واکنش پلیس به اتاق‌های فرار

مدتی است که آوازه بازی “اتاق‌های فرار” در میان طرفداران ماجراجویی و سرگرمی‌ پیچیده‌ است. اتاق فرار در واقع برخلاف همه بازی‌های کامپیوتری که با الهام از دنیای واقعی طراحی شده‌اند از بازی‌های کامپیوتری الهام گرفته شده است.

اولین طراحان این بازی، متفکران حوزه آموزش کشورهای آسیای شرقی بودند. آن‌ها بر این باورند که ترکیب فعالیت بدنی و فکری می‌تواند رشد و پویایی افراد برای استفاده از خلاقیت و همیاری را بالا ببرد. پس از مدتی اتاق فرار در آمریکا و اروپا نیز همه‌گیر شد و در حال حاضر در ایران نیز توسط تیم‌های مختلف اجرا می‌شود.

فراگیر شدن اتاق فرار در ایران از سال ۱۳۹۵

سردار علی نوروزی؛ رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا در همین رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تینار اظهار کرد: اتاق فرار یک موضوع تازه در کشور است که از سال ۱۳۹۵ شاهد فعال شدن آنها در کشور هستیم؛ در ابتدا این اتاق‌ها متولی نداشتند و الگو گرفته از نمونه‌های خارجی بودند.

وی افزود: در سال ۱۳۹۸ وزارت ورزش به این موضوع ورود و اعلام کرد اتاق فرار نوعی ورزش است و به همین دلیل خود را متولی اتاق‌های فرار در کشور اعلام کرد.

واکنش پلیس به اتاق‌های فرار

۱۰۵ اتاق فرار در کشور مجوز دارند

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا تصریح کرد: در حال حاضر ۲۷۸ اتاق فرار در کشور شناسایی شده است که از این تعداد فقط ۱۰۵ اتاق فرار مجوز دارند.

سردار نوروزی یادآور شد: از تعداد ۱۰۵ اتاق فرار مجوزدار در ایران، ۶۸ اتاق فرار مجوزشان را از وزارت ورزش و جوانان، ۳۶ اتاق فرار مجوزشان را از اتحادیه‌های مختلف مثل اتحادیه نظارت بر اسباب‌بازی فروشی‌ها و یک اتاق فرار هم مجوزش را از وزارت میراث فرهنگی گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین اتاق‌های فرار به ترتیب در استان تهران، اصفهان، البرز، مازندران، خراسان رضوی، کرمانشاه، گیلان و خوزستان فعال هستند.

علت پلمب ۱۷۳ اتاق فرار در سال ۱۴۰۲

رئیس پلیس نظارت بر اماکن عمومی فراجا با بیان اینکه طبق بررسی‌ها مشخص شد که ۱۰۷ اتاق فرار در کشور مجوز ندارند، گفت: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۱۷۳ اتاق فرار غیرمجاز را به دلیل عدم نداشتن مجوزهای قانونی پلمب کرده‌ایم.

سردار نوروزی به نظر پلیس درباره نحوه فعالیت اتاق‌ها فرار اشاره و خاطرنشان کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در اتاق فرارهایی که در کشور ما ایجاد شده است متاسفانه بیشتر از محتواهای ترسناک استفاده می‌کنند در صورتی که متولیان این امر می‌توانند از محتواهای کمدی، فکری و … استفاده کنند که به نوعی تفریح سالم و حتی آموزنده هم باشد.

وی یادآور شد: در اتاق‌های فرار باید به فکر تولید محتوا باشیم و نظارت کنیم تا بتوانیم این تفریح را به یک فرصت قاعده‌مند برای تفریح و سرگرمی تبدیل کنیم و لازم است که متولیان فرهنگی به این موضوع ورود کنند.

هذیان‌گویی، بی‌خوابی و استرس آسیب استفاده از برخی اتاق‌های فرار

رئیس پلیس اماکن فراجا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا تاکنون گزارشی از فوت به دلیل ترس در اتاق‌های فرار به پلیس گزارش شده است یا خیر گفت: ما اخبار و اطلاعاتی مبنی بر اینکه بچه‌هایی که از نظر روحی و روانی از این اتاق‌های فرار استفاده کردند، اذیت شده‌اند و دچار استرس، بی‌خوابی و هذیان‌گویی در خواب؛ دریافت کرده‌ایم اما گزارشی از سکته یا فوت به دلیل ترس اتاق‌های فرار تاکنون دریافت نکرده‌ایم.

سردار نوروزی خاطرنشان کرد: اغلب مالکان اتاق فرار ترجیح می‌دهند که این اتاق‌ها در ساختمان‌های کلنگی و مخروبه فعالیت کنند که همین ناپایداری سازه‌ها و اماکن می‌تواند خطرآفرین باشد.

وی در پایان گفت: البته تمامی اتاق‌های فرار ملزم به نصب دوربین‌های مداربسته هستند تا پلیس نظارت‌های لازم را بر نحوه فعالیت آنها داشته باشد.

۲۳۳۲۳۳

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش پلیس به اتاق‌های فرار" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش پلیس به اتاق‌های فرار"، کلیک کنید.