پیشروی برق آسای روسیه در جبهه شمال اوکراین با یک پنجره کوچک

بر اساس مصاحبه های صورت گرفته در میدان نبرد اوکراین از سربازان، مشخص شده که ارتش این کشور بیش از هر زمان دیگری از هفته های نخست جنگ آسیب پذیرتر شده و روسیه نیز تلاش می کند تا از از این پنجره فرصت به نفع خود استفاده کند و بیش از پیش به موضع اوکراین در سراسر مرز شمالی و حومه شهر خارکیف حمله می کند.

به گزارش تینار، رسانه آمریکایی معتقد است تاخیر چند ماهه ارسال کمک های نظامی آمریکا به اوکراین، افزایش تلفات و کمبود جدی مهمات باعث شده تا اوکراینی ها خسته و دلزده از جنگ باشند.

«اولکساندر ولوشین» فرمانده 57 ساله و کهنه کار گردان تانک اوکراین در این باره گفت: «اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم، باید بگویم من می ترسم. چون اگر گلوله ای در کار نباشد، اگر من سرباز نداشته باشم، اگر تجهیزاتی در کار نباشد، مردان من نمی توانند بجنگند.»

پیشروی روس ها در منطقه روستایی «اوچرتین» درست در 9 مایلی شمال غرب آودیوکا در اواخر آوریل سال جاری میلادی مشخص می کند که چطور حتی یک شکاف کوچک در خطوط مقدم می تواند تاثیری شگرفت داشته باشد.

یک پنجره کوچک و پیشروی برق آسای روسیه در جبهه شمال اوکراین
نظامی زخمی اوکراین در خط مقدم دونباس

روس ها در خیابان های اوچرتین

پس از سقوط «آودیوکا» به دست نیروهای روسیه در فوریه سال جاری میلادی، شهر کوچک «اوچرتین» به عنوان نقطه قوت نظامی اوکراین در امتداد یک بزرگراه عمل کرد. اکثر 3000 سکنه این شهر فرار کردند. آپارتمان های خالی از سکنه و سایر زیرساخت های شهری به مواضع خوب دفاعی بدل شد و به مدت 2 ماه، اوضاع با ثبات باقی ماند، اما کمی بعد، اوضاع خراب شد.

روس ها ناگهان در اواخر آوریل در خیابان های شهر اوچرتین ظاهر شدند. یکی از سکنه 88 ساله این شهر گفت اول فکر کرده که آن ها سربازان اوکراینی هستند اما بعد وقتی آن ها پاسپورت او را درخواست کردند، این مرد سال خورده متوجه شد که دفاع شهر سقوط کرده است.

او سپس عبور وحشتناک از سراسر خط مقدم برای فرار از درگیری ها را به خاطر آورد و گفت: «فکر کردم سربازان اوکراینی می آیند و آن ها را بیرون می کنند اما چنین چیزی اتفاق نیفتاد.»

سه هفته بعد، چیزی که به عنوان یک پیشروی کوچک روسیه آغاز شد، به یک پیشرفت بزرگ 15 مایل مربعی بدل گشت که دفاع از منطقه دونتسک را پیچیده کرد.

یک پنجره کوچک و پیشروی برق آسای روسیه در جبهه شمال اوکراین
نظامیان اوکراین در دونباس

نیویورک تایمز می نویسد گسترش نیروهای روسیه به سمت شمال می توانست به روس ها این فرصت را بدهد تا برخی از قوی ترین استحکامات اوکراینی در شرق را که سال ها تحت کنترل بوده اند، دور بزنند. روسیه هم اکنون می تواند خط حمله جدیدی را با هدف دسترسی به شهر «کنستیانتینیوکا» که محور لجستیکی برای نیروهای اوکراینی به حساب می رود، ایجاد کند.

تلاش روسیه برای پیشروی از یک روستای ویران شده به روستای دیگر در ساعت ها فیلم جنگی به اشتراک گذاشته شده توسط تیپ های اوکراینی در جبهه ثبت شده است. پیاده نظام روسیه با پای پیاده و استفاده از موتورهای کراس و ماشین های مخصوص آف رود از زمین های مین گذاری شده عبور می کند تا از پهپادهای انتحاری اوکراین سبقت بگیرد.

نیروهای روس در ستون های زرهی با اندازه های مختلف حمله می کنند و حملات بزرگ که اغلب توسط تانک هایی هدایت می شود، با ورقه های بزرگ فلزی پوشیده شده و مجهز به تجهیزات جنگ الکترونیک پیچیده برای محافظت در برابر پهپادها هستند. ناظران غربی به این وسایل نقلیه لقب «تانک های لاک پشتی» داده اند. اوکراینی ها آن ها را «سلاح عجیب» نامیده اند.

یکی از مقام های نظامی اوکراین گفته است: «ما اجازه می دهیم پیاده نظام آن ها به ما نزدیک تر شوند که باعث ایجاد تماس نزدیکتر و تیراندازی مستقیم می شود. البته تلفات ما هم افزایش می یابد.»

نیویورک تایمز مدعی است روس ها نیز برای هر گام به جلو، بهای سرسام آوری می پردازند. آژانس اطلاعات نظامی انگلیس اخیرا مدعی شده که حدود 899 سرباز روس در روز در ماه آوریل کشته یا زخمی می شوند. با این حال، پیشروی های روسیه در هفته های اخیر در شرق و شمال شرق، مهندسی جبهه را تغییر داده است.

یک پنجره کوچک و پیشروی برق آسای روسیه در جبهه شمال اوکراین
نظامیان اوکراین در دونباس

مقصر شماره یک

یکی از فرماندهان گردان تانک اوکراین گفت: «به نقشه نگاه کنید، جایی که ما هستیم و جایی که شهر اوچرتین قرار دارد. اکنون می توانم فرض کنم که آن ها به راحتی می توانند ما را در سمت چپ و در سمت راست دور بزنند. آن ها موفقیت تاکتیکی دارند، آن ها تجهیزات، مردان، گلوله توپ دارند. برای همین باید انتظار همه چیز را داشته باشیم.»

طبق گزارش روزناه آمریکایی، نبود تغییرات چشمگیر در جنگ برای بیش از یک سال، موقعیت طاقت فرسایی را برای حفظ تعادل ایجاد کرده است. در جنگی که نبرد بر سر کوچکترین موضوعات می تواند برای هفته ها ادامه داشته باشد، حمله ناگهانی روسیه به منطقه اطراف اوچرتین خطرناک ترین نوع بود یعنی سریع، عمیق و شگفت انگیز.

یک بحث مناقشه برانگیز و داغ بر سر اینکه چه کسی مسیول این شکست است همچنان ادامه دارد. یک کانال تلگرامی متعلق به ارتش اوکراین، گردان مکانیزه 11 ارتش را مسیول این شکست می داند که به روس ها اجازه داده تا نفوذ کنند و حمله انجام دهند. این گردان اما این اتهام را به شدت رد کرده و گفته سربازانش تا آخرین نفر و با وجود بمباران شدید، ایستادگی کردند.

یک پنجره کوچک و پیشروی برق آسای روسیه در جبهه شمال اوکراین
وضعیت میدانی در جبهه شمال و پیشروی روس ها

قرمز: روسیه/ زرد: اوکراین

یک سری از سربازان مطلع که نسبت به انتقاد از این گردان تردید داشتند، گفتند که مسایلی مانند ارتباطات ضعیف و نبود تسلیحات، همگی باعث این شکست شده است.

یکی دیگر از مسیولان نظامی اوکراین نیز گفت: «روس ها از شکاف موجود در ارتش اوکراین استفاده کردند و همین باعث شد تا ما اوچرتین، نووباخموتیوکا و بعد سولوویو را از دست بدهیم. فرماندهی ارشد اوکراین دوست ندارد هیچ قلمرویی را تسلیم کند. بحث کردن با آن ها و توضیح اینکه چرا داشتن این موقعیت خوب نیست، بسیار پیچیده است.»

وی ابراز امیدواری کرد که اوضاع با ورود تسلیحات غربی بهبود یابد و افزود: «اما تا آن موقع باید بمیریم و سرزمین های خود را از دست بدهیم. سوالی که مطرح می شود این است که آیا این رویه آرام و دفاع پذیر انجام می شود یا سریع و ابلهانه.»

پایان خبر تینار

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیشروی برق آسای روسیه در جبهه شمال اوکراین با یک پنجره کوچک" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیشروی برق آسای روسیه در جبهه شمال اوکراین با یک پنجره کوچک"، کلیک کنید.