مقام نظامی لبنانی: حمله احتمالی به رفح جبهه های مقاومت را شعله ورتر خواهد کرد

مقام نظامی لبنانی: حمله احتمالی به رفح جبهه های مقاومت را شعله ورتر خواهد کرد

مقام نظامی لبنان در گفت وگو با تینار اظهار داشت، عملیات رژیم صهیونیستی علیه رفح در صورت وقوع، منجر به کشتارهای بیشتر و بحران انسانی بزرگی خواهد شد که ضمن برانگیختن خشم گسترده جهانی، جبهه های مقاومت را شعله ورتر خواهد ساخت.

ژنرال «منیر شحاده»، رییس سابق دادگاه نظامی لبنان و هماهنگ کننده سابق دولت لبنان در سازمان ملل (یونیفیل) در گفت وگو با تینار با اشاره به تصمیم رژیم صهیونیستی برای حمله به رفح و خطرات انسانی آن در صورت نپذیرفتن توافق آتش بس مورد تایید حماس که روز دوشنبه توسط اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس اعلام شد، گفت: ماه هاست که از بسیاری از مقامات اسراییلی می شنویم که آماده انجام عملیات نظامی در رفح هستند و نخست وزیر اسراییل دستور انجام این عملیات را به ارتش داده است و می شنویم که «بتسلییل اسموتریچ» وزیر دارایی و «ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی این رژیم بر اجرای این عملیات تاکید و نتانیاهو را تهدید می کنند که اگر آن را انجام ندهد استعفا می کنند. همچنین از زبان بسیاری از مقامات غربی می شنویم که از اسراییل خواسته اند این عملیات را انجام ندهد زیرا موجب کشتارهایی خواهد شد و اینکه راههای دیگری نیز وجود دارد یا از  مقامات آمریکایی می شنویم که اسراییل باید قبل از انجام این عملیات رفح را از غیرنظامیان تخلیه کند.

وی گفت: در هر صورت، انجام چنین عملیاتی در منطقه ای به وسعت حدود 50 کیلومتر مربع که در آن حدود یک میلیون و 300 هزار غیرنظامی در فضای باز ازدحام کرده اند، در صورت وقوع به کشتارهای بزرگ منجر خواهد شد.

شحاده اظهار داشت: با وجود این تراکم جمعیت در فضای باز و ارتشی مانند ارتش جنایتکار اسراییل، اگر این عملیات انجام شود، قطعا کشتارهای بزرگ، بحران انسانی و خشم و نارضایتی شدید جهانی را به دنبال خواهد داشت، اما از سوی دیگر، نتانیاهو به این عملیات نیاز دارد تا بگوید که تمام نوار غزه تحت کنترل دشمن اسراییلی قرار گرفته و این درست نیست، بدین معنا که ما می بینیم که در شمال و مرکز نوار غزه، درگیری ها همچنان ادامه دارد و اسراییلی ها همچنان متحمل خسارات جانی و مالی سنگینی می شوند.

رییس سابق دادگاه نظامی لبنان ادامه داد: در هر صورت، اقدام نظامی در رفح منجر به یک قتل عام بزرگ علیه ساکنان غیرنظامی و بی دفاع خواهد شد. در مقابل دشمن اسراییلی نیز متحمل خسارات سنگینی خواهد شد، زیرا مقاومت در آنجا انتظارش را می کشد و اگر این عملیات انجام شود، گمان نمی کنم که جبهه های باقی مانده مانند لبنان، جنوب لبنان و یمن و گردان های سرایا الاشتر در بحرین که به تازگی خبر مداخله آن را شنیده ایم و همچنین عراق آرام بمانند و همگی آنها برای یاری غزه و به ویژه رفح در چندین جبهه در منطقه شعله ور خواهند شد.

وی درباره آثار انسانی این حمله گفت: ما به این سوال باز می گردیم  و آن آثار انسانی چنین عملیاتی است؛ از نظر نظامی، زمانی که بیش از یک میلیون و 300 هزار غیرنظامی در منطقه ای به وسعت 50 کیلومتر مربع در فضای باز ازدحام کرده اند، قطعا چنین عملیاتی منجر به کشتار بزرگی می شود، به ویژه زمانی که ما یک ارتش جنایتکار و قصاب داشته باشیم که بازدارنده ای برای آن نیست، پاسخگو نبوده و بی رحم است. ما انتظار خواهیم داشت که قتل عام بزرگی رخ دهد.

سرتیپ منیر شحاده گفت: البته وضعیت انسانی اسفبار خواهد بود و من فکر نمی کنم جهان این صحنه ها را تحمل کند. ما می بینیم که همه دانشگاه ها و مردم جهان علیه دشمن صهیونیستی خیزش کردند که خود را به عنوان یک جنایتکار رسوا کرد و دیگر این ارتش یا دولت یا قوم یهودی که در معرض هولوکاست قرار گرفت و نیز این روایتی که از زمان جنگ جهانی دوم درباره آن سخن می گویند، وجود نخواهد داشت.

وی ادامه داد: ارتکاب کشتار در غزه آن (رژیم صهیونیستی) را به قصابی مجرم تبدیل کرد که همه جهان علیه این روایت انتفاضه کردند و جهان در برابر کشتارهای صهیونیست ها در طول تاریخ بیدار شده است. ما دانشگاه ها را در آمریکا می بینیم که قیام می کنند و خیزش ها از دانشگاه ها به خیابان های آمریکا هم منتقل شده اند و همه علیه اسراییل شده اند. یعنی اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم بسیاری از آنها بیش از آنکه برای یاری غزه باشد به خاطر خشم از اسراییل است و اینکه آنها مالیات پرداخت می کنند تا ارتش اسراییل به سلاح های مرگبار و گران قیمت برای ارتکاب کشتار مجهز شود. این امر همچنین در مورد خیابان های غربی در اروپا، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و همه این کشورها صدق می کند.

ژنرال لبنانی در پایان ابراز عقیده کرد: اگر رژیم اسراییل این عملیات را انجام دهد، منجر به کشتارهای بسیار و بحران انسانی بزرگ خواهد شد که بازتاب و خشم و نارضایتی گسترده ای را در میان تمام مردم جهان به همراه خواهد داشت و همه جبهه هایی که به غزه کمک می کنند با سرعت بیشتری شعله ور شده، و در نهایت اسراییل از این کار پشیمان خواهد شد.

کابینه رژیم صهیونیستی روز دوشنبه به اتفاق آرا آغاز حمله به رفح را تصویب کرد. رادیو ارتش اشغالگر گزارش داد که ارتش پیش از حمله زمینی، تخلیه ساکنان مناطق شرقی شهر رفح در جنوب نوار غزه را آغاز کرده است.

این در حالی است که عصر دوشنبه، اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس در تماس تلفنی با شیخ محمد عبدالرحمان، نخست وزیر قطر و عباس کامل، رییس دستگاه اطلاعات مصر، موافقت خود را با طرح آتش بس در غزه اعلام کرد.

پیش از این هم یک عضو ارشد حماس به الجزیره گفته بود که «به واسطه های قطری و مصری اعلام کردیم با طرحشان برای آتش بس در غزه موافق هستیم.»

هزاران فلسطینی در مناطق شرقی رفح از صبح روز دوشنبه پس از تهدید اشغالگران مبنی بر آغاز عملیات نظامی در مناطق مسکونی شروع به رفتن به سمت غرب کرده اند.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقام نظامی لبنانی: حمله احتمالی به رفح جبهه های مقاومت را شعله ورتر خواهد کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقام نظامی لبنانی: حمله احتمالی به رفح جبهه های مقاومت را شعله ورتر خواهد کرد"، کلیک کنید.