وزیر آموزش و پرورش: رفت و آمد پدر و مادرها به مدرسه باید افزایش یابد

وزیر آموزش و پرورش: رفت و آمد پدر و مادرها به مدرسه باید افزایش یابد

تینار/خوزستان وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید با هم و سریع آموزش و پرورش را بالا ببریم و این موضوع، با اتحاد و انسجام از درون و تعیین دستور کار ممکن است، گفت: در این راستا، اولین شریک ما، خانواده ها هستند بنابراین رفت و آمد پدر و مادرها به مدرسه باید افزایش یابد.

رضامراد صحرایی  در نشست با معاونان و مدیران مناطق چهل گانه آموزش و پرورش خوزستان که امروز (21 بهمن ماه) در اداره کل آموزش و پرورش خوزستان برگزار شد، با تبریک دهه فجر، اظهار کرد: این سفر، تنها یک سفر کاری برای برگزاری جلسات نیست بلکه با هدف بازدید از اردوهای راهیان نور و پیشرفت انجام شده است و روز گذشته، به صورت پیوسته جلسات و بازدیدهای متعدد داشتیم.

آموزش و پرورش باید روی میز کار همه مسیولان قرار بگیرد

به گزارش تینار، وی با اشاره به اهمیت نقش معلمان، افزود: ما همواره باید مرور کنیم که چه نقشی در منطقه، شهر، استان و آینده کشور و انقلاب خود ایفا می کنیم. راهبرد کلان آموزش و پرورش که دایما باید آن را یادآوری کرد در دو عبارت خلاصه می شود؛ اول اینکه آموزش و پرورش باید در صدر تحول و گفتمان سازی قرار گیرد. هیچ تحولی رخ نمی دهد مگر اینکه بذر آن در آموزش و پرورش کاشته شود.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به شعار مدرسه قوی ایران قوی، گفت: اقتصاد، فرهنگ، جامعه و سیاست قوی نمی شود مگر در مدرسه، با مدرسه و از مدرسه باشد. امروز در حال جراحی های سختی در کشور هستیم و هیچ کدام نمی تواند موفق شود مگر اینکه در مدرسه شکل بگیرد بنابراین واقعا ایران قوی از مسیر مدرسه قوی عبور می کند.  

وی با بیان اینکه بزرگترین چالش ما در کسری بودجه، کسری ناشی از یارانه های پنهان و آشکار است، افزود: مدرسه و آموزش و پرورش باید روی میز کار همه مسیولان کشور قرار بگیرد. راز اجرایی نشدن سند تحول بنیادین، کمبود منابع بودجه نیست اگر چه این موضوع مهم است؛ اما راز دست نیافتن به اهداف سند، یکی نشدن ما از درون و برون است. نقش وزارتخانه های دیگر در آموزش و پرورش کم نیست اما به صورت جدا کار می کنند در حالی که در سند تحول بنیادین هدف این است که همگی با هم کار کنند.

صحرایی عنوان کرد: بزرگترین آتش سوزی ها در بدو وقوع می توانند با یک فنجان آب خاموش شوند اما اگر آتش سوزی بزرگ شود دیگر به راحتی خاموش شدنی نیست. این مساله، مدیریت کنشگر فعال را نشان می دهد که پیش از وقوع اتفاق و در بدو وقوع آن باید تدبیر و اندیشه کرد. مدیریت فعال کنشگر نمی گذارد اتفاقی بیفتد و یا پیش از وقوع، آن را پیش بینی می کند.

وی ادامه داد: اگر آموزش و پرورش را به یک درخت تشبیه کنیم، ریشه آن کودکستان ها و دوره ابتدایی، تنه آن دوره متوسطه اول و میوه آن متوسطه دوم و دانشگاه است. هر چه توجه به بخش پایینی بیشتر باشد، بخش بالایی نیز نتیجه بهتری می دهد. پول را برای آسیب های اجتماعی و اشتغال بیکاران، هزینه می کنیم در حالی که این آسیب می توانست از دوره مدرسه رخ ندهد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به دومین راهبرد کلان آموزش و پرورش، گفت: اصل دوم، اصل و قانون توان است؛ اگر دستگاه های اجرایی بهترین کارکرد را داشته باشند اما دور از هم کار کنند، مادامی که دور از هم کار می کنند رویکردشان نقطه ای است اما اگر با هم و شبکه ای کار کنند به توان می رسند؛ دستگاه ها و سازمان های موفق به این شکل عمل می کنند.

رفت و آمد پدر و مادرها به مدرسه باید افزایش یابد

وی عنوان کرد: راز بهره وری بخش خصوصی و بهره وری مدارس غیر دولتی به دلیل به هم پیوسته بودن اجزای آن است. اگر با هم کار کنیم به توان هم می رسیم. قانون پارکینسون این است که کارها به اندازه ای که وقت دارند، کش پیدا می کنند. یکی از تفاوت های بخش خصوصی و دولتی در این است؛ بخش خصوصی چون خود باید درآمدزایی کند، زمان را کم می کند.

صحرایی ادامه داد: باید با هم و سریع آموزش و پرورش را بالا ببریم و این موضوع، با اتحاد و انسجام از درون و تعیین دستور کار ممکن است. در این راستا، اولین شریک ما، خانواده ها هستند بنابراین رفت و آمد پدر و مادرها به مدرسه باید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از کشورهای پیشرفته، استفاده از موبایل در کلاس درس ممنوع است زیرا اختلالگر یادگیری است، افزود: باید با هم و با اتحاد، دقیق و سریع آموزش و پرورش را روی سطح قرار دهیم. ماهیت کار آموزش و پرورش کاری جمعی و با مشارکت ذی نفعان است. خیلی ها به ما بد و بیراه گفتند اما این یک واقعیت است که کیفیت آموزش ما خوب نیست و پنهان کردن واقعیت، کمکی به حل مساله نمی کند.

ادامه دارد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزیر آموزش و پرورش: رفت و آمد پدر و مادرها به مدرسه باید افزایش یابد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزیر آموزش و پرورش: رفت و آمد پدر و مادرها به مدرسه باید افزایش یابد"، کلیک کنید.