نگرانی ناتو از سقوط دومینویی شهرهای اوکراین

به گزارش تینار، در پی عقب نشینی ارتش اوکراین از شهر مرزی آودیوکا در شرق اوکراین، نشریه آلمانی گزارشی تحلیلی، این رخ داد را «شکستی نمادین» برای «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور این کشور تلقی کرد.

«جولیان روپک» در روزنامه بیلد نوشته نظامیان اوکراینی در طی چند روز اخیر، در حال خارج شدن از آودیوکا بوده اند که از سه طرف محاصره شده بود. ژنرال «اولکساندر سیرسکی» فرمانده ارتش اوکراین شنبه گذشته تایید کرد که «ما برای حفظ جان سربازانمان در حال ترک این شهر به سمت مواضع مطلوب تر هستیم.»

این به نوعی شکستی نمادین محسوب می شود، چراکه زلنسکی در 29 دسامبر از این شهر بازدید کرده و در ورودی آن با چهره ای که نشان دهنده اعتماد به نفس او بود، یک عکس خودنگاره در ورودی آن گرفت.

به گزارش تینار، این در حالی است که ارتش روسیه از اکتبر گذشته، با تمام توان خود در تلاش بوده است که این شهر را تصرف کند که شهر بزرگ دونتسک محسوب می شود.

بیلد مدعی شده در این عملیات بیش از سه هزار سرباز روس کشته شدند و بیش از 400 خودرو زرهی نیز مفقود شد، اما در نهایت، ارتش روسیه از نظر کمی و حجم آتش پیشی گرفت.

روپک نوشته دلیل شکست اوکراین در آودیوکا ارتش اوکراین نیست بلکه بیش از هر جای دیگری، مربوط به «مونیخ» است، جایی که سیاستمداران بلندپایه از کشورهای متعدد غربی، از جمله آمریکا و آلمان در این شهر برای شرکت در نشست امنیتی مونیخ گرد هم آمده بودند که روز یکشنبه پایان یافت.

نگرانی ناتو از سقوط دومینویی شهرهای اوکراین
(دومین نفر از چپ) «اولکساندر سیرسکی» فرمانده کل ارتش اوکراین و «رستم اومروف» وزیر دفاع اوکراین در بازدید از خط مقدم جبهه های شرق در نزدیکی آودیوکا و کوپیانسک

نگارنده معتقد است «دلیل آن که اوکراین در این برهه، به سختی می تواند از خود در قبال حملات روسیه دفاع کند و در عوض، مجبور به عقب نشینی از جبه های متعددی شده است، عرضه تسلیحاتی توسط شرکا و متحدان غربی آن است که یا تعدادش بسیار کم است، یا وقفه دارد و یا گاهی تماما متوقف می شود، به ویژه مهمات توپخانه ای».

در ادامه این مطلب آمده است: «اولاف شولتس» صدراعظم آلمان وعده حمایت های بیشتری داد اما تاکید کرد که این حمایت ها به جای تمرکز بر راهکارهای کوتاه مدتی که اوکراین تاکنون از آن ها استفاده کرده و یا کمکی به آن نکرده است، معطوف بر راهکارهای بلندمدت خواهد بود. اگرچه، شولتس همچنان اشاره ای به عرضه تسلیحات جدید مانند موشک های کروز «تاروس»، خودروهای نفربر زرهی «فاکس» یا حتی هواپیماهای جنگنده به اوکراین نمی کند.

در آمریکا نیز جمهوری خواهان همچنان مانع کمک های بیشتر به اوکراین هستند. «دونالد ترامپ» کاندیدای احتمالی حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا نیز تصمیم دارد در صورت پیروزی در انتخابات، به قیمت جان اوکراینی ها، در سال جاری، سیاست «اول آمریکا» را به کار ببندد. از سوی دیگر، «جو بایدن» رییس جمهور فعلی آمریکا از همین حالا هم رقیب بازنده به نظر می رسد. بایدن حتی اگر بخواهد کمک های بیشتری به اوکراین کند، قدرت اعمال سیاست خود به سنا و مجلس نمایندگان کنگره را ندارد.

این مطلب می افزاید: «به گفته بسیاری از کارشناسان، رییس جمهور اوکراین که جمعه در مونیخ سخنرانی کرد نیز تا حدی مسیول این مصیبت است چراکه برخلاف درخواست های فرمانده پیشین ارتش اوکراین در 2 ماه گذشته، زلنسکی دستور بسیج 500 هزار زن و مرد اوکراینی را نداد».

نگرانی ناتو از سقوط دومینویی شهرهای اوکراین
برافراشته شدن پرچم روسیه در شهر آودیوکا در پی عقب نشینی ارتش اوکراین

افراد مطلع می گویند، درگیری ها میان «والری زالوژنی» فرمانده پیشین ارتش اوکراین و زلنسکی بر سر آودیوکا شدت یافته بود. زالوژنی می خواست از محاصره و خروج دقیقه نودی با تلفات سنگین، همان اتفاقی که در مه 2023 در باخموت افتاد، خودداری کند اگرچه زلنسکی بر دفاع از آودیوکا تا لحظه آخر تاکید داشت.

رسانه های اوکراینی در این باره گزارش دادند که او به جای خروج در اواسط نوامبر طبق خواسته زالوژنی، در پایان دسامبر به این شهر سفر کرده و درباره وضعیت دفاعی و نیازهای اولیه با فرمانده ارتش گفت وگو کرد. زلنسکی در عوض، وعده داده بود که نیروهای دفاعی را بازگردانده و آن ها را تقویت کند.

اما 6 هفته گذشت و از تجدید قوا خبری نبود. رزمندگان گردان سوم ارتش اوکراین که این هفته از راه رسید، تنها قادر بود امنیت خروج ارتش اوکراین از آودیوکا را تامین کند.

نگارنده در بخش پایانی این مطلب مطرح کرد: «هنوز این نگرانی وجود دارد که آودیوکا تنها یک نقطه اوج موقت در طیفی گسترده ای از تصرفات روسیه و شکست های اوکراین باشد؛ روسیه هدف تحت کنترل درآوردن مناطق هرچه بیشتری از اوکراین را دنبال می کند».

روپک نوشت: درخواست ها برای حل وفصل دیپلماتیک این مناقشه و حتی «مینسک 3» که اخیرا نیز «کریستوف هوسگن» مدیر کنفرانس امنیتی مونیخ درباره آن گفت وگو کرد، در بهترین حالت، ساده لوحانه است.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نگرانی ناتو از سقوط دومینویی شهرهای اوکراین" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نگرانی ناتو از سقوط دومینویی شهرهای اوکراین"، کلیک کنید.