نفخ معده نشانه هشداردهنده این سرطان است

نفخ معده نشانه هشداردهنده این سرطان است

آفتاب نیوز :

در برخی از شرایط نفخ دیگر یک علامت مزاحم نیست و می تواند نشانه های نگران کننده ای داشته باشد به طوری که نیاز به توجه فوری پزشکی را ایجاد کند.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در صورتی که علایم زیر را به دنبال نفخ تجربه کردید حتما باید به پزشک مراجعه کنید:

– درد ناحیه لگن: نفخ همراه با درد در ناحیه لگن شاید نشانه ای از ابتلا به سرطان تخمدان باشد. به خصوص اگر با علایم دیگری مثل احساس سیری زودرس در حین غذا خوردن و نیاز ناگهانی و مکرر به اجابت مزاج، همراه باشد.

– کاهش وزن: حدود یک درصد جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا هستند. در این بیماری خودایمنی، بدن به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش نشان داده و سطح روده فرد که باید به طور طبیعی دارای پرز باشد، صاف می شود. رایج ترین علایم سلیاک، اسهال و کاهش وزن است. اما نیمی از افراد مبتلا هم علایمی دارند که در ظاھر، هیچ ربطی به روده ندارد، مثل کم خونی، خارش پوستی، سردرد و مراحل اولیه پوکی استخوان.

– انقباضات شکمی شدید: برخی از افراد، این علامت را با انقباضات شکمی ناشی از عادت ماهیانه یا حتی انگل اشتباه می گیرند، اما اگر این انقباضات در پایین و سمت چپ شکم اتفاق افتند، ممکن است که نشانه ابتلا به بیماری دیورتیکولیت باشند. در این بیماری، کیسه های کوچکی در آستر بخش های پایینی روده بزرگ ایجاد شده و این کیسه ها ملتهب می شوند. اگر انقباضات شدید با تب ھمراه باشند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

– اسهال خونی: اگر نفخ با درد های مکرر شکم ھمراه باشد، می تواند نشانه بیماری های روده ای مثل کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. در حدود 40 درصد بیماران علایمی به غیر علایم گوارشی را هم تجربه می کنند. از جمله این علایم می توان به مشکلات دید (درد چشم و تاری دید)، خارش پوستی و خستگی، اشاره کرد.

– سرطان معده: این سرطان معمولا در اوایل بدون علامت است و یا علایم مبهمی مانند نفخ، سوء هاضمه و یا احساس پری در قسمت فوقانی شکم دارد.

– بیماری کرون: این بیماری یک حالت خود ایمنی است که روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد و ممولا در روده کوچک یا روده بزرگ است. نفخ یکی از شایع ترین علایم کرون است ضمن این که کرون می تواند منجر به تنگی و انسداد روده شود و علاوه بر نفخ، کاهش وزن، تهوع و استفراغ بعد از غذا را ایجاد کند.

– سرطان کولون: یکی از شایع ترین علایم این سرطان، نفخ است. اگر سرطان قسمت های بالاتر روده بزرگ را درگیر کند، نفخ ممکن است تنها علامت اولیه باشد. سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در افراد غیر سیگاری در ایالات متحده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نفخ معده نشانه هشداردهنده این سرطان است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نفخ معده نشانه هشداردهنده این سرطان است"، کلیک کنید.