واکنش بورل به حمله اسراییل علیه کنسولگری ایران

واکنش بورل به حمله اسراییل علیه کنسولگری ایران

به گزارش تینار، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امور امنیتی به صورت تلفنی با یکدیگر رایزنی و گفت وگو کردند.

حسین امیرعبداللهیان در این گفتگوی تلفنی ضمن اشاره به حمله تروریستی رژیم صهیونیستی به بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق که منجر به شهادت هفت نفر از مستشاران نظامی کشورمان و تعدادی غیرنظامی و همچنین مجروح شدن برخی از شهروندان سوری شد، اظهار کرد: مقامات اروپایی همواره جمهوری اسلامی ایران را به خویشتن داری دعوت می کنند، این درحالیست که رژیم اسراییل با نقض قوانین و مقررات بین المللی، یک مکان دیپلماتیک که براساس کنوانسیون حقوق دیپلماتیک و کنسولی از مصونیت کامل برخوردار است را مورد حمله قرار داده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: باید توجه داشت که علاوه بر شهادت هفت تن از اتباع ایرانی دارای ماموریت دیپلماتیک و مستشاری نظامی برای مبارزه با تروریسم و شش شهروند سوریه از جمله یک مادر و فرزند، صلح و امنیت منطقه ای و همزمان، امنیت دیپلمات ها و اماکن دیپلماتیک در این اقدام تروریستی از سوی رژیم اسراییل کاملا نقض شده است.

رییس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان ساخت: متاسفانه نسل کشی و جنایت جنگی رژیم اسراییل با تداوم حمایت آمریکا در غزه همچنان ادامه دارد و طبعا در صورت عدم اراده جدی آمریکا برای کنترل و توقف حمایت از جنایات جنگی رژیم اسراییل، آمریکا مسیول مستقیم توسعه دامنه تنش در منطقه خواهد بود.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: انتظار این است که اتحادیه اروپا در یک اقدام واقع بینانه و فوری، این جنایات را قویا محکوم کند.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: تصور کنید اگر چنین اتفاقی در محیط جنگی اوکراین علیه ساختمان یک سفارت غربی رخ می داد، واکنش اتحادیه اروپا چه بود؟

جوزب بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی نیز در این گفتگوی تلفنی، با اشاره به محکومیت حمله به سفارت جمهوری اسلامی ایران از سوی گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد، خاطر نشان کرد: ما هم بر این عقیده هستیم که اقدام اخیر اسراییل در تضاد با تنش زدایی در منطقه است.

بورل در ادامه، با اشاره به این که نگرانی های جدی جمهوری اسلامی ایران را با سایر اعضای اتحادیه اروپا در میان خواهد گذاشت، خواستار تداوم خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران شد.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی درخصوص تحولات غزه اظهار داشت: متاسفانه تلاش های ما برای توقف جنگ در غزه تاکنون موفق نبوده، اما به تلاش های خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش بورل به حمله اسراییل علیه کنسولگری ایران" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش بورل به حمله اسراییل علیه کنسولگری ایران"، کلیک کنید.