کاشت 115 میلیون اصله نهال در سال جاری

کاشت 115 میلیون اصله نهال در سال جاری

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی از کاشت 115 میلیون اصله نهال در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری تینار، نقی شعبانیان در نشست خبری که امروز در سازمان منابع طبیعی برگزار شد، افزود: 65 میلیون اصله نهال در بخش دولتی و 50 میلیون اصله نهال در بخش خصوصی کاشته شده است. 62 میلیون اصله نهال نیز از سوی معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تولید شده است.

وی افزود: برای سال دوم برش های استانی تهیه شده است البته مشکل اعتبار کماکان وجود دارد. قرار بود 237 میلیارد تومان ردیف اعتباری دیده شده است که حدود 46 میلیارد تومان تخصیص خواهد یافت.

شعبانیان در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار کرد حدود 14.3 میلیون هکتار جنگل در کشور وجود دارد. در حال حاضر سرانه فضای سبز در کشور 1700 متر مکعب است که باید به 2500 متر مکعب افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: در یک سال اخیر ارزیابی و پایش روند پایداری و آسیب پذیری جنگل های هیرکانی را اجرا کردیم. این کار در سال جاری شروع شد و به اتمام رسید هرچند که با 7 سال تاخیر صورت گرفت. در این ارزیابی از به روزترین روش ها و مدل ها انجام شد و نتایج اولیه بسیار خوب بوده است.

وجود دام در و قاچاق چوب در جنگل چالش اصلی است

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی ادامه داد: وجود دام در جنگل و پس از آن قاچاق چوب، مهم ترین مسایل بوده است و آفات بیماری ها اثر منفی چندانی بر جنگل نداشته است.

وی با اشاره به تهیه طرح های جنگلداری مدیریت پایدار گفت: سال گذشته این کار را به طور جدی آغاز کردیم و برنامه مشخصی تعیین شد طی 5 سال برای 104 حوزه هیرکانی این طرح ها را تهیه کردیم شعبانیان اضافه کرد تاکنون فاز نیمه تفصیلی طرح تکمیل شده است م عرصه های جنگل های هیرکانی حدود 2 میلیون و 900 هزار هکتار پهنه بندی شدند و کاربری آنها به طور کامل مشخص شد.

وی اضافه کرد: برای انجام این کار از تمام ظرفیت های کشور مانند شرکت های مشاوره ای مربوطه دانشگاه ها مراکز تحقیقاتی و کارشناسان سازمان منابع طبیعی استفاده کرده ایم.

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی اظهار کرد: با شرکتی قرارداد بسته شده است و در پی مکاتبات انجام شده دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی برای همکاری اعلام آمادگی کردند و در مرحله عقد قرارداد هستیم علاوه بر آن 120 نیرو را شناسایی کرده ایم و آنان را آموزش دهیم. سازمان برنامه و بودجه قول همکاری داده است تا از نظر مالی مشکلی نداشته باشیم اگر قول سازمان برنامه و بودجه تحقق یابد زودتر از موعد مقرر این کار را انجام می دهیم در هر عرصه که طرح تفصیلی تهیه شد به مرحله اجرا گذاشته می شود.

وی با اشاره به اجرای طرح های فنی حفاظتی جنگل های هیرکانی اظهار کرد؛ سامانه مشخصی را در این زمینه راه اندازی کرده ایم.

شعبانیان با اشاره به طرح خروج دام از جنگل های هیرکانی گفت: این طرح تا پایان برنامه چهارم انجام می شد، اما در برنامه های پنجم و ششم کمتر به آن توجه شد. بر اساس تحلیل انجام شده از سوی دانشگاه تهران دستورالعملی تدوین شد چرا که 2947 هزار دام در جنگل های هیرکانی وجود دارد.

طرح جنگلداری اجتماعی به طور پایلوت در 10 استان زاگرسی

معاون امور جنگل سازمان منابع طبیعی در ادامه گفت: طرح جنگلداری اجتماعی به طور پایلوت در 10 استان زاگرسی در حال اجراست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری برنامه ریزی و نظارت می کند و اجرا با مردم است.

وی با اشاره به جنگل های حرا اظهار کرد: احیای این اکوسیستم در اولویت سازمان است و هم از طریق بخش خصوصی و هم در اولویت سازمان است و هم از طریق بخش خصوصی و هم سازمان منابع طبیعی این کار انجام می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاشت 115 میلیون اصله نهال در سال جاری" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاشت 115 میلیون اصله نهال در سال جاری"، کلیک کنید.