نگرانی جهانی در مورد اعتیاد به اینترنت

تینار/خراسان رضوی نتایج جدید نشان می دهد که نوجوانان معتاد به اینترنت دچار تغییراتی در مغز می شوند که می تواند منجر به رفتارها و تمایلات اعتیادآور بیشتری شود.

نوجوانانی که با اعتیاد به اینترنت مقابله می کنند با تغییرات قابل توجهی در عملکرد مغز خود مواجه می شوند که می تواند رفتارهای اعتیادآور و چالش های رشدی بیشتری را ایجاد کند.

نتایج تحقیق اخیر که توسط محققان کالج دانشگاهی لندن انجام شده، تاثیرات عمیق استفاده بیش از حد از اینترنت را بر ذهن های جوان، به ویژه افراد بین 10 تا 19 سال، روشن کرده است.

این تحقیق یک دهه طولانی، از سال 2013 تا 2023، یافته های 12 مقاله را بررسی کرد که به طور جمعی 237 نوجوان را که به طور رسمی به اعتیاد به اینترنت مبتلا شده بودند، مورد بررسی قرار داد.

اعتیاد به اینترنت بر عملکرد مغز تاثیر می گذارد

اعتیاد به اینترنت که با تمایل غیرقابل کنترل به مشارکت آنلاین علیرغم پیامدهای نامطلوب مشخص می شود، می تواند بهزیستی روانی افراد را مختل و در زندگی اجتماعی، تحصیلی و حرفه ای آنها اختلال ایجاد کند.

کارشناسان متوجه الگوی افزایش و کاهش فعالیت در شبکه حالت پیش فرض شدند که در هنگام استراحت فعال است. نگران کننده تر، کاهش قابل توجهی در اتصال در شبکه کنترل اجرایی وجود داشت که برای تفکر فعال و تصمیم گیری حیاتی است.

این تغییرات عصبی می تواند به صورت رفتارهای اعتیادآور و کاهش جنبه های مختلف توانایی های شناختی و فیزیکی، ازجمله ظرفیت فکری، هماهنگی، سلامت روانی و رشد کلی ظاهر شود.

نگرانی جهانی در مورد اعتیاد به اینترنت

نگرانی جهانی در مورد اعتیاد به اینترنت

با افزایش دسترسی به تلفن های هوشمند و لپ تاپ ها، اعتیاد به اینترنت یک مسیله رو به رشد در سراسر جهان است. تنها در بریتانیا، افراد هر هفته به طور متوسط بیش از 24 ساعت را آنلاین می گذرانند و بسیاری از آنها به استفاده اجباری خود از اینترنت اذعان دارند.

علاوه بر این، گزارش آفکام نشان می دهد که بیش از 60 درصد از 50 میلیون کاربر اینترنت بریتانیا، عادت های آنلاین خود را به عنوان تاثیر مخربی بر زندگی شخصی شان می دانند که اغلب باعث تاخیر یا نادیده گرفتن مسیولیت ها می شود.

درمان ها ممکن است مناطق خاصی از مغز را هدف قرار دهند یا شامل روان درمانی و خانواده درمانی برای مقابله با علایم اساسی اعتیاد به اینترنت باشد.

علاوه بر این، آموزش والدین در مورد نشانه های وابستگی دیجیتال می تواند به عنوان اقدام پیشگیرانه حیاتی عمل و به آن ها کمک کند زمان استفاده از صفحه نمایش و رفتارهای تکانشی فرزندانشان را به طور موثرتری مدیریت کنند.

این تحقیق نه تنها تغییرات اساسی مغز ناشی از اعتیاد به اینترنت را روشن می کند، بلکه بر ضرورت اقدامات پیشگیرانه برای کاهش تاثیر آن بر سلامت و رشد نوجوانان تاکید می کند.

اعتیاد به اینترنت در نوجوانان فراتر از تغییرات عملکرد مغز است و می تواند به شدت بر سلامت روان تاثیر بگذارد و منجر به افزایش اضطراب، افسردگی و انزوای اجتماعی شود.

نوجوانان ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از صفحه نمایش که در عادات مطالعه و تمرکز اختلال ایجاد می کند، عملکرد تحصیلی ضعیفی داشته باشند. این اعتیاد اغلب الگوهای خواب را مختل می کند و باعث خستگی و مشکل در تمرکز در طول روز می شود.

سلامت جسمانی نیز با افزایش خطرات چاقی و شرایط مرتبط به دلیل رفتار بی تحرک می تواند آسیب ببیند. علاوه بر این، استفاده بیش از حد از اینترنت می تواند مانع رشد مهارت های اجتماعی ضروری شود و درگیر شدن در تعاملات چهره به چهره را برای نوجوانان دشوارتر می کند.

آزار و اذیت سایبری و قرار گرفتن در معرض محتوای نامناسب نیز نگرانی های مهمی هستند که به طور بالقوه منجر به ناراحتی عاطفی و درک نادرست واقعیت می شوند.

به طور کلی، اعتیاد به اینترنت می تواند مجموعه ای از اثرات منفی ایجاد کند که بر رشد و رفاه کامل نوجوان تاثیر می گذارد و نیاز به اقدامات پیشگیرانه برای اطمینان از استفاده متعادل و سالم از اینترنت دارد.

این تحقیق در مجله PLOS Mental Health منتشر شده است.

منابع

sciencedaily.com

earth.com

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نگرانی جهانی در مورد اعتیاد به اینترنت" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نگرانی جهانی در مورد اعتیاد به اینترنت"، کلیک کنید.