پوتین: روابط با چین فرصت طلبانه و علیه کسی نیست/شی: در آزمون های بین المللی ایستادگی کرده ایم

به گزارش تینار، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه و «شی جین پینگ» رییس جمهور چین امروز پنج شنبه در پکن با یکدیگر دیدار و رایزنی کردند.

در این دیدار پوتین تاکید کرد: روابط میان روسیه و چین نباید فرصت طلبانه باشد و کسی را هدف بگیرد. امروزه همکاری های ما در امور جهانی یک از عوامل اصلی ثبات در سطح بین الملل است.

به گزارش تینار، «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه بامداد امروز وارد پکن شد و مورد استقبال رسمی قرار گرفت و سپس راهی ملاقات خصوصی با رییس جمهور چین شد. این رهبران خارج از ساختمان «تالار بزرگ خلق» در میدان تیان آن من دست دادند و به اجرای سرود ملی دو کشور توسط یک ارکستر نظامی گوش دادند و سپس عکس گرفته و عازم جلسه ای میان دو هیات شدند.

پوتین و شی، بیانیه مشترک در مورد تعمیق مشارکت همه جانبه و همکاری راهبردی را تایید کردند. پوتین و شی جین پینگ پس از گفت وگوهایشان، بیانیه مشترکی را در مورد تعمیق روابط مشارکت همه جانبه و همکاری استراتژیک به امضا رساندند. رایزنی های دوجانبه سران روسیه و چین، بعد از حدود دو ساعت و نیم به جمع بندی رسید.

پوتین: روابط با چین فرصت طلبانه و علیه کسی نیست/شی: در آزمون های بین المللی ایستادگی کرده ایم
پوتین: روابط با چین فرصت طلبانه و علیه کسی نیست/شی: در آزمون های بین المللی ایستادگی کرده ایم
پوتین و شی

در اوایل این هفته، «یوری اوشاکوف» دستیار کرملین به خبرنگاران گفت این یک سند مفصل است؛ بیش از 30 صفحه، که «ماهیت ویژه روابط دوجانبه ما را برجسته می کند، راه های بیشتری برای توسعه طیف وسیعی از روابط دوجانبه را ترسیم می کند. و نقش رهبری روسیه و چین را در شکل دادن به یک نظم جهانی عادلانه و دموکراتیک برجسته می کند.»

به روزرسانی: 9:26

رییس جمهور چین به رهبر روسیه گفت آماده است به ایجاد روابط دوجانبه در مسیر درست توسعه و همچنین توسعه برنامه های جدید برای همکاری در همه زمینه ها ادامه دهد.

شی جین پینگ گفت: «آقای رییس جمهور، این اولین سفر خارجی شما از زمان آغاز دوره جدید ریاست جمهوری است که گواه قانع کننده ای از توجه شما و دولت روسیه به روابط چین و روسیه است و ما از آن بسیار قدردانی می کنیم. آقای رییس جمهور، من آماده همکاری با شما هستم تا روابط دوجانبه خود را در مسیر درست توسعه نگه داریم و برنامه های جدیدی برای همکاری در همه زمینه ها تدوین کنیم.»

پوتین گفت، حدود 90 درصد از تمام پرداخت ها میان روسیه و چین به روبل و یوآن انجام می شود و تصمیم مشترک برای انجام تسویه حساب با ارزهای ملی به موقع بود و باعث گسترش تجارت شد. او افزود: «ما فقط در یک قالب محدود در مورد زمینه هایی که در آن روابط خود را بیشتر توسعه خواهیم داد صحبت کرده ایم و همه اینها به نفع هر دو اقتصاد روسیه و چین است. مطمین هستم که تمام فعالیت های برنامه ریزی شده انجام خواهد شد.»

رییس جمهور چین خطاب به شی گفت: «طی پنج سال گذشته، علی رغم پیامدهای همه گیری کرونا و علی رغم برخی اقدامات با هدف مهار توسعه ما، اقدامات کشورهای ثالث، تجارت بین روسیه و چین در حال افزایش بوده و با سرعت خوبی افزایش یافته است. سبد قابل توجهی از 80 پروژه سرمایه گذاری مشترک بزرگ در زمینه های مختلف تشکیل شده است.»

به گزارش تینار به نقل از اسپوتنیک، وی ضمن تاکید بر همکاری های عملی میان دو کشور گفت: روسیه و چین به تداوم هماهنگی در روند تکامل اوراسیا متعهد هستند. مسکو و پکن در عمل، حجم زیادی از همکاری های عملی را محقق کرده اند.

پوتین ضمن اشاره به افزایش حجم تجارت میان دوکشور در سال 2023 به میزان یک چهارم تاکید کرد: بر اساس نتایج سال گذشته (میلادی) روسیه به جایگاه چهارم شرکای تجاری چین رسیده است.

علاوه بر این رییس جمهور روسیه طی این دیدار زمینه های انرژی، صنعت و کشاورزی را از اولویت های روابط میان مسکو و پکن توصیف کرد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پوتین: روابط با چین فرصت طلبانه و علیه کسی نیست/شی: در آزمون های بین المللی ایستادگی کرده ایم" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پوتین: روابط با چین فرصت طلبانه و علیه کسی نیست/شی: در آزمون های بین المللی ایستادگی کرده ایم"، کلیک کنید.