پورسید: ما مدافع استقلال کانون های وکلا هستیم

پورسید: ما مدافع استقلال کانون های وکلا هستیم

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: کانون ها باید ارتقای بیشتری در راستای مبارزه با مفاسد داشته باشند و  ما نیز صد درصد مدافع استقلال آنها هستیم.

به گزارش تینار، بهزاد پورسید در مراسم هفتاد و یکمین سالروز استقلال نهاد وکالت که عصر امروز در سالن همایش های وزارت کشور برگزار شد، گفت: در موضوع استقلال مرکز وکلا باید بگوییم رابطه جدی بین استقلال قضایی و استقلال وکلا وجود دارد. پیش بینی هایی نیز در قانون اساسی برای تضمین استقلال قوه قضاییه صورت گرفته است و اصول متعددی در این زمینه وجود دارد که از آن جمله می توان به صلاحیت های محاکم اشاره کرد که یگانه مرجع تظلم خواهی از سوی مردم است.

وی ادامه داد: قاضی تنها باید قانون را مد نظر قرار دهد چرا که قاضی تحت هیچ فشار ،توصیه و دستور سیاسی نیست و حق ندارد عدالت را زیر پا بگذارد.

پور سید گفت: اگر دنبال تحقق عدالت در محاکم هستیم ، مهمترین نقش ها را وکلا ایفا می کنند. وکیل دادگستری هم در مقام شکل دعوا و هم در مقام شناخت بهتر موضوع و معرفی قانون حاکم بر موضوع، وظیفه خود را نسبت به قاضی و موکلین خود ایفا کند.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به  قدمت وکالت  گفت: از زمانی که دستورالعمل  وکلای عدلیه تدوین شد تا تصویب لایحه استقلال وکلا پنجاه سال طول کشید تا کانون های وکلا دادگستری بتوانند به رسمیت شناخته شوند. از این منظر کانون های وکلا یکی از قدیمی ترین نهادهای مدنی است و از این منظر یک نظام حرفه ای است.

پورسید گفت: یکی از دلایل اینکه این نهاد مواجه با چالش های جدی در فراز و فرود تاریخ است ناشی از عدم بلوغ این نهاد است و کانون وکلا اگر می خواهد به عدالت کمک بیشتری کند باید قدرتمند تر باشد.

وی به مفهوم استقلال اشاره کرد و گفت: اگر مراد از استقلال این است که هر کسی بدون ضابطه و نظارت بتواند پروانه وکالت بگیرد و فعالیت حرفه ای داشته باشد موافقتی با آن وجود ندارد و من نیز مطمین هستم که خود شماها نیز با آن موافق نیستید.

پورسید افزود: یکی از چالش های جدی ما در محاکم دادگستری کم اطلاعی برخی از قضات بوده که موجبات اطاله دادرسی  می شود که شاید به دلیل دانش پایین وکلای کم تجربه باشد لذا اگر کانون وکلا طبق قانون استقلال به وظایف خود عمل کند و به دنبال ارتقای علمی وکلا باشد و نقش جدی اش را  که باید  در رابطه با قوه قضاییه و مردم باشد ایفا کند، می تواند موفق باشد.

معاون حقوقی قوه قضاییه افزود: باید کمی تیوری ها عوض شود. از این رو نیازمند این هستیم تیوری های جدید را مد نظر قرار دهیم.  مثلا آیا وکیل به هر طریقی می تواند از موکلش دفاع کند ؟ ولو اینکه موجبات تحقق عدم عدالت را ایجاد کند. ایا وکیل حق دارد موجبات اطاله دادرسی را فراهم کند؟به نظر می رسد یکی از نگرانی ها در قوه قضاییه در حول  وکالت همین موضوع است. همانگونه که کارشناسان رسمی دادگستری می توانند موجبات اطاله دادرسی را فراهم کنند در مورد وکلا هم صدق می کند.

پورسید گفت: اعتقاد دارم که کانون ها باید ارتقای بیشتری در راستای مبارزه با مفاسد داشته باشند و  ما نیز صد درصد مدافع استقلال آنها هستیم.

وی گفت: ما نیز باید قاضی ناصالح را در قوه قضاییه از خود برانیم. هم کانونهای وکلا و هم قوه قضاییه با این پیش فرض می توانند  دوستان خوب هم بوده و هر دو مدافعان عدالت باشند. قطعا در این حوزه کانون های وکلا تقویت خواهند شد و قدرت کافی پیدا خواهند کرد.

وی با بیان اینکه من خود به لحاظ کارشناسی مخالف قانون تسهیل بوده ام ، گفت: نمایندگان باید بدانند در کجا مرتکب خطا شده اند. اگر دنبال تسهیل پروانه وکالت هستیم نمی توانیم کیفیت پروانه را نادیده بگیریم. با ارتقای اموزش و مبارزه با مفاسد باید اشتباهات را از بین ببریم؛ چرا که شغل وکالت باید در جایگاه واقعی خود قرار بگیرد.

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: همه باید پایبند به وظایف حرفه ای باشیم. کانون وکلا و قوه قضاییه در کنار هم می توانند موفق عمل کنند. قوه قضاییه ضعیف نمی تواند حامی شما باشد، همانطور که کانون وکلای ضعیف نمی تواند حامی عدالت باشد لذا نیازمند تعامل و همزبانی هستیم و  دست در دست هم دهیم و آنچه که به صلاح عدالت است را اجرایی کنیم.

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پورسید: ما مدافع استقلال کانون های وکلا هستیم" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پورسید: ما مدافع استقلال کانون های وکلا هستیم"، کلیک کنید.