مقابله با تخلفات رانندگی در کشورهای مختلف؛ از صدور جریمه های سنگین تا وضع قوانین غیرمعمول

با افزایش تصادفات رانندگی و میزان تلفات این قبیل حوادث، کشورهای مختلف با اتخاذ تدابیری از جمله افزایش جریمه رانندگانی که با سرعت می رانند، سعی در کاهش وقوع این حوادث دارند.

به گزارش تینار، بسیاری از کشورهای جهان سالانه آمارهایی را از تصادفات رانندگی منتشر می کنند که به نوبه خود بالا است و لزوم انجام اقداماتی برای کاهش این آمار را مورد توجه قرار می دهد.

مقامات بسیاری از کشورها عواملی چون کیفیت پایین جاده ها، عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، پایین بودن مبلغ جریمه های رانندگی و … را به عنوان محرک های افزایش تصادفات ذکر کرده اند و در تلاش هستند تا با کنترل برخی از آنها، شاهد کاهش این رخدادهای رانندگی باشند.

بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تعداد مرگ و میر سالانه ناشی از تصادفات جاده ای به 1.19 میلیون نفر کاهش یافته است. با این حال، تصادفات با بیش از 2 مرگ در دقیقه و بیش از 3200 مرگ در روز همچنان عامل اصلی مرگ و میر کودکان و جوانان 5 تا 29 ساله است.

بنابر اعلام سایت اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت، از سال 2010 میلادی، مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای با 5 درصد کاهش به 1.19 میلیون نفر در سال رسیده است. با این حال، تصادفات جاده ای همچنان یک بحران ایمنی جهانی است که عابران پیاده، دوچرخه سواران و سایر افراد آسیب پذیر را تهدید می کند.

یکی از اقدامات معمولی که کشورها برای کاهش تصادفات انجام می دهند، افزایش جریمه های رانندگی است که باعث می شود رانندگان در هنگام رانندگی احتیاط های بیشتری را در نظر بگیرند و در نهایت حوادث نیز کاهش یابد.

به طور مثال، کشور لتونی که هر ساله آمار بالایی از تصادفات رانندگی را ثبت می کند، برای کاهش این نوع از حوادث افزایش جریمه های رانندگی را در نظر گرفته است و همچنین رانندگان خاطی با خطر ابطال گواهینامه هم روبرو هستند.

در فنلاند نیز جریمه ها محاسبه و به صورت درصدی از درآمد متخلفان کسر می شود. همچنین در اتحادیه اروپا، جزییات تخلف های رانندگان بین کشورهای عضو به اشتراک گذاشته می شود و جریمه به طور خودکار به آدرس فرد متخلف ارسال می شود.

مقابله با تخلفات رانندگی در کشورهای مختلف؛ از صدور جریمه های سنگین تا وضع قوانین غیرمعمول

یکی از رایج ترین و پرهزینه ترینِ این تخلف ها تخطی از سرعت مجاز در کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. که نه تنها حد آن کشور به کشور و بسته به نوع گذرگاه متفاوت است بلکه جریمه های وضع شده برای آن نیز در کشورهای مختلف فرق دارد.

جریمه سرعت غیرمجاز در اتحادیه اروپا چقدر است؟

در ایتالیا جریمه برای پیمودن 10 کیلومتر در ساعت بیش از سقف مجاز از 41 یورو شروع می شود و برای پیمودن با سرعتی بیش از 60 کیلومتر در ساعت بالاتر از حد مجاز به 3316 یورو می رسد. اضافه بر این، راننده متخلف بسته به مجموعه شرایط حاکم در زمان تخلف، با جریمه هایی همچون ممنوعیت دوره ای رانندگی و دریافت نمرات منفی که با رسیدن به 20 به لغو گواهینامه رانندگی منجر می شود، مواجه می شود.

در فرانسه نیز جریمه پیش فرض سرعت غیرمجاز 68 یورو برای محدوده خارج از شهر و 135 یورو برای محدوده شهری است که برای تجاوز 50 کیلومتر در ساعت از سقف مجاز به 1500 یورو نیز می رسد. البته همزمان 1 تا 6 نمره منفی نیز در پرونده راننده متخلف درج می شود.

در آلمان، این جریمه از 20 یورو در محدوده خارج شهر و 30 یورو برای محدوده شهری برای پیمودن تا 10 کیلومتر در ساعت بالاتر از سرعت مجاز تا 680 یورو برای رانندگی با سرعت 70 کیلومتر در ساعت یا بیشتر از حد مجاز، متغیر است. همچنین در صورت تجاوز بیش از 20 کیلومتر در ساعت، محدودیت رانندگی برای یک ماه نیز در مورد راننده خاطی اعمال می شود. این جریمه با رسیدن سرعت تخلف به 70 کیلومتر در ساعت به سه ماه می رسد که همزمان دو نمره منفی نیز در پرونده راننده ثبت می شود.

در اسپانیا هم جریمه عدم رعایت سقف سرعت به صورت پلکانی از 100 تا 600 یورو افزایش می یابد.

اما در تعدادی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، جریمه تجاوز از سرعت مجاز، سقف ندارد. به عنوان نمونه در فنلاند، «جریمه روزانه» بر اساس درآمد خالص روزانه متخلف محاسبه می شود که معمولا نصف درآمد خالص روزانه راننده متخلفی در نظر گرفته می شود که بیش از 20 کیلومتر در ساعت از سرعت مجاز تجاوز کرده باشد. در فنلاند این نوع جریمه برای تخلف های دیگری از جمله عبور از چراغ قرمز به نحوی که ایمنی تردد را به خطر اندازد و رانندگی بدون گواهینامه هم اعمال می شود.

مقابله با تخلفات رانندگی در کشورهای مختلف؛ از صدور جریمه های سنگین تا وضع قوانین غیرمعمول

به گزارش یورونیوز، در اروپا ولی خارج از اتحادیه نیز سوییس دیگر کشوری است که سیستم محاسبه جریمه بر پایه درآمد راننده متخلف را اجرا می کند.

با اجرای قانون جدید، عدم پرداخت جریمه سرعت غیرمجاز گذشته از این که به هنگام درخواست ویزای شنگن و یا ورود دوباره به اتحادیه اروپا می تواند برای راننده متخلف مشکل ساز شود، به مرور زمان مشمول جریمه دیرکرد می شود و رقم آن نیز افزایش خواهد یافت.

توجه داشته باشید در طول دوره حضور در اتحادیه اروپا فردی که خودرویی را کرایه می کند، مسیول پرداخت به موقع جریمه های احتمالی آن است.

جرایم رانندگی در کشورهای دیگر

کانادا هم برای سرعت غیرمجاز 25 هزار دلار جریمه در نظر گرفته است.

همچنین در ژاپن، اگر فردی در صورت مصرف الکل رانندگی کند، 8700 دلار جریمه می شود و برای عبور از چراغ قرمز هم 420 دلار جریمه خواهد شد.

در همین حال، رانندگان در انگلیس به طور متوسط 100 دلار برای سرعت غیرمجاز می پردازند.

در ایتالیا هم رانندگی در صورت مصرف الکل به شدت ممنوع است. این مجازات با جریمه 6400 دلاری و دو سال ممنوعیت رانندگی در نظر گرفته شده است.

مقابله با تخلفات رانندگی در کشورهای مختلف؛ از صدور جریمه های سنگین تا وضع قوانین غیرمعمول

با این حال، در ایالات متحده تعیین میانگین مبلغ جریمه دشوار است، زیرا بستگی به قوانین هر ایالت دارد. به عنوان مثال در «ویرجینیا» رانندگان متخلف مجبور به پرداخت 2600 دلار برای سرعت غیرمجاز خواهند شد.

همچنین در میان کشورهای آسیایی، چین با میانگین جریمه 300 دلاری پیشتاز است. اما رانندگی در صورت مصرف الکل به 15 روز حبس تعزیری و شش ماه محرومیت از رانندگی محکوم خواهند شد.

در کشور ترکیه پس از دستگیری افراد بی توجه به قانون ممنوعیت عدم مصرف مشروبات الکلی در زمان رانندگی، پس از تحویل قبض های جریمه سنگین به فرد خاطی، وی را به مسافت 30 کیلومتری از محل زندگی منتقل می کنند، سپس وی مجبور است با اسکورت پلیس این مسافت را تا شهر پیاده روی کند.

نرخ جرایم رانندگی درکشور ایسلند نیز با وجود زیرساخت های ضعیف جاده ای بسیار بالا است و پلیس می تواند با توجه به وضعیت رانندگی، جریمه های سنگینی را صادر کند. با در نظر گرفتن وسعت زیاد و جمعیت محدود ایسلند، کیفیت جاده ها در این کشور  پایین تر از سایر کشورهای اروپایی است. معمولا بیشتر جاده های این کشور ترکیبی از راه آسفالت و خاکی یا سنگریزه ای است.

برخی قوانین غیرمعمول و عجیب رانندگی

1 – کودک نباید در صندلی جلو ماشین بنشیند

اگر کودکی دارید و اتفاقا قصد دارید در اروپا رانندگی کنید باید بدانید که برخی محدودیت ها در این رابطه وجود دارد. در اکثر کشورهای اروپایی کودکان دست کم باید قدشان به 135 سانتیمتر رسیده باشد تا بتوانند روی صندلی جلو بنشینند. این البته در برخی کشورهای دیگر سختگیرانه تر هم هست. به عنوان مثال در ایتالیا و آلمان قد حداقل 150 سانتیمتر است.

در نظر داشته باشید که فقط طول قد نیست که باید رعایت شود. در کشوری مانند اسپانیا مهم نیست شما قدتان چقدر باشد، چرا که باید دست کم 18 سال داشته باشید تا اجازه نشستن در صندلی جلوی ماشین را پیدا کنید.

2 – دوربین های سرعت را با سطل های زباله اشتباه نگیرید

هیچ کس دوست ندارد در تعطیلات خود به خاطر سرعت غیرمجاز جریمه شود. دوربین های سرعت در هر کشور اروپایی متفاوت است. برای مثال در ایتالیا این دوربین ها می توانند بزرگ و نارنجی روشن باشند و اگرچه ممکن است به نظر واضح بیاید اما به راحتی می توان آنها را با یک صندوق پستی یا حتی یک سطل زباله روشن در کنار جاده اشتباه گرفت.

3 – عینک زاپاس داشته باشید

شاید تعجب کنید اگر بشنوید در فرانسه، اسپانیا و سوییس، افراد عینکی باید همیشه در حین رانندگی یک عینک دوم نیز با خود به همراه داشته باشند.

مواردی وجود داشته که از راننده خواسته شده عینک دوم خود را به پلیس نشان دهد و در صورت عدم انجام این کار، جریمه ای ناخواسته و قابل اجتناب پرداخت کرده اند.

4 – کپسول آتش نشانی به همراه داشته باشید

در کشورهایی چون بلژیک، سوید، دانمارک و نروژ داشتن یک کپسول آتش نشانی همیشه در خودرو الزامی است. یکی دیگر از موارد غیرمنتظره ای که ممکن است از شما خواسته شود این است که ثابت کنید بلوک های چوبی و پلاستیکی دارید که در صورت لزوم می توانید آنها را پشت چرخ های خودرو قرار دهید تا از حرکت ناخواسته خوردرو به عقب در حالت ایست، جلوگیری کند.

این موضوع به ویژه در کشور استونی به کار شما می آید چرا که در صورت همراه نداشتن این بلوک ها جریمه می شوید.

5 – نوشیدن آب و خوردن تنقلات پشت فرمان ممنوع

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که عادت دارید به هنگام رانندگی یک میان وعده سریع و یا یک لقمه کوچک میل کنید؟ اگر پاسخ مثبت است به قبرس سفر نکنید چون در صورتی که در خیابان ها و جاده های این کشور این کار را انجام دهید ممکن است با عواقب جدی رو به رو شوید.

این کشور رانندگان را از خوردن و آشامیدن در حین رانندگی کاملا منع کرده است. این حتی شامل آب آشامیدنی نیز می شود و ممکن است برای این کار با جریمه سنگینی رو به رو شوید.

6 – ماشین خود را تمیز نگه دارید

در برخی از کشورها ممکن است شما به خاطر شرایطی که ماشینتان دارد جریمه شوید. او اضافه می کند که مسیله فقط چراغ های شکسته، لامپ های سوخته و یا خرابی برف پاک کن نیست بلکه حتی کثیفی خودرو هم می تواند شما را به دردسر بیندازد.

در بلغارستان و بلاروس رانندگی با خودروی کثیف غیرقانونی است. چه پلاک خودروی شما کثیف باشد و چه شیشه های آن، فرقی نمی کند، هر کدام که باشد در این دو کشور جریمه خواهید شد. پس اگر هر یک از این دو کشور در فهرست دیدنی های شما هستند، باید از تمیز بودن خودروی خود اطمینان حاصل کنید. 

7 – هنگام رانندگی از هدفون استفاده نکنید

احتمالا بسیار شنیده اید که به جای استفاده از تلفن همراه و صحبت کردن با دوستان خود در هنگام رانندگی باید از هدفون استفاده کنید؛ اما صبر کنید، قبل از اینکه جواب تلفن دوستتان را بدهید، کمی درباره کشورهای اروپایی که روی این موضوع سخت گیر هستند، بیشتر بدانید.

برخی از کشورهای اروپایی به صورت کلی استفاده از هدفون با سیم و یا حتی بی سیم را در هنگام رانندگی ممنوع اعلام کرده اند. فرانسه در سال 2015 استفاده از هرگونه هدفون و هر دستگاهی را که در گوش افراد صدا منتشر می کند، ممنوع کرد. اگر شما در فرانسه چنین تخلفی مرتکب شوید، ممکن است با جریمه ای سنگین و امتیاز منفی قابل توجه در گواهینامه خود رو به رو شوید.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقابله با تخلفات رانندگی در کشورهای مختلف؛ از صدور جریمه های سنگین تا وضع قوانین غیرمعمول" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقابله با تخلفات رانندگی در کشورهای مختلف؛ از صدور جریمه های سنگین تا وضع قوانین غیرمعمول"، کلیک کنید.