدود اربعه نتایج را در اختیار قرارگاه قرار می دادند. همه هزینه های مربوط به این تعویض سند را نیز قرارگاه پرداخت کرد و این ماموریت ادامه دارد و تلاش می کنیم این 2400 هکتار را سریع تر تعیین تکلیف کنیم.

وی گفت: تاکنون 50 سند جدید صادر شده و شرکت های مختلف پس از جانمایی، تحقیقات میدانی و تفسیر نقشه های هوایی اطلاعات را در اختیار کارشناسان قرار می دادند و سپس آنجا نیز بررسی ها انجام شد. تاکنون اکثر پرونده ها بدون مشکلی برطرف شده است. ما از افرادی که هنوز زنده هستند شروع کردیم که بتوانیم سندهایشان را به روز کنیم. منطقه آزاد قشم به نمایندگی از دولت به این قرارگاه ورود کرد و تمام هزینه ها را برعهده گرفت.

براساس این گزارش، بحث اسناد رفسنجان در جزیره قشم یکی از بزرگ ترین مشکلات مربوط به مردم بومی قشم است که سالها با آن درگیر بودند اما با ورود قوه قضاییه به ماجرای این اسناد این مشکل قدیمی اهالی قشم در حال مرتفع شدن است.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشکل قدیمی اسناد مردم قشم حل شد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشکل قدیمی اسناد مردم قشم حل شد"، کلیک کنید.