وزیر دفاع: منطقه قفقاز نباید به زمین رقابت دیگران تبدیل شود

وزیر دفاع: منطقه قفقاز نباید به زمین رقابت دیگران تبدیل شود

وزیر دفاع در دیدار با همتای ارمنستانی خود گفت: جستجوی امنیت در خارج از منطقه نتیجه معکوس دارد و منطقه را به محل منازعه قدرت ها تبدیل و امنیت و ثبات در منطقه را دچار چالش های بیشتر می کند،

به گزارش گروه سیاست و جامعه خبرگزاری  و فناوری تینار، وزیر دفاع ارمنستان با حضور در ستاد وزارت دفاع در تهران با امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

آشتیانی در این دیدار با بیان اینکه موضوع تقویت روابط با کلیه همسایگان، جزء اصول سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی ایران است، گفت: کشور ارمنستان از اهمیت ویژه ای در روابط همسایگی برخوردار است و روابط دو کشور در حوزه های مختلف از بدو استقلال ارمنستان، همواره روند رو به رشدی داشته است.

وزیر دفاع حمایت از صلح جامع و پایدار در منطقه را از مواضع جمهوری اسلامی دانست و افزود: موضع قاطع جمهوری اسلامی ایران حمایت از تمامیت ارضی کشورهای منطقه و حق حاکمیت آنها بر تمام قلمرو خود و عدم تغییر مرزهای شناخته شده بین المللی است و در خصوص منطقه قفقاز نیز بر این سیاست پایبند هستیم و از مذاکره مستقیم، صلح پایدار و ارتباط مستقیم دو همسایه آذربایجان و ارمنستان پشتیبانی کرده و این امر را زمینه ساز پیشرفت و توسعه منطقه قفقاز می دانیم.

وی ادامه داد: در مورد امنیت منطقه، معتقدیم معماری امنیت منطقه باید در خود منطقه طراحی شود و لذا هر رویکردی که توسط کشورهای منطقه برخلاف این سیاست اتخاذ شود، به هیچ عنوان مورد پذیرش نیست.

وزیر دفاع با تاکید بر امنیت درون منطقه ای و سازوکارهای منطقه ای امنیت تصریح کرد: جستجوی امنیت در خارج از منطقه نتیجه معکوس دارد و منطقه را به محل منازعه قدرت ها تبدیل و امنیت و ثبات در منطقه را دچار چالش های بیشتر می کند و لذا نباید اجازه دهیم منطقه قفقاز به زمین رقابت دیگران تبدیل شود زیرا در این صورت ثبات و امنیت تک تک کشورها به مخاطره می افتد.

«سورن پاپیکیان» وزیر دفاع ارمنستان نیز در این دیدار با بیان اینکه دوستی ایران و ارمنستان تاریخی و چند هزارساله است، اظهار داشت: برای ما بسیار مهم است که هر دو کشور در قبال ثبات در منطقه دیدگاه مشابه دارند و باید با نگاه به تحولات و امنیت منطقه ای برای نزدیکی بیشتر روابط دوجانبه تلاش کنیم و در این مسیر با نظر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت صلح و گسترش روابط دوستانه دو کشور آذربایجان و ارمنستان هم نظر هستیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزیر دفاع: منطقه قفقاز نباید به زمین رقابت دیگران تبدیل شود" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزیر دفاع: منطقه قفقاز نباید به زمین رقابت دیگران تبدیل شود"، کلیک کنید.