چند علت مهم گردن درد را بشناسید

چند علت مهم گردن درد را بشناسید

آفتاب نیوز :

گردن درد ممکن است ناشی از مشکلات ساختاری در گردن باشد، مثل آرتریت (تحلیل رفتن غضروف در انتهای استخوان های گردن) یا تباهی دیسک ها (تحلیل رفتن دیسک های بین مهره های گردن).

اما اغلب علت گردن درد به کشیدگی های عضلات گردن مربوط است که به واسطه حرکاتی در کار های روزمره به وجود می آید. در این مطلب به علت هایی از گردن اشاره می کنیم و راه حل ارایه می دهیم.

زیاد و افراطی تلویزیون تماشا می کنید

ساعت ها پای تماشای تلویزیون می نشینید؟ پس حتماً ساعت ها گردن خود را در وضعیتی نادرست نگه می دارید. خیلی از افراد حین تماشای تلویزیون به جلو خم می شوند و گردن خود را زیاد می کشند. یا اینکه به پهلو متمایل می شوند و گردن خود را در حالت ناترازی نگه می دارند. هر دو وضعیت می تواند به عضلات گردن فشار وارد کند.

چه باید کرد؟

وقتی تلویزیون تماشا می کنید یک بالش نعلی مسافرتی دور گردنتان قرار دهید. اگر عادت دارید به پهلو متمایل شوید، از چند بالش برای پُرکردن فاصله بین سر و شانه تان استفاده کنید و هر 15 تا 20 دقیقه وضعیت بدنتان را تغییر دهید تا گردنتان استراحتی بکند و نگیرد.

به جلو خم می شوید

شاید طی روز عادت دارید بار ها ناخودآگاه به جلو خم شوید، حالا چه مقابل مانیتور رایانه و چه به سمت طرف مقابل که با او در حال گفتگو هستید. اگر اغلب به جلو خم می شوید، عضلات گردنتان کشیده می شود و دچار گردن درد خواهید شد.

چه باید کرد؟

سعی کنید همیشه پشتتان را صاف نگه دارید و اگر هم قرار است به جلو خم شوید از ناحیه لگن خود را به جلو ببرید. اگر مانیتورتان را خوب نمی بینید، آن را نزدیک تر به خود کنید یا سایز فونت را بیشتر کنید. شاید هم نیاز به عینک دوربین دارید. برای بررسی وضعیت دیدتان به چشم پزشک مراجعه کنید تا مطمین شوید مشکل از دیدتان نیست.

همچنین اگر فکر می کنید نیاز دارید برای شنیدن دیگران به جلو خم شوید، پس حتماً تست شنوایی بدهید.

در وضعیتی نادرست می خوابید

شاید به نظر برسد هر جوری که دراز بکشیم و بخوابیم که راحت باشیم پس درست هم هست. اما بعضی از وضعیت های خوابیدن فشار زیادی به گردن و کمر وارد می کنند. مثلاً وقتی روی شکم می خوابید، سرتان را به پهلو می چرخانید و گردنتان کشیده می شود. به پهلو خوابیدن هم بدون حمایت مناسب باعث فشار به شانه و گردن می شود. ساعت ها در این وضعیت های نادرست ماندن می تواند کشیدگی و درد ایجاد کند.

چه باید کرد؟

روی شکم نخوابید و اگر عادت دارید به پهلو بخوابید، حتماً از بالشی استفاده کنید که از گردنتان خوب حمایت کند. اگر مطمین نیستید تست کنید: به پهلو دراز بکشید و سرتان را روی بالش بگذارید. اگر به راحتی می توانید دستتان را به فضای بین سر و شانه تان وارد کنید پس شب ها روی بالش خوبی نمی خوابید. بالشی تهیه کنید که فاصله خالی بین سر و شانه تان را خوب پُر کند.

وارفته و قوز کرده می نشینید

برای خیلی از افراد راحت نشستن به معنی وارفته و قوز کرده نشستن است که به گردن و کمر آسیب می زند. وضعیت نادرست بدن حین نشستن، فشاری غیرمعمول به ستون فقرات وارد می کند و این شامل گردن و رباط های آن نیز می شود.

چه باید کرد؟

صاف بنشینید؛ چانه را به عقب بکشید، شانه ها را پایین بیندازید و کمرتان را با قوس طبیعی خود نگه دارید. اگر ابتدا این مدل نشستن برایتان سخت است، چند دقیقه روی لبهٔ صندلی بنشینید که کمک می کند صاف نشستن برایتان راحت تر باشد و سپس کم کم عقب بروید و روی صندلی جا بگیرید. اگر امکانش را دارید خیلی خوب است که یک صندلی ارگونومیک برای میز کارتان تهیه کنید که از پایین کمرتان به خوبی حمایت می کند، ارتفاعش قابل تنظیم است و جای نشیمنش هم راحت است.

ساعات زیادی را در مقابل صفحه نمایش ها می گذرانید

همه ما طی روز مدت های طولانی به صفحات اسکرین خیره نگاه می کنیم. مثلاً ممکن است چند ساعت سرگرم تماشای تلویزیونی باشید که روی دیوار نصب شده یا سرتان پایین و مشغول نگاه کردن به لپ تاپ یا گوشی تان باشید. مشکل اینجاست که سر وزن زیادی دارد و سنگین است و طولانی نگه داشتن آن به سمت بالا یا پایین به عضلات گردن فشار وارد کرده و آن ها را دردناک می کند.

چه باید کرد؟

اسکرین ها باید در سطح چشم های شما باشند، نه بالاتر و نه پایین تر. می توانید ارتفاع تلویزیون را کم کنید، اسکرین رایانه تان را بالاتر ببرید یا هنگام استفاده از تلفن همراه یک بالش روی پایتان بگذارید. استفاده از بالش گردنی مسافرتی هم ایده خوبی برای حمایت از گردن است.

دمبل های سنگین بلند می کنید

خیلی از افراد دمبل هایی بلند می کنند که خیلی سنگین است و این سازوکار بدن را به هم می ریزد. عضلات ذوزنقه ای پشت شما مجبور می شوند این وزن زیاد را تحمل و جبران کنند. این عضلات به گردنتان متصل اند و استفاده زیاد از آن ها باعث گردن درد می شود.

چه باید کرد؟

اگر از دمبل استفاده می کنید، دمبلی سبک تر انتخاب کنید. حتماً فُرم تمرینتان را اصلاح کنید تا با فرم نادرست دمبل نزنید. فرم تمرینتان را با مربی یا فیزیوتراپیست چک کنید.

استرس دارید

ما اغلب وقتی استرس می گیریم شانه ها را ناخودآگاه بالا می بریم و عضلاتمان را سفت و منقبض می کنیم و اگر مشکلی از قبل در گردن داشته باشیم، بدتر خواهد شد.

چه باید کرد؟

استرستان را کنترل کنید. تنفس عمیق، پیاده روی در طبیعت یا فضای باز و عبادت از بهترین تکنیک های کاهش استرس هستند. خیلی از افراد با تسکین استرس، مشکلات گردنشان نیز حل می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چند علت مهم گردن درد را بشناسید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چند علت مهم گردن درد را بشناسید"، کلیک کنید.